• تاریخ: 2015-10-07
  • شناسه خبر: 9149
  • 369 بازدید

انتقال ۳۰۸ پیکر جان باختگان فاجعه منا به کشور / از وضعیت ۷۱ نفر از جان باختگان اطلاعی در دست نداریم

ارکین نیوز-رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: ۳۰۸ پیکر جان باختگان حادثه منا به ایران انتقال یافته اما متاسفانه وضعیت ۷۱ نفر از جان باختگان ایرانی این حادثه تلخ نامعلوم است. مهندس سعید اوحدی ظهر امروز(چهارشنبه) در خصوص رو ...

ارکین نیوز-رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: ۳۰۸ پیکر جان باختگان حادثه منا به ایران انتقال یافته اما متاسفانه وضعیت ۷۱ نفر از جان باختگان ایرانی این حادثه تلخ نامعلوم است.

مهندس سعید اوحدی ظهر امروز(چهارشنبه) در خصوص روند شناسایی جان باختگان حادثه منا گفت: بر اساس آخرین جلسه ای که با قائم مقام وزارت حج عربستان و معاون وزیر بهداشت این کشور داشته ایم دسترسی خوبی برای سردخانه جده برای ما فراهم شده و از امروز همکاران تیم تفحص ما در آنجا مستقر شده اند.

وی افزود: در برخی از سردخانه های مکه نیز اعلام کرده اند که تعدادی از پیکرهای جان باختگان حادثه منا هست که در این خصوص هم هماهنگی هایی در حال انجام است تا ظرف امروز و فردا در آنجا نیز کار شناسایی اجساد را انجام دهیم.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: تا این لحظه پیکر ۳۰۸ نفر از جان باختگان ایرانی حادثه منا به کشور انتقال یافته است همچنین ۴۰ پیکر جان باختگان نیز در سردخانه معیصم مکه هویت ایرانی بودن آنها قطعی شده و در حال تشخیص هویت آنها هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین ۴۵ زائر ایرانی هم اعلام شده که در سردخانه جده هستند که در خصوص شناسایی آنها هم دسترسی لازم به ما داده شده است.

رئیس سازمان حج ادامه داد: سعودی ها روز گذشته به ما اعلام کردند که اجساد سردخانه جده را به مکه انتقال دهند که با توجه به زمان بر بودن این کار و احتمال اینکه در سردخانه های جده نیز ممکن است پیکرهای دیگری از جان باختگان پیدا شود درخواست کردیم که همکاران ما برای شناسایی به جده بروند و کنسولگری ایران در جده در این خصوص هماهنگی های لازم را انجام داده و همکاران ما امروز در سردخانه جده مستقر هستند.

رئیس سازمان حج تصریح کرد: تا این لحظه از وضعیت ۷۱ نفر از جان باختگان اطلاعی در دست نداریم که البته جستجوها را دنبال می کنیم تا وضعیت این ۷۱ عزیز هم مشخص شود.

رئیس سازمان حج خاطر نشان کرد:کار تشخیص هویت ۴۵ پیکر سردخانه جده با توجه به اینکه زمان بر است امیدواریم فرآیند قانونی اش انجام شود و ظرف ۴۸ ساعت آینده بتوانیم وضعیت انتقال این پیکرها را به ایران فراهم کنیم که در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت.

وی بیان کرد: در مجموع ۴۰ پیکر زائران ایرانی در سردخانه مکه و ۴۵ پیکر زائران ایرانی در سردخانه جده است که پس از این ۸۵ نفر کار جستجو و تحقیق برای ۷۱ زائر باقیمانده نیز انجام خواهد شد.

وی در خصوص گمانه زنی ها در خصوص دستگیری و بازداشت تعدادی از مفقودین فاجعه منا توضیح داد: شب گذشته برای همین موضوع بنده به جده رفتم و در محل سرکنسولگری ایران در جده با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض همچنین آقای فومنی دستیار ویژه وزیر امور خارجه، آقای زارع سرکنسول ایران و آقای مهدی حمزه ای نماینده دائم ایران در سازمان همکاری های اسلامی جلسه ای تشکیل دادیم و موضوع را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: اگر هر گونه بازداشتی و یا دستگیری زائران ایرانی در عربستان اتفاق افتاده باشد اولین مجموعه ای که مطلع می شود و به آن اطلاع داده می شود کنسولگری ایران است که وظیفه اش صیانت از حقوق اتباع ایرانی است.

وی تصریح کرد: در جلسه شب گذشته در جده نیز آقای سفیر و سرکنسول محترم اعلام کردند تا ساعت یک بامداد گذشته هیچ گزارشی از دستگیری احتمالی زائران ایرانی اعلام نشده است.

رئیس سازمان حج اعلام کرد: اخیراً پالایش آماری جدیدی نیز از کاروان ها دراین خصوص صورت گرفته است چه کاروانهایی که به ایران بازگشته اند و چه کاروانهایی که هنوز در عربستان حضور دارند.

وی افزود: در خصوص ۷۱ زائری که هنوز وضعیت آنان مشخص نشده است نیز مدیران کاروان های آنها را در عربستان نگه داشته ایم که اگر احتیاج به تشخیص هویت این زائران عزیز بود مدیران محترم حضور داشته باشند در ضمن مدیران کاروان های آنها هم آماری از دستگیری این عزیزان در دست نداشتند.

رئیس سازمان حج در آخر بیان کرد: بیش از ۵۵ درصد از حجاج ایرانی به میهن اسلامی بازگشته اند و در حال حاضر ۱۸ هزار زائر ایرانی در مکه مکرمه و ۱۱ هزار و ۵۰۰ ایرانی در مدینه منوره حضور دارند و پروازهای برگشت زائران با شیب تندی از دو فرودگاه مدینه و جده به مقصد میهن اسلامی در حال انجام است.

وی در انتها گفت: پروازهای برگشت زائران از فرودگاه جده تا ۲۰ مهرماه ادامه خواهد داشت که بعد از آن مکه مکرمه از حضور زائران ایرانی خالی خواهد شد همچنین پروازهای برگشت حجاج از فرودگاه مدینه منوره تا ۲۵ مهرماه ادامه خواهد داشت.

در حج امسال ۶۴ هزار ایرانی به سرزمین وحی اعزام شدند که متاسفانه ۴۶۴ نفر از هموطنانمان در فاجعه تلخ منا و ۱۱ نفر از هم میهنان عزیزمان در حادثه غمبار مسجدالحرام جان باختند.
حج و زیارت

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست