• تاریخ: 2021-04-13
  • شناسه خبر: 31116
  • 91 بازدید

کدام خانواده‌ها مشمول دریافت بسته معیشتی ماه رمضان نیستند؟

ارکین نیوز-پیگیری ها از سازمان هدفمندسازی یارانه ها حاکی از آن است که دولت از طریق منابع موجود در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه ها، به ۶۰ میلیون یارانه بگیر که یارانه معیشتی دریافت می کنند، یارانه ماه رمضان پرداخت می ک ...

ارکین نیوز-پیگیری ها از سازمان هدفمندسازی یارانه ها حاکی از آن است که دولت از طریق منابع موجود در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه ها، به ۶۰ میلیون یارانه بگیر که یارانه معیشتی دریافت می کنند، یارانه ماه رمضان پرداخت می کند.

 

به گزارش همشهری‌آنلاین مصوبه دولت به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اجازه داده می‌شود به ۶۰ میلیون نفر افراد مشمول طرح معیشتی خانوارها بر اساس فهرستی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام می‌شود، مبلغ ۲۵هزار میلیارد ریال است.

پیگیری ها از سازمان هدفمندسازی یارانه ها حاکی از آن است که دولت از طریق منابع موجود در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه ها، به ۶۰ میلیون یارانه بگیر که یارانه معیشتی دریافت می کنند، یارانه ماه رمضان پرداخت می کند. بودجه اختصاص یافته برای این کمک معیشتی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان،  است که با تایید لیست نهایی این افراد توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تا ابتدای هفته آتی پرداخت خواهد شد. این یارانه نیز طبق روال هر ماهه واریز یارانه ها ، به حساب سرپرستان خانوارها واریز خواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، هفته گذشته در جلسه هیات دولت از پرداخت یارانه کمک معیشتی به ۶۰ میلون نفر خبر داد. خانوارهایی بسته حمایت معیشتی دریافت می‌کنند که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان نباشند یا خانوارهای دارای دو واحد ملکی و همچنین خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلان‌شهرها ۱۲ میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها ۹ میلیارد ریال باشد، مشمول دریافت یارانه معیشتی نیستند.

همچنین خانوارهایی که دارای خودروی سواری به ارزش بیش از سه میلیارد ریال یا خودرو عمومی یا ارزش بیش از چهار میلیارد ریال باشند، بسته معیشتی تعلق نمی‌گیرد.

کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه پرداز، خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیر زیارتی و گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ بیش از سه میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند مشمول این کمک‌ها نیستند.

میزان درآمد یکی دیگر از شاخص‌ها برای پرداخت سبد حمایت معیشتی است. بر اساس این شاخص حداقل درآمد ماهانه خانواده یک‌نفره باید چهار میلیون، خانواده دو نفره پنج میلیون، خانواده سه نفره ۶ میلیون و خانواده چهار نفره هفت میلیون و خانواده پنج نفر و بیشتر هشت میلیون تومان باشد.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته درباره این بسته گفت: این طرح بر مبنای آزمون وسع با گرایش به افراد با درآمد کم، پایین و متوسط اجرایی شد.

وی گفت: در این طرح در ۳ نوبت به قریب ۶۰  میلیون نفر پرداخت‌ها صورت گرفت.

شریعتمداری در پاسخ برخی تناقض‌ها درباره پرداخت کمک‌های معیشتی، گفت: نزدیک به ۶۰ میلیون نفر کمک دریافت کرده‌اند و تردیدی در آن نیست، در اینکه دولت حتی یک ریال از افزایش بنزین را در بودجه عمومی مصرف نمی‌کند نیز تردیدی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: ضریب خطای طرح‌های اجتماعی وجود دارد و میزان همانند تمام کشورهای جهان حدود ۴ درصد است، زنان سرپرست خانوار با درآمد زیر ۵ میلیون تومان دریافت کرده‌اند و اگر هم نکرده باشند با ثبت درخواست بررسی خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: البته زنان سرپرست خانوارهای بسیاری داریم که کارآفرین هستند، در جامعه معلمان و بازنشستگان نیز کسانی هستند که ممکن است درآمد خوبی باشند، دولت نمی‌خواهد افراد دارای استحقاق از این سبد محروم بمانند و این هدف دولت است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه ۱۷  میلیون و ۷۰۰ هزار خانواده با جمعیت بیش از ۵۶ میلیون نفر حمایت معیشتی دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: کد دستوری #۶۳۶۹* در نظر گرفته شد تا مردم درخواست‌های خود را مطرح کنند که کمتر از ۵ میلیون نفر تقاضا دادند و این تقاضاها در حال بررسی است.