• تاریخ: 2015-11-04
  • شناسه خبر: 10117
  • 812 بازدید

اجرای عملیات مرمت پل تاریخی آق قلا

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از اجرای عملیات مرمتی پل تاریخی شهرستان آق قلا، از بناهای عصر صفوی استان گلستان، خبر داد. به گزارش ایرنا ابراهیم کریمی گفت: پل تاریخی و باستانی آق قلا از بناهای ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از اجرای عملیات مرمتی پل تاریخی شهرستان آق قلا، از بناهای عصر صفوی استان گلستان، خبر داد.

به گزارش ایرنا ابراهیم کریمی گفت: پل تاریخی و باستانی آق قلا از بناهای با ارزش استان است که با برنامه ریزی های صورت گرفته نسبت به مرمت و ساماندهی و احیای آن اقدام شده است.
وی همچنین افزود که مرمت و بازسازی بناهای ارزشمند تاریخی ضمن احیای این مواریث فرهنگی، زمینه جذب بیشتر گردشگر و رونق این صنعت را در گلستان فراهم می کند.
پل تاریخی آق قلا در دوره شاه عباس صفوی ساخته و در زمان ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۸۵ هجری قمری بدست سلیمان خان صاحب اختیار بازسازی شد که گوناگونی مصالح طاقها از نظر اندازه و رنگ ،گواه این مطلب است که در دوره دیگر بازسازی شده و آجرهای قدیمی نیز در بازسازی آن به کار رفته اند.
در این خصوص کارشناس مرمت پل تاریخی آق قلا گفت: در تابستان امسال با استفاده از اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریالی این بخش مطالعات به منظور ساماندهی و رفع خطر ریزش ها در محل تردد عموم، خاکبرداری و احداث دیوارهای حائل اطراف پل در دستور کار قرار گرفت.
جمیله پورقاسم با توضیح اقدامات انجام شده ، افزود: در ادامه به منظور نماسازی بدنه شرقی پل و لزوم برداشت حجم خاکهای دپو شده و مهار بارها، دیوار سنگی پای بتنی و نمای آجری بدون اتصال به سازه اصلی احداث گردید و برای دفع رطوبت های احتمالی علاوه بر درناژبندی پشت کار، لوله های زه کش نیز جهت دفع رطوبت حداقلی در فواصل مناسب نصب شد.
وی با بیان اینکه ادامه عملیات مرمتی نیازمند تامین اعتبار است، ادامه داد: همچنین با توجه به نوع خاک و ریزش مداوم درضلع جنوبی و مطالعات ژئوتکنیک جدید، دیوار حائلی با بتن و پایه مناسب به منظور مسدود کردن نفوذ رطوبت، پایین بردن سطح آب و مهار خاکهای جانبی طراحی و تا مرحله ریشه گذاری، فوندانسیون و آرماتوربندی درزیر تراز آب های سطحی اجرا شد و نیاز است هر چه سریعتر با توجه به فصل بارندگی و ریزش متناوب خاک، اعتبارات لازم جهت پایان عملیات دیوار اختصاص پیدا کند.
پورقاسم یادآور شد: جهت تکمیل عملیات مرمتی در پل تاریخی اعتباری حدود ۱۰میلیارد ریال نیاز است که برای به پایان رسیدن دیوار حائل بتنی ضلع جنوبی، خرید یا تولید آجر مناسب با مطالعات آزمایشگاهی، اجرای طاق های آجری جهت پوشش محوطه کاووش شده، مرمت عبورگاه پل، مرمت جان پناه، مرمت واستحکام بخشی پی وبستر رودخانه، مرمت پله ها و کف فضای کاوش، بندکشی بدنه های پل وتعویض آجرهای فرسوده می باشد.
وی همچنین اشاره نمود که جهت تکمیل عملیات مرمت باید عملیاتی نظیر لایروبی کف رودخانه و برداشت رسوبات،درختچه ها وگیاهان از بستر و دو سمت رودخانه، مقاوم سازی بدنه ها در برابر ریزش و ساماندهی و محوطه سازی و احداث راه پله و مبلمان، حذف ساخت و سازهای غیرقانونی موجود درحریم پل، حفاظت فیزیکی و پاکسازی محوطه اثر نیز باید اجرا شود که نیازمند مساعدت ارگانهای دست اندر کار می باشد.
پل آق قلا به طول ۷۵/۷۵ و عرض گذرگاه حدود ۳۰/۴متر و حداکثر ارتفاع دوازده متر از سطح آب یکی از نمونه های منحصر به فرد تاریخی در این منطقه است.
پل دارای چهار چشمه نامساوی با طاق جناغی و پایه های مستحکم بوده که پس از کاوشهای اخیربه نظر می رسد بیش از چهارچشمه داشته است.
هم اینک پل دارای پنج پایه آجری است که در سمت شرق، موج شکنهای مثلثی و در سمت غرب، موج شکنهای نیم دایره ای شکل دارد و در کاوشهای باستان شناسی اخیر بین پایه اول از سمت جنوب و جرز تازه نمایان شده، یک بستر آجری دیده می شود که به نظر می رسد این بستر در سراسر پل وجود داشته باشد.
آنچه از ساختمان پل آق قلعه (آق قلا) و عمارت های پیرامون آن در گذشته مانده، تنها همین ساختمان پل است که با کاوشهایی که در سالهای اخیر صورت گرفته ،فضایی که گمان می رود آب انبار بوده نیز از معماری گذشته پل نمایان شده است.
در دوره های متاخر تاریخی، از زمان پهلوی تاکنون ساختمان های دیگری نیز در ابتدا و انتهای پل به جای دروازه و آب انبار ساخته شده بود که تخریب شده و تنها تصاویری از آنها باقی است.
این پل تاریخی در شهرستان آق قلا واقع در شمال استان گلستان قرار دارد، آق قلا با گرگام مرکز استان حدود ۱۵کیلومتر فاصله دارد.