• تاریخ: 2015-08-19
  • شناسه خبر: 7260
  • 441 بازدید

آشوراده در چارچوب مدیریت میانکاله نه استان گلستان !!!

ارکین نیوز-ایجاد گردشگری در جزیره آشوراده به عنوان بخش مهمی از منطقه حفاظت شده میانکاله در چارچوب طرح مدیریت این منطقه باعث حفاظت زیست محیطی بیشتر منطقه نیز خواهد شد. حمید گشتاسب میگونی، مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور من ...

ارکین نیوز-ایجاد گردشگری در جزیره آشوراده به عنوان بخش مهمی از منطقه حفاظت شده میانکاله در چارچوب طرح مدیریت این منطقه باعث حفاظت زیست محیطی بیشتر منطقه نیز خواهد شد.
حمید گشتاسب میگونی، مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: روز گذشته جلسه ای به منظور بررسی وضعیت گردشگری در جزیره آشوراده در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
وی با اشاره به این که این جلسه به ریاست معصومه ابتکار برگزار شد، خاطرنشان کرد: مسوولان معاونت طبیعی و تنوع زیستی، مسئولانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز مقامات استان گلستان حضور داشتند.
وی با بیان این که برگزاری این جلسه رویکرد بسیار خوبی را دنبال کرد و نتیجه آن مطلوب بود، اظهار داشت: در این جلسه توانستیم دیدگاه های مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مقامات استان گلستان را در راستای توسعه گردشگری در جزیره آشوراده به دیدگاه های سازمان محیط زیست نزدیک کنیم.
مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اذعان داشت: یکی ازهدف های اصلی حفاظت از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، توسعه گردشگری در چارچوب برنامه‌هایی است که حاصل تهیه طرح مدیریت آن منطقه است.
گشتاسب میگونی تصریح کرد: از آن که منطقه حفاظت شده میانکاله دارای دو عنوان بین المللی و یک عنوان ملی در زمینه محیط زیست است، لذا ایجاد منطقه گردشگری در آنجا از حساسیت بیشتری برای سازمان حفاظت محیط زیست برخوردار است.
وی تاکید کرد: ایجاد طرح گردشگری در جزیره آشوراده باید مطابق با طرح مدیریت میانکاله اجرایی شود تا آسیبی به محیط زیست منطقه وارد نشود.
به گفته مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، ایجاد گردشگری در جزیره آشوراده به عنوان بخش مهمی از منطقه حفاظت شده میانکاله در چارچوب طرح مدیریت این منطقه باعث حفاظت زیست محیطی بیشتر منطقه نیز خواهد شد.

@تهیه طرح مطالعاتی گردشگری آشوراده از سوی میراث فرهنگی
این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: در این جلسه مقرر شد تا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری طرح مطالعاتی گردشگری جزیره آشوراده را مطابق با طرح مدیریت این منطقه تهیه کند.
وی خاطرنشان کرد: این طرح مطالعاتی قرار است توسط گروه مهندسین مشاور انتخاب شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهیه شود.
وی گفت: بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به زودی این طرح مطالعاتی جهت انجام بررسی‌های لازم در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار خواهد گرفت.
مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: به همین منظور کمیته ای در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد تا هدایت این برنامه‌ها را به عهده گیرد.
گشتاسب میگونی خاطرنشان کرد: چنانچه طرح تهیه شده به تأیید نهایی کارشناسان دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست برسد و تشخیص داده شود که این طرح به موازات طرح مدیریت منطقه حفاظت شده میانکاله است، اجرای آن از نظر سازمان حفاظت محیط زیست کاملاً بلامانع خواهد بود.
این مقام مسوول در سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین در این جلسه نقطه نظرات سازمان محیط زیست برای اجرای طرح گردشگری در آشوراده اعلام شد.
وی اذعان داشت: به هیچ عنوان سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ساخت سازه‌های سنگین همچون هتل را در جزیره آشوراده تأیید نخواهد کرد.

@ایجاد امکانات گردشگری در آشوراده مبتنی بر طبیعت گردی
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: ایجاد امکانات گردشگری در جزیره آشوراده کاملاً باید مبتنی بر طبیعت گردی باشد.
مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ایجاد برخی سازه‌های سبک گردشگری همچون کمپ‌های گردشگری و یا آلاچیق باید با استفاده از مصالح بومی و بر اساس تم معماری منطقه باشد.
گشتاسب میگونی بیان کرد: امیدواریم هر چه سریع‌تر طرح مطالعاتی از سوی مقامات استان گلستان تهیه و برای بررسی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد.
عدالتخواهان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست