• تاریخ: 2020-12-30
  • شناسه خبر: 30547
  • 27 بازدید

پرواز گرگان – اکتائو زیرساختی مهم برای توسعه پایدار گلستان است

ارکین نیوز-مسوول نمایندگی دفتر وزارت امور خارجه در گلستان گفت: برقراری پرواز گرگان – اکتائو یکی از زیرساخت‌های مهم رشد و توسعه پایدار گلستان است که امکان حضور بیشتر سرمایه گذاران قزاقستانی در ایران را فراهم خواهد ک ...

ارکین نیوز-مسوول نمایندگی دفتر وزارت امور خارجه در گلستان گفت: برقراری پرواز گرگان – اکتائو یکی از زیرساخت‌های مهم رشد و توسعه پایدار گلستان است که امکان حضور بیشتر سرمایه گذاران قزاقستانی در ایران را فراهم خواهد کرد.

ذوالفقار امیرشاهی شامگاه سه‌شنبه در دیدار با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار داشت: پیگیری برای راه اندازی این خط پروازی ادامه دارد و طبق برنامه ریزی انجام شده اولین پرواز این مسیر در دهه فجر امسال انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: تاکنون سه وبینار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان برای تسریع در برقراری پرواز گرگان – اکتائو انجام شده است.

استان گلستان با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت علاوه بر خواهرخواندگی با منگستائو و فعالیت سرکنسولگری قزاقستان در گرگان قرابت‌های دیگری هم با این کشور دارد چرا که ۱۵۰۰ خانوار قزاق با جمعیتی قریب به شش تا هشت هزار نفر از گذشته‌های دور در گرگان ساکن هستند.

وی به افتتاح مرکز فرهنگی فارابی در کنسولگری قزاقستان مستقر در گرگان اشاره کرد و گفت: با توجه به سکونت تعداد قابل توجهی از مردم قزاقستان در گرگان این مرکز فرهنگی می‌تواند زمینه تقویت مناسبات مختلف از جمله فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را بین استان گلستان و این کشور را فراهم کند.

مرکز فرهنگی فارابی آبان امسال با حضور “اسخت اورازبای” سفیر قزاقستان در ایران؛ در گرگان گشایش یافت.

مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان گفت: تاسیس مرکز فرهنگی فارابی قزاقستان در گرگان بستر مناسبی برای تقویت وجوه مشترک ایران با کشورهای حوزه دریای خزر است.

امیرشاهی به زندگی مسالمت آمیز اقوام گوناگون در گلستان اشاره کرد و افزود: گلستان با برخورداری از این ظرفیت، نماد و سمبل وحدت در ایران و کشورهای مسلمان جهان است.

وی همچنین به سفر چندی قبل ۲ هیات گردشگری از کشور ایتالیا به گلستان اشاره کرد و گفت: یکی از دستاوردهای این سفر، ایجاد رابطه خواهرخواندگی سه شهرستان گرگان، گنبدکاووس و علی‌آبادکتول با سه شهر همتراز در کشور ایتالیا بود که به زودی مقدمات اجرای این رابطه فراهم خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان هم در این جلسه گفت: باید روابط ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر را بیشتر کنیم تا اگر روزی برای خلیج فارس مشکلی ایجاد شد، بتوانیم از این مرز مناسبات تجاری و سایر امور کشور را انجام دهیم.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی با اشاره به حضور روسای جمهور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در افتتاح راه‌آهن اینچه‌برون یادآور شد: این حضور فرصت خوبی بود تا بتوانیم مناسبات ایران با این کشورها را بیشتر کنیم اما هنوز این مهم به سرانجام نرسیده است.