• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۷-۱۷
  • شناسه خبر: 24087
  • 101 بازدید

گل فشان اینچه آق قلا در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسید

ارکین نیوز-معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: گل فشان اینچه در ۲۶ کیلومتری شمال آق قلا در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسید. صنایع دستی و گردشگری گلستان، دکتر جاوید ایمانیان ا ...

34389

ارکین نیوز-معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: گل فشان اینچه در ۲۶ کیلومتری شمال آق قلا در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسید.

صنایع دستی و گردشگری گلستان، دکتر جاوید ایمانیان اظهارکرد: با هدف حفاظت و معرفی اثر ارزشمند گل فشان اینچه در شهرستان آق قلا، در جلسه ۱۲ مهرماه کمیته میراث طبیعی شورای عالی ثبت آثار کشور این اثر ارزشمند در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسید.

وی افزود: گل فشان اینچه در ۲۶ کیلومتری شمال آق قلا در مجاورت دریاچه ای به همین نام در سمت راست مسیر جاده آق قلا به اینچه برون واقع شده است.

ایمانیان ادامه داد: این گل فشان در ارتفاع منفی ۷ متر از سطح آبهای آزاد جهان در مختصات جهانی ۳۸/۴۱۲۳۱۲۵ متر شرقی و ۶۳/۲۸۰۲۲۴ متر شمالی قرار دارد و در ۲۶ کیلومتری شمال شهرستان آق قلا واقع شده است.

وی گفت: اینچه در گویش ترکمنی به معنی باریک و برون به معنی دماغه و اینچه برون به معنی دماغه باریک است. دریاچه اینچه در سمت راست مسیر جاده آق قلا به اینچه برون واقع شده است، بلندی میانگین آن از سطح دریا ۷ متر و گستردگی در حدود ۲۰۰ هکتار است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اضافه کرد: بخش شمالی دریاچه را شوره زار تشکیل می دهد و آبهای ناشی از طغیان رودخانه اترک و هرز آب های موضعی، نمک ها را در خود حل کرده اند و پس از ورود به دریاچه باعث بالا رفتن شوری آن می شود/اداره کل میراث فرهنگی گلستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست

کد امنیتی *