• تاریخ: 2018-01-01
  • شناسه خبر: 24963
  • 185 بازدید

۳ هزار راس اسب اصیل ترکمن در گلستان وجود دارد

ارکین نیوز-مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: نژاد اسب اصیل ترکمن که در سالهای گذشته در استان در حال انقراض بود، با اقدامات صورت گرفته احیا شده و در حال حاضر حدود ۳ هزار راس اسب اصیل ترکمن در استان داریم. عبدا ...

ارکین نیوز-مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: نژاد اسب اصیل ترکمن که در سالهای گذشته در استان در حال انقراض بود، با اقدامات صورت گرفته احیا شده و در حال حاضر حدود ۳ هزار راس اسب اصیل ترکمن در استان داریم.

عبدالغفار تخله در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اسب اصیل ترکمن خصوصیتی بارز نسبت به سایر نژاد های دیگر دارد که یکی از آنها اهمیت و ارزش این نژاد در تولید نژادهای دیگر است.

وی مقاومت به کم خوراکی و آب و هوای نامناسب و همچنین استقامت جسمی را از دیگر خصوصیات بارز اسب اصیل ترکمن عنوان کرد.

تخله با اشاره به اینکه در گذشته حتی اسب اصیل ترکمن در حال انقراض بود، تصریح کرد: در کشور ترکمنستان و روسیه این اسب را پرورش می دهند اما در کشور ما بدلیل رونقی که به خاطر مسابقات اسب دوانی وجود داشت، در چند دهه اخیر اسب های خارجی وارد شد.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان بیان کرد: پرورش دهندگان برای اینکه از کورس عقب نمانند اسب ترکمن را با این نژاد ها آمیخته کردند و نژادهای دوخون را تولید کردند.

وی ادامه داد: این عوامل باعث شده بود که اسب ترکمن در معرض انقراض قرار گیرد اما طی ۱۵ سال اخیر جهاد کشاورزی با برگزاری جشنواره های اسب اصیل ترکمن، پرداخت تسهیلات بانکی به این بخش و تخصیص نهاده های خوراکی، سعی کرده این نژاد را از مرحله انقراض خارج کند.

تخله با اشاره به اینکه جشنواره اسب اصیل ترکمن همه ساله با همکاری جهاد کشاورزی استان و استانداری گلستان برگزار می شود، گفت: دوازدهمین دوره این جشنواره در منطقه صوفیان کلاله برگزار شد.

وی یادآور شد: از حدود ۵ سال گذشته برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این بخش را دارند، تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است. البته با توجه به اینکه اسب، شیر یا گوشت تولید نمی کند، همواره دنبال این بودیم که تسهیلات بانکی که به این بخش داده می شود تسهیلات ویژه ای باشد. امیدواریم در آینده این کار اصلاح شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان در پایان اظهار کرد: خوشبختانه با بررسی هایی که داشتیم مشخص شده در حال حاضر تعداد اسب های اصیل ترکمن به حدود ۳ هزار راس رسیده و این نژاد در بین پرورش دهندگان نیز با استقبال خوبی روبه رو است/ایسنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست