• تاریخ: 2015-12-13
  • شناسه خبر: 11702
  • 1,004 بازدید

اختصاص ۱٫۵ میلیارد ریال اعتبار به زیارتگاه خالد نبی/دسترسی به این منطقه آسان می شود

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت های گردشگری استان از اختصاص ۱٫۵ میلیارد ریال اعتبار از منابع استانی به منطقه تاریخی و گردشگری خالد نبی خبر داد. ابراهیم کریمی در ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت های گردشگری استان از اختصاص ۱٫۵ میلیارد ریال اعتبار از منابع استانی به منطقه تاریخی و گردشگری خالد نبی خبر داد.

ابراهیم کریمی در بازدید از اثر تاریخی گردشگری خالد نبی در شهرستان کلاله واقع در شرق گلستان گفت: با تخصیص این اعتبار نسبت به ایجاد مجتمع خدمات بهداشتی، کمپینگ و مسیر دسترسی اقدام خواهد شد.

وی افزود: همچنین از محل منابع ملی پیگیر تصویب و تخصیص اعتبارات هستیم. مدیرکل میراث فرهنگی گلستان از بقعه و گورستان خالد نبی به عنوان آثاری که برای گردشگران بویژه در حوزه گردشگری زیارت جذاب است یاد کرد و گفت: تاکنون مبلغ ۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون برای ایجاد زائرسرا، زیرسازی مسیر و کانال های آب و همچنین انتقال برق فشار قوی و ضعیف در محدوده خالد نبی هزینه شده است.
images
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تاریخی خالد نبی پیگیر ثبت این اثر ارزشمند تاریخی هستیم و امیدواریم با ثبت ملی و توسعه زیرساخت های گردشگری در منطقه، جذب بیشتر گردشگر و رونق اقتصادی منطقه را شاهد باشیم.

گفتنی است مطابق برخی منابع خالد بن سنان (خالد نبی) از نسب به اسماعیل ذبیح ا.. (ع) می رسد. مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی (ع) در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق گنبدکاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو در منطقه ای زیبا و بر فراز قله کوه ‘گوگجه داغ’ واقع است. بهترین زمان برای گذر از مسیر کوهستانی و رسیدن به بقعه خالد نبی فصل بهار به ویژه اردیبهشت ماه است.

همچنین در محدوده خالد نبی گورستان باستانی با مناظر بدیع آدمی را به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ می برد، گورستانی با حدود ۶۰۰ قبر منحصر به فرد و بی نظیر که هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست.
images
سنگ مزارهای گورستان خالد نبی که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر ۵ متر است، با قطری بیش از ۵۰ سانتیمتر و وزنی بالغ بر ۲ تن به صورت ایستاده و در شکل هایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده است اما متاسفانه به خوبی مورد حفاظت و کاوش قرار نگرفته و تعداد زیادی از آنان به سرقت رفته و آن چه باقی مانده تعداد کمی از سنگ قبرهاست.

قدمت این گورستان طبق گفته محققان به حدود ۱۴۰۰ سال پیش می رسد/ایرنا
e322a760b71a40f4b5a96cef5d3610a0

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست