• تاریخ: 2015-11-12
  • شناسه خبر: 10423
  • 3,166 بازدید

اعتراض رابط استاندار گلستان در امور ترکمن ها به تیتر روزنامه ورزشی نود

ارکین نیوز – دکتر ارازمحمد سارلی ، عضو شورای فرهنگ عمومی گلستان و رابط استاندار گلستان در امور ترکمن ها در اعتراض به تیتر جنجالی روزنامه نود ،مراتب اعتراض خود را طی نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد. ج ...

ارکین نیوز – دکتر ارازمحمد سارلی ، عضو شورای فرهنگ عمومی گلستان و رابط استاندار گلستان در امور ترکمن ها در اعتراض به تیتر جنجالی روزنامه نود ،مراتب اعتراض خود را طی نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد.

جناب آقای جنتی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام
باعنایت به تیتر معنا دار و وحدت شکن نشریه ورزشی نود، با عنوان”ترکمن ها باید زانو بزنند” ۵شنبه ۲۱آبان ۹۴ نکات ذیل را در اعتراض به این اقدام سخیف معروض می دارم:

۱- تفکر قوم ستیزانه یادگار رژیم منحوس پهلوی بوده متاسفانه در بین لایه هایی از جامعه رسوخ پیدا کرد و توهین و تحقیر و استهزاء اقوام جزو ادبیات دوره ی ستم شاهی به شمار می رود. این تفکر غلط اگر قبل از انقلاب در شرایط و جو حاکم آن زمان پان ایرانیسم را ترویج می داد؛ با پیروی ملت ایران، سازمان این اندیشه بر افتاد ولیکن پسماندهای این تفکر در برخی در رسانه ها به معنی اعم، هنوز هم امکان بروز و ظهور دارد که می باید توسط جنابعالی و سایر دلسوزان نظام مورد عنایت ویژه قرار گرفته به گونه ای برخورد شود تا احساسات اقوام ایرانی جریحه دار نشود.

۲- تیتر نشریه نود از چند جهت مصداق جرم بوده قابل پیگرد می باشد. اولا بکار بردن کلمه ترکمن مفهومی فراگیرتر از کشور ترکمنستان دارد و شامل ترکمن های ایران و ترکمن های سایر کشورهای جهان می گردد. عبارت اخرای آن زانو زدن ترکمن های ایران نیز می باشد!!! این در حالی است که بکار بردن کلمه ترکمن از طرف این نشریه،مفهوم و مصداق قومی و نژادی، و نه کشوری و جغرافیایی ترکمنستان را دارد.

۳-در صورتی که عبارت ترکمنستان به جای ترکمن بکار برده می شد، بجای مفهوم عام قومی و نژادی، تنها مفهوم جغرافیایی یعنی کشور ترکمنستان را متبادر می ساخت. حتی در چنین صورتی، آیا استفاده از عبارت “باید زانو بزنند” تعبیر دوستانه و یا اخلاقی به شمار می رود؟!!!!! آیا برای حداقل حفظ روابط استراتژیک با این همسایه کمک می کند و آیا موجب نقش واگرایانه در آسیای مرکزی و بخصوص ترکمنستان نخواهد بود؟

۴- آیا در انتخاب تیتر های احساسی مجاز هستیم تا اصول مسلم قانون اساسی یعنی یکپارچگی و وحدت آحاد ملت ایران را زیر پا بگذاریم و منافع بلند مدت ایران با همسایگان را در کنار مبانی اخلاقی زیر بگیریم؟!!!!
۵-ایا بخاطر یک بازی ورزشی می توان حماسی تر از افسانه های شاهنامه، قومی را ملت و کشوری را “به زانو در آورد” ؟! اگر این احساس به احساس متقابل واگرایی منجر گردد، مسئولان نشریه چگونه می توانند پاسخگوی شکستن انسجام ملی و اتحاد اسلامی باشند؟ و اگر با این تیتر موجب واگرائی و مخدوش شدن احساس تماشاگران ترکمن ایرانی در این بازی فوتبال (ایران – ترکمنستان) شده باشند؛ که صد البته موجی از ناراحتی را پدید آورد؛ تمام گناه و عواقب آن برای همیشه بر عهده کسانی است که این تیتر را انتخاب و به انتشار آن مبادرت نمودند.

۶-مسئولان نشریه با انتخاب چنین تیتری عملا به وهن ترکمنان ایران بطور اخص و سایر ترکمن های جهان مبادرت نموده اند و فراموش کرده اند که هموطنان خدوم و وحدت جوی ترکمن در ایران در ترکیب چندین استان شرقی کشور قرن هاست بخشی از رنگین کمان زیبای اقوام ایرانی را تشکیل داده اند. و دلشان برای ایران همواره تپیده است. چند هزار شهید و جانباز و آزاده که تقدیم تمامیت ارضی میهن اسلامی نموده اند؛ بهترین گواه این مدعاست.
۷-در پایان امیدوارم ریشه تفکرات قوم ستیزانه و تمسخر گرایانه افراطی های برجای مانده از عهد پهلوی بخشکد و حق برادری و برابری و همزیستی و مشارکت فعالانه همه هموطنان، جانشین اندیشه های پوسیده گردد.
۸-ترکمن های ایرانی همواره مردمانی فهیم و وحدت گرا بوده اند، لیکن به نظر می رسد در این اواخر دست هایی پنهان و با مقاصد شوم تحریک اقوام را نشانه رفته است.

جناب آقای وزیر
در چنین حالتی جنابعالی مسئولیت سختی در پیش دارید تا نگذارید اصل احترام به اقوام ایرانی به هیچ بهانه ای مخدوش گردد.

دکتر ارازمحمد سارلی
نویسنده و روزنامه نگار
عضو هیات علمی دانشگاه
عضو شورای فرهنگ عمومی گلستان
رابط استاندار گلستان در امور ترکمن ها
عضو انجمن قلم و آثار و مفاخر فرهنگی ایران

منبع : گروه تلگرامی اوکه کوموش دپه

  • منصوردوجی - 2015-11-13 در 11:15 ق.ظ

    با سلام از مطلب جناب دکتر سارلی در دفاع از ترکمن ها کمال تشکر داشته .ترکمن ها ی ایران اسلامی با سربلندی همیشه یار ویاور انقلاب ونظام مقدس اسلام و مطیع فرمان امام خامنه می باشیم و مطلب سخیف روزنامه ورزشی نود زیبنده نمی باشد.منصور دوجی کارشناس ارشد حقوق و از شاگردان دکتر سارلی .

  • ایل اوغلی - 2015-11-14 در 1:49 ب.ظ

    ترکمن با منطق هست. ودنبال حاشیه نیست. امنیت مهمترین اولویت هست. وقتی طرف معذرت خواسته دیگه جنجال معنی نداره. بعضی ها هم آتش بیار معرکه نباشن…

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست