• تاریخ: 2020-12-13
  • شناسه خبر: 30466
  • 113 بازدید

۲۰ درصد از دانش‌آموزان گلستانی به شبکه ” شاد” دسترسی ندارند

ارکین نیوز-مدیرکل آموزش و پرورش گلستان گفت: حدود ۲۰ درصد دانش‌آموزان استان دسترسی به شبکه شاد ندارند و آموزش آنان از طریق تلویزیون و درسنامه‌هایی که از قبل تهیه شده است، انجام می‌شود.  احسان گوهری‌راد ظهر امروز در نشست خ ...

ارکین نیوز-مدیرکل آموزش و پرورش گلستان گفت: حدود ۲۰ درصد دانش‌آموزان استان دسترسی به شبکه شاد ندارند و آموزش آنان از طریق تلویزیون و درسنامه‌هایی که از قبل تهیه شده است، انجام می‌شود.

 احسان گوهری‌راد ظهر امروز در نشست خبری، اظهار داشت: در استان گلستان فقط گمیشان در وضعیت قرمز قرار دارد که در این شهرستان مدارس کاملاً تعطیل هستند و سایر شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی افزود: در شهرستان‌های وضعیت نارنجی فعالیت دانش آموزان و معلمان به صورت غیر حضوری است، اما کادر اجرایی باید بر اساس شیوه نامه کارکنان دولت در شرایط کرونا در مدارس حضور یابند.

گوهری‌راد ادامه داد: در برخی از روستاهای استان به دلیل مشکلات اینترنت، دانش آموزان می‌توانند با تأیید شبکه بهداشت و موافقت خانواده دو یا سه روز در هفته به صورت حضوری آموزش ببینند.

وی اضافه کرد: در تمام مدارس روستایی استان اینترنت داریم اما ممکن است سرعت آن مناسب نباشد، از مجموع ۳۷۲ هزار دانش آموز در گلستان ۲۰ درصد آنها به شبکه شاد دسترسی ندارند.

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان با اشاره به ترک تحصیل و بازماندگان از تحصیل در استان گفت: خوشبختانه در مقطع ابتدایی جلوی ترک تحصیل را گرفتیم و ۹۸ درصد پوشش تحصیلی در این بخش داریم که این پوشش در دوره متوسطه حدود ۸۰ درصد است.

گوهری‌راد افزود: در دوره اول و دوم متوسطه مشکل ترک تحصیل داریم و قرار است تمام مدارس علت ترک تحصیل دانش آموزان را اعلام کنند تا کارهای ادامه تحصیل آنها را انجام دهیم.

وی یادآور شد: در استان گلستان حدود ۲۰ هزار نفر بازمانده از تحصیل وجود دارد که این آمار نسبت به جمعیت استان نگران‌کننده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کرونا طی این مدت ۱۹ دانش آموز و ۴۰ همکار فرهنگی قرنطینه خانگی را گذراندند، نمی‌توانیم به صورت قطعی بگوییم این افراد به کرونا مبتلا بودند.

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان اظهار داشت: اگر امکان احداث مدارس شبانه‌روزی در استان بیشتر باشد امید به ادامه تحصیل هم افزایش خواهد یافت، فضای آموزشی استان نیم واحد از سرانه کشور کمتر است. تجهیزات هنرستانی جزو دغدغه‌های ما است و باید کارگاه داشته باشیم که دانش آموزان در آن فعالیت کنند.

وی با اشاره به تجاری سازی مدارس، بیان داشت: کار بزرگی در حال انجام است و تا کنون در پنج شهرستان این اتفاق رخ داده که کل مبلغ هزینه شده به همان شهرستان برمی‌گردد و یک منبع درآمد پایدار خواهد بود.

گوهری‌راد به کمک‌های مؤمنانه در شرایط کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ هزار بسته معیشتی از طریق آموزش و پرورش و بسیج فرهنگیان بین نیازمندان توزیع شد و در طرح جدید از معیشت جدا شدیم و روی تلفن‌های هوشمند و تبلت تمرکز کردیم.

وی ادامه داد: بیش از هزار و ۵۰۰ تبلت از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) با کمک سایر دستگاه‌ها یا خریداری شده یا در حال توزیع است.

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان گفت: دانش آموزانی که به شاد دسترسی ندارند از برنامه‌های آموزشی تلویزیون استفاده خواهند کرد، همچنین درسنامه‌ها از طریق مدارس و آموزش و پرورش آماده می‌شود و در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد.

گوهری‌راد در خصوص استرداد بخشی از شهریه فوق برنامه سال گذشته مدارس غیردولتی در استان، اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد مدارس بخشی از شهریه فوق برنامه سال گذشته را واریز کردند، برخی مدارس یا واریز نکرده بودند یا در حال واریز بودند که پس از بازرسی این اتفاق رخ داد.

وی با اشاره به اعتبارات بازسازی مدارس سیل‌زده در استان خاطرنشان کرد: ۵۷ میلیارد تومان اعتبارات دولتی و ۷۰ میلیارد اعتبارات خیرین که اکثراً خارج از استان بودند و تا کنون ۵۰ میلیارد تومان محقق شده است.

گوهری راد یادآور شد: در گلستان مدرسه نفتی نداریم، مدارسی که علمک گاز دارند گازکشی شده و از سیستم گازی استفاده می‌کنند.

به گفته وی، انگیزه ساری برای همکاران فرهنگی و رفع مشکلات مسکن و معیشتی آنها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما محسوب می‌شود/تسنیم