• تاریخ: 2021-05-30
  • شناسه خبر: 31268
  • 350 بازدید

میراث جهانی یونسکو در ایران/ « برج قابوس » – گلستان

ارکین نیوز-برج قابوس در شهرستان گنبد کاووس استان گلستان واقع شده، این برج تاریخی که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد به عنوان بلندترین برج تمام آجری جهان نام گذاری شده است. این برج در سال ۳۷۵ هجری شمسی به دستور قابوس ابن وشمگیر ...

ارکین نیوز-برج قابوس در شهرستان گنبد کاووس استان گلستان واقع شده، این برج تاریخی که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد به عنوان بلندترین برج تمام آجری جهان نام گذاری شده است.

این برج در سال ۳۷۵ هجری شمسی به دستور قابوس ابن وشمگیر ملقب به شمس المعالی از امیران سلسله زیاری ساخته شد. ارتفاع برج قابوس از سطح زمین با احتساب تپه  ۷۰ متر است.

بنا شامل چهار بخش؛ پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی می‌شود. بدنه برج ۲۷ متر ارتفاع دارد. بدنه بنا ۱۰ تَرک دارد و این ترک‌ها از پایه آغاز می‌شوند و تا زیر گنبد ادامه دارند و بینشان با آجر پر شده است.

چینش ترک ها به صورت کاملا مهندسی شده، تعداد و قطر آجرهای پخته قرمز و شیب زیاد گنبد، همچنین مصالح به کار رفته همچون ملات ساروج  و بسیاری موارد دیگر باعث شده که این برج عظیم و زیبا بعد از ۱۰۲۵ سال همچنان استوار و پابرجا باقی بماند. این برج در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۱ در فهرست آثار ثبت شده میراث جهانی یونسکو قرار گرفت/ایسنا