• تاریخ: 2018-12-09
  • شناسه خبر: 27531
  • 555 بازدید

یاد ایام خوش و طلایی فوتبال آق قلا بخیر

ارکین نیوز:تانی کاظمی پور-در ایامی نه چندان دور و در دهه های ۶۰،۵۰و…فوتبال ،این رشته جذاب و دیدنی در آق قلا حال و هوای خاصی داشت. جوانان برومند این دیار به قدری مجذوب این رشته ورزشی بودند که با حداقل امکانات در زمین های ...

ارکین نیوز:تانی کاظمی پور-در ایامی نه چندان دور و در دهه های ۶۰،۵۰و…فوتبال ،این رشته جذاب و دیدنی در آق قلا حال و هوای خاصی داشت.

جوانان برومند این دیار به قدری مجذوب این رشته ورزشی بودند که با حداقل امکانات در زمین های خاکی با عشق و علاقه خاصی به دنبال توپهای سوزنی و بادی می دویدند و آنقدر تمرین و ممارست داشتند که آمادگی جسمانی و هنرهای فردی آنهادر فوتبال در شهرهای دور و نزدیک زبانزد عام وخاص بود.

چقدر پرهیجان بود رقابت تیم هایی همچون استقلال، پیروزی، پاس، شهیدعنایتی، پیام، هما، ارساگاز، شهیدسقر، دژ و … و علی رغم آنکه در آن ایام لیگهای منظم استانی وجود نداشت ولی هراز چندگاهی مسئولین دلسوز و عاشق پای تیم های بزرگ و قدرتمند آن زمان مانند بانک ملی،استقلال، پیروزی، بوتان، نیروی زمینی، نساجی مازندران، منتخب ایران و … را به آق قلا می کشاندند و در آن جوانان جویای نام و متعصب با توپ گرد و در زمین پیر این شهرستان به هنر نمایی می پرداختند.

تکنیک های ناب بچه های آق قلا واقعا مردم را به شور و شعف وا می داشت و هزاران مشتاق فوتبال را به استادیم می کشاند و برای تیم محبوب خود هورا می کشیدند.

واقعا یاد آن ایام بخیر، چقدر رقابت تیم ها در لیگ دسته های اول، دوم و سوم داغ و دیدنی بود و چقدر بازیکنان جهت صعود تیم های خود به دسته های بالاتر تلاش و عشق به معنای واقعی داشتند.

جوانان دیروز و میانسالان امروز خوب به یاد دارند که بازیکنانی همچون علی کردبچه، ارازدردی کاظمی، مشهدطعنه، حکیم اسماعیلی، قربان دردی توماج، کریم قریشی، حکیم تمنی، خدر جاوید، دردی سن سبلی و …چه هنرهایی را با توپ گرد به نمایش می گذاشتند.

و عبور از مدافعان مستحکمی همچون ناصرکاظمی، علی آتابای، غفور طعنه، غفور شیرمحمدلی،ستاریلقی نژاد، حکیم پورتوماج و.. کار آسانی نبود.

و یا چه کسی می تواند تکنیک های ناب برادران آق(مخی، ارازمحمد، عبدی و غفور)، اسدا..کردبچه، اماندردی و ناصرکلته، جلال توکلی، نازمحمدیانپی، مخی وجدانی فر و منصور حسن قاسمی را فراموش کند.

و اما دروازه بان های بلند پرواز آن ایام که سرآمد آنها هوزسقر بود و دیگر گوندقدی ایگدری، ابراهیم عدلی، احمدگلدی خوجه و ولی محمد شیخ نیازی که هیجگاه پروازهای دیدنی آنها در درون دروازه فراموش نمی شود و ده ها بازیکن نامی و پرتلاش دیگر که نام آنها در تاریخ فوتبال آق قلا ماندگار خواهد بود.
download
ولی در این مقال به لحاظ محدودیت، امکان آوردن نام تمامی آنها میسور نمی باشد و چه بسا ستاره های تابناک آن ایام به جهت گذشت زمان، امروز و در این فرصت فراموش شده باشند که قطعاچنین است، چون شهری که در آن مقطع تاریخی دهها بازیکن همتراز با رقابت نزدیک وجود داشت که بازیکنان مطرح فراوانی را برای جامعه تحویل داده است.

واقعا یاد آن ایام طلایی فوتبال آق قلا بخیر……

انشاا… در مقالی دیگر و فرصتی مناسب از پیشکسوتان و نامداران طلایی ورزش آق قلا بخصوص فوتبال بیشتر خواهیم نوشت……………..

دوستانی هم اگر مطالب و خاطراتی را از ورزش شهرستانهای استان دارند برای ما ارسال کنند تا با نام خودشان در این سایت استفاده شود..

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست