• تاریخ: 2021-05-18
  • شناسه خبر: 31250
  • 103 بازدید

۳۳ میلیارد ریال برای رونق گردشگری ساحلی گمیشان اختصاص یافت

ارکین نیوز-معاون فرماندار گمیشان گفت که طی چهار سال اخیر و از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی و ملی افزون بر ۳۳ میلیارد ریال به منظور تکمیل زیرساخت‌های گردشگری ساحلی روستای “چارقلی” این شهرستان ...

ارکین نیوز-معاون فرماندار گمیشان گفت که طی چهار سال اخیر و از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی و ملی افزون بر ۳۳ میلیارد ریال به منظور تکمیل زیرساخت‌های گردشگری ساحلی روستای “چارقلی” این شهرستان اختصاص یافته که چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال آن اخیرا تخصیص یافته است.

به گزارش ایرنا، روستای چارقلی در غربی‌ترین نقطه بخش مرکزی گمیشان و در فاصله ۱۵ کیلومتری از مرکز این شهرستان واقع است که به علت داشتن سواحل بکر ماسه‌ای از مهمترین مناطق گردشگری غرب گلستان محسوب می‌شود و تا مرکز استان نیز ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

سیدعلیرضا حسینی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که با اعتبارات تخصیص یافته اخیر حدود یک کیلومتر باقی مانده از جاده ۵.۶ کیلومتری منتهی به ساحل چارقلی زیرسازی نهایی و مهیای آسفالت می‌شود.

وی یادآور شد که پیش از این نیز از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون مبلغ ۲۸ میلیارد و ۹۲۱ میلیون ریال برای اجرای محوطه‌سازی، زیرسازی جاده دسترسی به ساحل چارقلی و آسفالت بخشی از آن اختصاص و هزینه شده است.

معاون فرماندار گمیشان اضافه کرد که با برنامه‌های کوتاه مدت از طریق ایجاد زیرساخت در بیش از ۱۰ کیلومتر ساحل ماسه‌ای و راه‌اندازی شرایط ماندگاری شبانه  مسافر، گردشگری ساحلی در سواحل بکر این شهرستان توسعه خواهد یافت.

۳۳ میلیارد ریال برای رونق گردشگری ساحلی گمیشان اختصاص یافت
 غروب آفتاب در سواحل گمیشان

وی همچنین گفت که ظرفیت‌های منطقه همچون صید و ماهی‌گیری، صنایع دستی و غذاهای بومی قوم ترکمن، شیر و دوغ شتر، بوم‌گردی در یورت (چادر) خانه‌های چوبی و نظایر آن می‌تواند جذابیت‌ زیادی برای گردشگران ایجاد نماید و از طریق خرید و فروش این خدمات گردش مالی و تحول اقتصادی خوبی در منطقه فراهم خواهد شد.

گمیشان که از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به بندرترکمن، از شرق به آق قلا و از غرب به دریای خزر محدود می‌شود یکی از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ترکمن‌ نشین شمال ایران است که گفته شده در دوران شکوفایی بنادر گز و ترکمن به دلیل برخورداری از تولیدات کشاورزی فراوان، تامین‌کننده بخشی از نیازهای قاره اروپا بوده است.

استان گلستان حدود ۱۰۰ کیلومتر ساحل دارد و علاوه بر دریای خزر با کشور ترکمنستان و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.