• تاریخ: 2018-12-03
  • شناسه خبر: 27502
  • 109 بازدید

۳۵۰۰ خانوار عشایر کرد و ترکمن در مراتع گلستان مستقر شدند

ارکین نیوز- مدیرکل امور عشایر گلستان از کوچ پاییزه و استقرار ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار از عشایر کرد استان های خراسان شمالی و رضوی و برخی عشایر ترکمن در مراتع قشلاقی این استان خبر داد. رضا علیپوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرن ...

ارکین نیوز- مدیرکل امور عشایر گلستان از کوچ پاییزه و استقرار ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار از عشایر کرد استان های خراسان شمالی و رضوی و برخی عشایر ترکمن در مراتع قشلاقی این استان خبر داد.

رضا علیپوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عشایر کرد کوچنده استان های خراسان شمالی و رضوی و عشایر ترکمن گلستان در ۳۵۰ هزارهکتار مرتع این استان مستقر شدند.

وی گفت: عشایر کرد خراسان های شمالی و رضوی در ۲۱ طایفه مستقل با حدود ۲ هزار خانوار و جمعیت تقریبی ۱۱ هزار نفر در هنگام کوچ پاییزه به مراتع قشلاقی گلستان از جمله سه ایل راه خشتلی، شملی و قازانقایه وارد استان می شوند.

علیپوری اضافه کرد: همچنین عشایر کوچنده ترکمن گلستان از ۳ ایل یموت، گوگلان و طوایف مقدس با هزار و ۵۵۲ خانوار و جمعیت حدود ۹ هزار و ۷۰۰ نفر هستند که کوچ درون استانی دارند.

وی بیان کرد: اداره کل امور عشایر گلستان به جامعه هدف خود شامل عشایر کوچنده خراسان های شمالی و رضوی و نیز عشایر کوچنده ترکمن استان در قالب یک اتحادیه و ۱۰ شرکت تعاونی خدمات رسانی می کند.

مدیرکل امور عشایر گلستان ادامه داد: عشایر کوچنده و بومی استان ۷۶۳ هزار راس دام سبک دارند که سالانه ۶ هزار و ۴۲۵ تن گوشت قرمز، ۱۴ هزار و ۵۶۲ تن شیر، هزار و ۱۲۵ تن پشم و افزون بر ۳۸۰ تن سایر محصولات لبنی تولید و روانه بازار می کنند.

به گفته علیپوری، عشایر استان گلستان بیشتر در مراتع دو شهرستان گنبدکاووس و مراوه تپه حضور دارند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست