• تاریخ: 2015-02-05
  • شناسه خبر: 1401
  • 634 بازدید

اترک نامی استراتژیک با هویت بومی و تاریخی

ارکین نیوز-یاشار نیازی: همیشه نامگذاری اماکن، شهرها، مؤسسات و پروژه‌های بزرگ برای مردم بومی آن مناطق حائز اهمیت بوده و هست. نامگذاری باید نمایانگر تاریخ، جغرافیا، تمدن و فرهنگ بومی و ملی منطقه را داشته باشد. در نامگذاری ...

Atrak01
ارکین نیوز-یاشار نیازی: همیشه نامگذاری اماکن، شهرها، مؤسسات و پروژه‌های بزرگ برای مردم بومی آن مناطق حائز اهمیت بوده و هست. نامگذاری باید نمایانگر تاریخ، جغرافیا، تمدن و فرهنگ بومی و ملی منطقه را داشته باشد.

در نامگذاری معیارهای مختلفی بکار می‌رود؛ یکی از آنها پیشینه تاریخی در یک قوم و منطقه است.
همچنین در نامگذاری عوامل اعتقادی یا فرهنگی باید در نظر گرفته شود.
بیشتر مواقع؛ وقایع تاریخی، جریانات اجتماعی و سیاسی نیز در نام‌گذاری‌ها دخیل است.

قوم تورکمن از کهن‌ترین و باستانی‌ترین اقوام در جهان بشمار می‌آید و از تمدنی دیرین تشکیل شده است. با توجه به اسناد، سنگ‌نوشته‌ها و کتیبه‌های بجای مانده از عهد باستان؛ سرزمین اصلی این قوم بزرگ بین سیحون و جیحون شکل گرفته است.

ترکمن‌ها فارغ از هرگونه تعصبات خشک همواره در مقابل سختی‌ها در طول تاریخ ایستادگی کرده و در حفظ زبان، آداب، سنن و مقدسات خود کوشیده‌اند.

اترک منطقه تاریخی با چند قرن قدمت است و نقطه ترانسفر کالاهای تجاری به آسیای مرکزی و قفقاز بوده است. اترک منطقه استراتژیک، دروازه ورود به آسیای مرکزی و دریای هند محسوب می‌گردد، در اعصار گذشته پطرکبیر تلاش زیادی برای اشغال اترک نموده و حملات متعددی به این منطقه که نقطه اتصال تجاری و ترانزیتی ایران محسوب می‌گردد داشته.

آئین نامه نامگذاری شهر‌ها، خیابان‌ها، اماکن، معابر و میادین طبق مصوب ۳۸۷ جلسه ۷۵/۰۹/۰۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوب ۴۶۶ مورخ ۸۶/۰۶/۰۲ شورای فرهنگ عمومی باید صورت بگیرد.
بنا به ضوابط و معیارهای نامگذاری؛ نام اترک با آئین‌نامه‌ی نامگذاری جمهوری اسلامی ایران همسو بوده و بر اساس منطقه جغرافیایی و اقلیمی مشترک با کشور همسایه مناسبت دارد، چرا که ترکمن‌صحرای ایران با کشور ترکمنستان در منطقه اترک که رودخانه اترک هم شامل آن می‌شود هم مرز و مشترک است.

یکی دیگر از عواملی که نام اترک را متناسب راه آهن (ایران – ترکمنستان و قزاقستان) می‌کند: نام اترک کلمه ترکی است و کشورهای ترکمنستان و قزاقستان از کشورهای ترک زبان بوده در دین، زبان، فرهنگ، تاریخ مشترکات فراوانی با ترکمن صحرا ایران دارند.

نامی که برای راه آهن اترک نهاده شده باعث ایجاد روحیه افتخار ملی، حماسی و عاطفی در مردم منطقه که اکثریت به شمار می‌روند ایجاد کرده و باعث دلگرمی هرچه بیشتر مردم بومی خواهد بود.

مصداق مخالفت‌های نماینده و شورای گرگان (استرآباد)؛ به یادآورنده ضرب‌المثل قدیمی (شاه می‌بخشه، شاه‌قلی نمی‌بخشه) است.

چرا که وزیر راه و شهرسازی نیز در پاسخ به اعتراض نماینده گرگان گفته‌اند: نام اترک بر اساس مختصات جغرافیایی سیاسی منطقه انتخاب شده است.

پیشنهاد به نماینده محترم آق‌قلا و گرگان:
بهتر است به جای مخالفت با نام این پروژه ملی که بر اساس مطالعات استراتژیک؛ جغرافیایی، تاریخی و محلی نهاده شده است با آن همگام و همسو باشید و برای پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی عزم جدی داشته باشید، چرا که رأی اکثریت شما نیز از مردم آق‌قلا حاصل شده و مخالفت شما با اترک معنایی جز مخالفت با فرهنگ و تاریخ بومی منطقه نخواهد بود که نشانه اختلاف سلیقه و تعصب تهی و عاملی دیگر برای چالش کشیدن افکار درونیتان به عنوان نماینده مردم آق قلا و گرگان می‌باشد.تورکمن نیوز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست