• تاریخ: 2021-01-05
  • شناسه خبر: 30576
  • 95 بازدید

۴ روستای استان گلستان ثبت ملی شد

ارکین نیوز- لوح ثبت ۴ روستای و یک شهر ملی صنایع دستی استان گلستان از سوی وزیر میراث فرهنگی به استاندار گلستان اعطا شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، هادی حق شناس در مراسم اعطای لوح شهرها و روستاهای ملی صن ...

ارکین نیوز- لوح ثبت ۴ روستای و یک شهر ملی صنایع دستی استان گلستان از سوی وزیر میراث فرهنگی به استاندار گلستان اعطا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، هادی حق شناس در مراسم اعطای لوح شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی سال ۹۹ اظهار داشت: شناسایی آثار فرهنگی و تاریخی، بیانگر هویت یک قوم و ملت است و باید در حفظ آن‌ها بکوشیم.

وی با بیان اینکه استان گلستان با دارا بودن ۱۶ قوم و ۸ اقلیم متفاوت، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری متعددی دارد، گفت: در گذشته شهر گنبدکاووس به عنوان شهر فرش، جنگل‌های هیرکانی و دوتار گلستان به ثبت رسید.

استاندار گلستان بیان داشت: امروز، شهرستان علی آبادکتول در رشته لباس سنتی قوم کتول و ۴ روستای زیارت، شاهکوه، سیاه رودبار و تنگلی نیز ثبت ملی شدند.

وی توضیح داد که جهانی شدن و در ویترین قرار گرفتن از مزیت‌های مهم ثبت ملی و جهانی آثار ملی و تاریخی است.

حق شناس در ادامه به ظرفیت‌های صنایع دستی و توانمندی هنرمندان این رشته در استان اشاره کرد و افزود: در استان گلستان، بیش از ۳۰ هزار صنعتگر در ۸۵ رشته صنایع دستی بومی و غیر بومی در حال فعالیت هستند.

وی گفت: ۱۰ مرکز تخصصی و ۱۰۳ فروشگاه صنایع دستی در استان گلستان وجود دارد و ۶ بازارچه تخصصی نیز در حال احداث است که کمک زیادی در رونق و فروش صنایع دستی خواهند داشت.