• تاریخ: 2016-01-02
  • شناسه خبر: 12637
  • 405 بازدید

«آیت ا… نورمفیدی»، پرچمدار نهضت همدلی و وحدت

ارکین نیوز – رضا ولی پور :مصادف شدن هفته وحدت با فضایی توام با تب و تاب انتخابات مجلس و علی‌الخصوص با انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اتفاق مبارک، جالب و در عین حال تأمل‌برانگیزی است. در روزگاری به سر می‌بریم که ایجاد ...

ارکین نیوز – رضا ولی پور :مصادف شدن هفته وحدت با فضایی توام با تب و تاب انتخابات مجلس و علی‌الخصوص با انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اتفاق مبارک، جالب و در عین حال تأمل‌برانگیزی است. در روزگاری به سر می‌بریم که ایجاد اختلافات مذهبی مورد تاکید دشمنان اسلام است. اختلاف همیشه موجب پیروزی دشمن می شود و امروز نیز استکبار و صهیونیست ها از اختلافات مسلمانان سوء استفاده می کنند. اکنون که کشور عزیزمان و از جمله استان گلستان در آستانه رخدادی مهم و سرنوشت‌ساز قرار دارد، مردم استان گلستان، باید با الگو قرار دادن پیامبر اکرم (ص) در این مسایل نیز همانند دوران صدر اسلام با وحدت و همدلی، کید دشمن را از بین خواهند برد و نقشه شوم آن‌ها را نقش بر آب می کنند و همه مردم با حفظ وحدت و شرکت حداکثری در انتخابات، بار دیگر استحکام نظام اسلامی را تایید می کنند.
مشارکت بسیار خوب اهل سنت استان در تمامی مراسمات اعم از انتخابات، راهپیمائی ها و … برگی از برگ‌های افتخارات ماست؛ این نشان از علاقمندی و همگرایی آن‌ها برای مشارکت در ساختار کشور است و نشان می‌دهد که همیشه پای بند به انقلاب و نظام اسلامی هستند.
شکی نیست، که انتخابات مجلس شورای اسلامی مثل همه ادوار، مهم است اما با توجه به نقشه‌های شوم استکبار جهانی برای ایجاد تفرقه در دنیای اسلام، به نظر می‌رسد در موقعیت کنونی، انتخابات مجلس خبرگان رهبری بسیار حائز اهمیت است.
آن دسته از شخصیت‌های بزرگی که برای مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده‌اند، برای همه ما عزیز و قابل احترام هستند و ما به وجود نازنین و پر برکت همه آن‌ها در استان زرخیز گلستان می‌بالیم، اما به راستی، شخصیت بی بدیل آیت‌ا… نورمفیدی به خاطر تلاش‌های خالصانه و عمیقی که برای حفظ وحدت بین شیعه و سنی داشتند، بسیار ستودنی است.
راقم این سطور، در زمان انجام وظیفه در سنگر مرکز بزرگ اسلامی و افتخار همراهی با ایشان در مناطق مختلف اهل سنت، به این مهم پی برده‌ام و همین نیز مرا واداشت تا در این برهه مهم زمانی، مخصتری در این باب بنویسم.
آیت‌ا… نورمفیدی، از ابتدای انقلاب اسلامی همواره در سختی ها و خوشی ها همراه همیشگی مردم اهل سنت استان گلستان بوده و این مهم نه از سرتکلیف بلکه به دلیل ارادت قلبی ایشان بوده است. وی در اکثر مراسمات اهل سنت حتی در دورترین نقاط استان شرکت فعال و مستمر دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مراسم عمامه گذاری طلاب اهل سنت حوزه‌های علمیه اهل سنت، جشن های مراسم ایام هفته وحدت، اعیاد سعید قربان و فطر و جشن های ایام پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.
به نظر بسیاری از کارشناسان و شخصیت های سیاسی، وحدتی که هم اکنون بین مذاهب اسلامی در استان وجود دارد، مرهون تلاش‌های خالصانه و شبانه روزی آیت‌ا… نورمفیدی است. برای پی بردن به شخصیت ایشان کافیست به شرح مختصری از زندگی‌شان نظری بیفکنیم:
حضرت آیت‌ا… سیّدکاظم نورمفیدی در دوازده سالگی به تحصیل علوم دینی مشغول شد و بعد از چهار سال تحصیل در گرگان به مشهد و از آنجا به قم مهاجرت کرد و در حدود هجده سال در آن مراکز مهمّ معارف اسلامی به تحصیل علوم دینی و کسب فیض از حضرات آیات همچون معمار فرزانه انقلاب حضرت آیت‌ا… امام خمینی (ره) و استاد مطهری به درجه اجتهاد رسید. ایشان در کنار بسیاری از علمای بزرگ منطقه، یکی از فعالان نهضت مبارزه با رژیم ستمشاهی نیز بود و همچون دیگر علمای مبارز و انقلابی منطقه، دو سال نیز رنج تبعید را کشید که ماجرای آن در رُمان «لحظه‌ها جا می‌مانند» به قلم آقای یوسف قوجق ـ که جوایز زیاد ادبی را در کشور کسب کرده ـ به تفصیل ذکر شده است.
ایشان از سوی رهبر کبیر انقلاب در همان ابتدا به سمت حاکم شرع دادگاه انقلاب گرگان منصوب شد و در همان ایام بود که به خاطر فعالیت‌ها و تلاشش برای استحکام پایه‌های انقلاب و عملی شدن اتحاد بین مذاهب اسلام و همبستگی اقوام در منطقه برای ساختن کشور، توسط منافقین ترور شد که خوشبختانه جان سالم به در برد در این حادثه دو تن از محافظانش شهید شدند. ایشان در مرداد سال ۱۳۵۸ به سمت امامت جمعه گرگان و نماینده امام (ره) در منطقه گرگان و دشت منصوب شد که این حکم بعدها نیز با حوزه اختیارات بیشتر از سوی معمار فرزانه انقلاب تاکید شد. ایشان در اولین انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد و از همان زمان تاکنون نماینده اول مردم فهیم منطقه درمجلس خبرگان می‌باشد. حضور فعال در جنگ تحمیلی و همراهی با رزمندگان نیز در کارنامه سوابق ایشان می درخشد. بعد از رحلت امام (ره) حکم نمایندگی ولی فقیه وی از سوی مقام معظم رهبری (حفظهم ا… تعالی) تنفیذ شد. در طول این سالها نورمفیدی روابط نزدیکی با اهل‌سنت در استان گلستان داشته است و یقیناً از همین منظر، عامل مهم و تأثیرگذار وحدت و ثبات در آن منطقه نیز است.
راقم این سطور در زمان خدمت در مرکز بزرگ اسلامی، به جایگاه شایسته ایشان بین علمای اهل‌سنت و نگاه بسیار مثبت علمای منطقه نسبت به ایشان و تلاش‌های بی‌شائبه و شبانه‌روزیشان برای تقویت این وحدت و همدلی واقف هستم و ایشان را پدر معنوی ترکمن ها و اهل سنت منطقه می دانم و از طرفی رجای واثق دارم اختلاف سلیقه بین اعضای یک خانواده امری طبیعی است، ولی این اختلاف سلیقه هیچگاه عامل عبور از هریک از اعضای خانواده نخواهد بود.
با اعتقاد و احترام به تمامی دلسوزان نظام و تکریم فقاهت و شایستگی همه علمایی که در عرصه رقابت مجلس خبرگان در استان گلستان ورود پیدا کرده اند، امیدوارم با انتخاب مجدد حاج‌آقا نور، کشتی وحدت و همدلی همچنان در منطقه، بی‌هیچ هراسی از تلاطم‌ها، به پیش برود و نقشه‌های دشمنان نظام اسلامی برای ایجاد تفرقه بین مسلمین نقش برآب شود.
غلامرضا ولی پور
روزنامه نگار اهل سنت و عضو ۳دوره هیات مدیره روزنامه نگاران استان گلستان

  • 000 - 2016-01-02 در 3:45 ب.ظ

    غلامرضا … چه اسمی داره دوست ما …

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست