• تاریخ: 2015-09-18
  • شناسه خبر: 8223
  • 982 بازدید

آتش، خانه ثبت شده ۱۳۵ ساله محمدی سیمین شهر را خاکستر کرد

ارکین نیوز-شب گذشته در حالی که باران بر بام خانه های گلستان بی امان می بارید، اتش سوزی خانه ثبت شده تاریخی محمدی در سیمین شهر گلستان را به خاکستر و ویرانه تبدیل کرد. این در حالی است که این خانه قدمتی نزدیک به ۱۳۵ سال داش ...

ارکین نیوز-شب گذشته در حالی که باران بر بام خانه های گلستان بی امان می بارید، اتش سوزی خانه ثبت شده تاریخی محمدی در سیمین شهر گلستان را به خاکستر و ویرانه تبدیل کرد.

این در حالی است که این خانه قدمتی نزدیک به ۱۳۵ سال داشت.

خانه محمدی در کنار دو خانه دیگر در سیمین شهر با وجود ثبت ملی در شرایط بغرنجی به سر می بردند و سال ها بود که مسئولان میراث فرهنگی آن ها را دست فراموشی سپرده بودند.

آتش سوزی در این خانه از ساعت ۳ بامداد شروع و تا چند ساعت ادامه داشت.

غلام محمدی مالک این خانه در گفت وگو با سرو دلیل این آتش سوزی را نامعلوم اعلام کرد.
IMG_201509182947
او گفت: پدرم تمام مدت دارد برای این خانه گریه می کند. چرا که خانه ابا و اجدادی ما سوخت. نتوانستیم آن را نگه داریم. آتش نشان ها دلیل آتش سوزی را نامعلوم اعلام کردند اما احتمال اتصالی برق در باد و طوفان دیشب داده شد.

او در ادامه گفت: با وجود ثبت ملی خانه ما، میراث فرهنگی هیچ اقدامی برای مرمت آن انجام نداد. هر بار فقط به ما گفتند که اجازه ندارید حتی یک میخ به دیوار خانه تان بزنید. وقتی حلب های پوشش بام در اثر باد برداشته شد هم اجازه ندادند ما خانه را تعمیر کنیم. بخش هایی از خانه کاملا فروریخته بود. یک اتاق در وسط بود که ما گاهی در ان جمع می شدیم. الان که با شما صحبت می کنم آتش خاموش شده است. اما با هر باد یا یک تکان همان آجرهای باقی مانده هم می افتند. از اینجا صدایش را می شنوم. نمی دانم چه کسی مسئول است.

این آتش سوزی در حالی رخ داد که حتی یک نفر از مسئولان میراث فرهنگی شهرستان برای رسیدگی به این امر بر سر بنا حاضر نشدند.

این نخستین بار نیست که آتش جان خانه ای تاریخی در گلستان را می گیرد. سال ۱۳۹۰ خانه سرهنگ فروغی در محله میخچه گران گرگان هم در آتشی سوخت که این بار مالک خود برای خانه اش روشن کرده بود/سرو نیوز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست