• تاریخ: 2016-01-15
 • شناسه خبر: 13294
 • 719 بازدید

آزادی‌های مذهبی در ترکمنستان محدود می‌شود

ارکین نیوز – رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر شرایط نامساعد امنیتی منطقه، فرمان اصلاح قانون در نحوه آزادی مذهبی در این کشور را صادر کرد. خبرگزاری فارس: آزادی‌های مذهبی در ترکمنستان محدود می‌شود قربانقلی بردی محمد ا ...

ارکین نیوز – رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر شرایط نامساعد امنیتی منطقه، فرمان اصلاح قانون در نحوه آزادی مذهبی در این کشور را صادر کرد.
خبرگزاری فارس: آزادی‌های مذهبی در ترکمنستان محدود می‌شود
قربانقلی بردی محمد اف، رئیس جمهوری ترکمنستان، امروز با حضور در پارلمان این کشور، با اشاره به تهدیدات امنیتی منطقه، از ضرورت اصلاح قوانین مربوط به آزادی مذهبی در ترکمنستان سخن گفت.

رئیس جمهور ترکمنستان تصریح کرد: فعال شدن اقدامات تروریستی در جهان تهدید جدی برای امنیت ملی، تمامیت ارضی و حقوق و آزادی قانونی شهروندان می‌باشد و با توجه و وخیم شدن اوضاع در جهان و نزاع‌های مذهبی، رویارویی مسلحانه با بهانه دینی و مذهبی، اختلافات ملی و مذهبی، اقتضا می‌کند که توجه ویژه‌ای به این مسائل صورت گیرد.

بردی‌محمداف خطاب به نمایندگان پارلمان ترکمنستان،گفت: با توجه به اوضاع خطرناک صورت گرفته در جهان ،باید قانون ملی ترکمنستان مورد بازنگری و قوانین جدیدی با هدف مقابله با رشد جریانات افراطی تصویب شود.

وی در این زمینه بر ضرورت اصلاح قانون آزادی دینی و سازمان‏‌های مذهبی در ترکمنستان تاکید کرد.

بردی‏‌محمداف با تاکید بر اهمیت طرح اصلاح قانون اساسی ترکمنستان گفت: لازم است کمیسیون ویژه اصلاح قانون اساسی ترکمنستان که پیشتر تشکیل شده است،طرح اصلاح قانونی اساسی ترکمنستان را در ماه های آینده آماده کنند تا تصویب آن در اجلاس آتی مجلس مصلحت ریش سفیدان این کشور بررسی و تصویب گردد.

رئیس جمهوری ترکمنستان تصریح کرد: در حاشیه اصلاحات در قانونی اساسی باید سمت جدید نماینده تام الاختیار حقوق بشر پیش‌بینی و نیز اختیارات شوراهای محلی افزایش یابد.

وی تاکید کرد: حفاظت از حقوق و آزادی شهروندان و نیز ارتقا مسئولیت پذیری متقابل مردم و دولت از دیگر محورهای اصلاحات در قانونی اساسی ترکمنستان خواهد بود.

به گفته رئیس جمهوری ترکمنستان، با توجه به پیشرفت کشور در زمینه‌های مختلف و بخصوص اقتصادی لازم است تا در مورد قوانین اقتصادی و اجتماعی نیز تغییراتی حاصل شود

وی تاکید کرد: در قانون اساسی اصلاح شده ترکمنستان باید اصلاحات اجتماعی – سیاسی نیز مد نظر گرفته شود.

رئیس جمهوری ترکمنستان همچنین بر اصلاح و تکمیل فعالیت قوه قضائیه و ارتقا سطح حفاظت حقوق و آزادی شهروندان این کشور از سوی این سازمان تاکید کرد.

قانون اساسی ترکمنستان در پی فروپاشی شوروی سابق و کسب استقلال ترکمنستان، در ۱۸ ماه می سال ۱۹۹۲ میلادی به تصویب رسید و بردی‏‌محمداف پس از انتخاب شدن به سمت ریاست جمهوری این کشور در سپتامبر ماه سال ۲۰۰۸ میلادی قانون اساسی ترکمنستان را اصلاح کرد.

قانون اساسی جاری ترکمنستان عبارت از ۸ فصل و ۱۱۷ ماده ‏است که کلیه موارد اصلی حقوقی و قانونی نظام سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این کشور را در بر می‏‌گیرد و آخرین بار در سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی اصلاح شده بود.

خبرگزاری فارس

 • 000 - 2016-01-15 در 9:15 ب.ظ

  خدا لعنت کنه داعش و مزدوران وهابی اش رو ، متاسفانه در منطقه ما هم کم و بیش هستند که باید اونها رو به ملی گرایی کشاند.

 • آزاد - 2016-01-16 در 8:09 ق.ظ

  ما که نفمیدیم چی گفتی ! امیدوارم خودت فهمیده باشی! این داعش و وهابی هم شده ورد زبان خیلی ها!

 • 000 - 2016-01-17 در 7:51 ق.ظ

  اینکه نفهمیدی مهم نیست فقط بر داعشی ها و وهابی ها بگو : خدا لعنتشون کنه

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست