• تاریخ: 2015-12-21
  • شناسه خبر: 12100
  • 491 بازدید

آخرین اخبار از وضعیت ۶۹ مفقود فاجعۀ منا از زبان اوحدی

ارکین نیوز-رییس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: از ۶۹ مفقود فاجعه منا، تعداد ۴۰ نفر اعلام رضایت کرده‌اند که عزیزانشان در همان سرزمین وحی باقی بمانند و ۱۵ خانوار درخواست داده‌اند که پیکر عزیزانشان را برگردانند. رییس سازمان ح ...

ارکین نیوز-رییس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: از ۶۹ مفقود فاجعه منا، تعداد ۴۰ نفر اعلام رضایت کرده‌اند که عزیزانشان در همان سرزمین وحی باقی بمانند و ۱۵ خانوار درخواست داده‌اند که پیکر عزیزانشان را برگردانند.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای تحقق این خواست خانواده‌های قربانیان فاجعه منا تلاش بسیار جدی داریم، افزود: کمیته مشترکی در عربستان تشکیل شده که در قالب آن طرف سعودی متعهد شده که براساس خواست خانواده‌های حاجیان ایرانی متوفی حادثه منا عمل کنند.

«سعید اوحدی» اضافه کرد: تاکنون؛ مشخص شده ۶۹ نفر از پیکرهای پاک زائران ایرانی حادثه منا را، عربستان بدون مجوز در مقبره شهدای مکه دفن کرده است.

وی اظهار کرد: از این تعداد ۴۰ نفر اعلام رضایت کرده‌اند که عزیزانشان در همان سرزمین وحی باقی بمانند و ۱۵ خانوار درخواست داده‌اند که پیکر عزیزانشان را برگردانند.

رییس سازمان حج با بیان این که ۱۴ خانوار دیگر نیز هنوز اعلام نظر نکرده‌اند، تصریح کرد: اگر این خانواده‌ها نیز نظرشان به برگشت پیکر مطهر عزیزانشان باشد، پیگیری جدی در این رابطه انجام خواهد شد.

اوحدی با بیان این که تیم تفحص سازمان حج و زیارت پس از بازگشت حجاج ، همچنان به کارشان ادامه داده‌اند، گفت: تاکنون از سرنوشت ۱۰ تن از زائرانمان اطلاعی در دست نداریم.

وی اظهار کرد: سازمان حج و زیارت حدود یکماه گذشته به اعزام دو نفر از بستگان درجه یک این مهاجران الی الله که به عنوان مفقود به شمار می‌رفتند، اقدام کرده است.

رییس سازمان حج افزود: در حال حاضر سه خانواده ایرانی در مکه مکرمه حضور دارند و هفت خانواده دیگر نیز ظرف این هفته و هفته آینده به سرزمین وحی مشرف می‌شوند.

اوحدی اظهار امیدواری کرد تا با حضور بستگان در جه یک این ۱۰ خانوار حادثه دیدگان منا، کار با سرعت و کیفیت بیشتری پیش رود.

وی گفت: امیدواریم هفته آینده بتوانیم وضعیت کاملاً روشنی را برای مردم از این موضوع گزارش کنیم.

رییس سازمان حج با اشاره به راهکارهای پیش بینی شده برای مواجه با بحران‌های این چنینی گفت: پس از بازگشت زائران ، پنج کمیته فعال در سازمان حج و زیارت تشکیل شد تا راهکارهای مختلفی را برای مواجه شدن با بحران‌های این چنین تبیین کنند.

اوحدی اضافه کرد: علاوه براین؛ قبل از مناسک حج؛ وزارت حج، کارگزاران و مسئولان حج عربستان نشست‌های مختلفی را با کشورهای اسلامی دنیا دارند که در نشستی که دست اندرکاران عربستان با دستگاه دیپلماسی و بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت کشورمان داشته‌اند، مسائلمان را با مقامات عربستانی مطرح می‌کنیم که باید راهکارهای تحقق دستورالعمل‌ها و پیشنهاداتی که داریم ، تبیین شود.

زنده نگاه داشتن یاد و خاطره قربانیان منا

وی در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بر دو موضوع زنده نگاه داشتن فاجعه غم بار منا و پیگیری جدی حقوقی هم مهاجرین الی الله و هم مصدومین تاکید داشتند، گفت: سازمان حج و زیارت با بعثه مقام معظم رهبری و همکاری دستگاه دیپلماسی در حال بررسی ابعاد مختلف این فاجعه هستند تا ارزش‌هایی را که این زائران داشتند در قالب یک کار مستند سازی ارائه کنیم.

رییس سازمان حج از همه اصحاب هنر و مسئولان دستگاه‌های مختلفی که می‌توانند در زنده نگاه داشتن این حادثه تلخ نقش ایفا کنند، خواست تا این سازمان را یاری رسانند.

وی در سفر به استان گیلان، با خانواده حادثه دیدگان فاجعه منا در شهرستان‌های رودسر و لنگرود دیدار و از آنها دلجویی کرد.

همچنین رییس سازمان حج قبل از دیدار با خانواده‌های حادثه دیدگان گیلانی فاجعه منا، با پنج نفر از خانواده‌های حادثه دیده شهرستان رامسر استان مازندران که در کاروان گیلان ثبت نام کرده و با این کاروان اعزام شده بودند، دیدار و از آنها دلجویی کرد.

بر اساس آمار سازمان حج و زیارت، تعداد ۲۵ نفر از کاروان استان گیلان در فاجعه منا، جان خود را از دست داده‌اند که پنج نفر آنها در مکه دفن شده‌اند.

شایان ذکر است، تمامی کشته شدگان و مفقودان گیلانی فاجعه منا، از کاروان شماره ۲۸۱۵۹ بوده‌اند.

دوم مهرماه امسال مصادف با عید قربان، شمار زیادی از زائران بیت الله الحرام که برای انجام اعمال رمی جمرات عازم منا بودند، به علت بسته شدن مسیر و تجمع بیش از حد زائران، دچار حادثه شده و جان باختند.
منبع: ابنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست