• تاریخ: 2018-01-03
  • شناسه خبر: 24991
  • 159 بازدید

کسب درآمد بیش از ۲ میلیارد ریال از فروش بلیط در برج قابوس گنبد

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: بیش از ۲ میلیارد ریال درآمد از فروش بلیط بلندترین گنبد آجری جهان طی یک سال در شهرستان گنبد کاووس کسب شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع د ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: بیش از ۲ میلیارد ریال درآمد از فروش بلیط بلندترین گنبد آجری جهان طی یک سال در شهرستان گنبد کاووس کسب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان، ابراهیم کریمی در نشست با فعالان فرهنگی، اجتماعی ورسانه ای گنبدکاووس با اشاره به ظرفیتهای بسیار خوب گنبد کاووس در حوزه های مختلف، اظهار کرد: شهرستان گنبد کاووس ظرفیت های فوق العاده زیادی در همه زمینه ها دارد از جمله آنها می توان به حوزه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اشاره کرد.

وی افزود: یکی از محاسن خوب شهرستان گنبد کاووس مطالبه گری آن بوده که می توان در این راستا به وجود رسانه های خوب، جوانان پویا و پای کار، انجمنهای مردم نهاد فعال که همیشه گنبد را با تمامی شهرستانهای دیگر متفاوت کرده اشاره کنیم و فرصتی برای گنبد به شمار می رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گلستان اضافه کرد: در کنار این موضوعات وجود فرهنگهای مختلف، اقوام رنگارنگ و همچنین آداب و رسوم متفاوت در این شهرستان باعث شده فرصتهای خوبی در همه حوزه ها ایجاد شود.

وی، از ثبت ملی ساختمان تاریخی (کاخ) واقع در شبکه بهداشت گنبدکاووس در آینده ای نزدیک خبر داد.

کریمی، در خصوص برج قابوس به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان در گنبدکاووس به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان، گفت: اگر بین گنبد قابوس و مردم شهرستان قرابت معنوی بیشتری به وجود آید، این گنبد تاریخی می تواند به تنهایی برای مردم این شهر درآمدزا باشد.

وی، برگزاری مراسم نوروزگاه و جشنواره اقوام ایران زمین، راه اندازی بازارچه صنایع دستی در کنار گنبد قابوس و چاپ بروشورهای تبلیغاتی درتعطیلات نوروز را از جمله اقدامات میراث فرهنگی گلستان برای معرفی گنبدقابوس برشمرد و اضافه کرد: بایستی به همین میزان نیز مردم و ادارات و نهادها، تشکل های مردم نهاد و هنرمندان این شهرستان در معرفی گنبد قابوس تلاش کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در ادامه گفت: گنبد جهانی قابوس تنها متعلق به میراث فرهنگی نیست بلکه همه دستگاه ها و نهادها باید در نگهداشت برج و توسعه و عمران محوطه آن با میراث فرهنگی همکاری کنند.

کریمی ادامه داد: با این حال اداره کل میراث فرهنگی درسال گذشته برای توسعه محوطه گنبدقابوس و پلان مدیریتی آن مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی کرد که به دلیل مشکلات مالی کشور این رقم به طور کامل تخصیص نیافت.

وی افزود: برای سال جاری نیز مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای گنبدقابوس شامل احداث سالنهای همایش، سرویس بهداشتی و نظایر آن پیش بینی شده که درصورت تخصیص، طرح های پیش بینی شده اجرایی می شود.

کریمی به درآمدهای گنبد قابوس نیز اشاره کرد و گفت: درآمدهای این اثر تاریخی از محل بلیط فروشی از مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال در گذشته به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال درسال رسیده و باتوجه به مصوبه سازمان میراث فرهنگی، از سال آینده تمامی درآمدهای آثار تاریخی پس از واریز به خزانه مجددا به استان برمی گردد تاصرف توسعه وعمران آن بنا شود.

وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری گلستان و گنبدکاووس، افزود: درسال های گذشته این استان مقصد گردشگری نبود و تنها به عنوان معبری برای عبور گردشگران مطرح بود و مسافران کمتر در گلستان اقامت می کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان یادآور شد: با اقداماتی که برای جذب گردشگر و اقامت آنان درسال های اخیر دراین استان انجام شد، میزان اقامت گردشگران از ۳۰۴ هزار مسافر در نوروز ۹۴ به یک میلیون و ۶۷ هزار نفر در نوروز ۹۶ افزایش یافت.

کریمی گفت: استان گلستان ظرفیت های گردشگری زیادی دارد که مهمترین ظرفیت و فرصت آن تنوع اقوام با فرهنگ های متفاوت است که گردشگران را به خود جذب می کند.

وی با تاکید برضرورت استفاده بهینه از ظرفیت اقوام درجذب گردشگر دراستان گلستان، افزود: باوجود اینکه گنبدکاووس ظرفیت های زیادی درحوزه های تاریخی، فرهنگی و اقتصادی دارد اما هنوز از این ظرفیت ها به خوبی برای جذب گردشگر استفاده نشده و یک دلیل آن کمبود مراکز اقامتی این شهرستان است.

کریمی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۴ تاکنون مجوز چندین مرکز اقامتی پذیرایی در شهرستان گنبد کاووس توسط این اداره کل صادر شده است در آینده نزدیک با راه اندازی به تدریج آنها بسیاری از مشکلات این حوزه برطرف می شود و علاوه بر آن استقبال گردشگران از مناطق روستایی و اقامت در کلبه ها، خانه ها و آلاچیق های روستاها (بوم گردی روستایی) افزایش یافته و این می تواند نقیصه کمبود مراکز اقامتی در گنبدکاووس را جبران کند.

شهرستان ۳۵۰ هزار نفری با تنوع اقوام و مذاهب درشرق استان گلستان واقع است و برج قابوس بن وشمگیر، تالاب های بین المللی، مرقد امامزاده یحیی بن زید (ع)، شهر باستانی جرجان، دیوار تاریخی گرگان، مرز و بازارچه مرزی و مجموعه سوارکاری از جمله آثار تاریخی و گردشگری این شهرستان است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست