• تاریخ: 2016-06-25
  • شناسه خبر: 18865
  • 540 بازدید

مشکلات و دغدغه های چابکسواران ترکمن صحرا/مسئولان رسیدگی کنند

ارکین نیوز-با توجه به اینکه استان گلستان علی الخصوص منطقه ترکمن صحرا پایتخت اسبدوانی کشور میباشد مشکلات زیادی گریبان گیر این ورزش اصیل و همینطور دینی ماست که در اثر بی توجهی سالهاست که برطرف نشده است.از لحاظ تامین مالی م ...

ارکین نیوز-با توجه به اینکه استان گلستان علی الخصوص منطقه ترکمن صحرا پایتخت اسبدوانی کشور میباشد مشکلات زیادی گریبان گیر این ورزش اصیل و همینطور دینی ماست که در اثر بی توجهی سالهاست که برطرف نشده است.از لحاظ تامین مالی مسابقات طبق فرموده های مسئولین محترم فقط و فقط استقبال بینظیر تماشا گران و مردم فهیم ترکمن صحرا جهت تماشای مسابقات پشتوانه ی برگزاری کورس ها میباشد.

در حالی در کشور های دیگر که اسبدوانی در سطح بین المللی برگذار میشود چابکسواران خارجی از لحاظ امکانات رفاهی در سطح هواپیما های خصوصی و خانه های آنچنانی در کشور های مختلف هستند و اما کشور ما امکانات رفاهی و آموزشی که در اختیار مربیان و چابکسواران قرار دارد چیزی در حد صفر میباشد.

در حالی در کشور ما چابکسواری شاید جزء بدترین شغل ها باشد و اصلا شغل محسوب نشود.چابکسواری(در کشور ما) در صورت عادی و از راه انسانی جز کم در آمد ترین شغل ها در عوض خطراتش میباشد. چابکسوار در حین کورس دادن از امنیت جانی برخوردار نیست زمانی که اسبی با سرعت بالغ بر ۷۰ کیلومتر حرکت میکند.

با کوچکترین بروز مشکلی ممکن است سرگون شود و مشخص نیست که چه اتفاقی برایش خواهد افتاد.بیمه ای هم برای آنها وجود ندارد. در صورتی که در رشته های ورشی مختلف حتی برای افراد عادی٫ با پرداخت مبلغی بیمه می شنود.هیچ امکاناتی هم برای اسب ها مربیان و کلا برای قشر اسبدوانی وجود ندارد حتی در خصوص دوپینگ وابسته به کشور های دیگر هستیم تمام امکانات موجود یک پیست اسبدوانی ۵۰ ساله میباشد که به یاری خداوند و همت مسئولین برای اولین بار در دست باز سازیست .

کشور ما از لحاظ بحث چابکسواری و مربیگری شاید در ردیف ضعیف ترین کشور ها باشد.نیاز مبرم اسبدوانی ما به چند مربی خبره در زمینه چابکسواری و مربیگری به قولی حتی برای نابینا هم پیداست.از آنجایی که ما برای خرید یک مربی فوتبال ۳۰ میلیارد (کی روش منبع :وبلاگ مازیار ناظمی موجود در لینک) تومان خرج میکنیم و برای دکوراسیون منزل ایشان که ظاهرا خوششان هم نیامده فقط ۶۰ میلیون تومان هزینه متحمل میشویم حتما پولی به اندازه یک دهم ان مبلغ جهت دعوت از چند مربی برای چابکسواران وبیمه و هزاران مشکل دیگر که با مبالغی خیلی کمتر از آن چیزی که مربی پرتغالی تیم ملی فوتبال دریافت میکند هم داریم.

در کشور هایی همانند کشور های حاشیه خلیج اسبدوانی در بالاترین حد ممکن برگذار میشود که نتیجه ی آن بهبود سطح کیفی مسابقات در آن کشور هاست و ما باید شاهد روکوود و پسرفت باشیم دوست عزیزی فرموده بودند که ما نباید خودمان را با آن کشور ها مقایسه کنیم باید در جواب ایشان عرض کنم که عمر کشور های حاشیه نشین که اکنون در رشته اسبدوانی یلی هستند با مجموعه سوارکاری گنبد یکیست زمانی که این مجموعه بهترین پیست خاور میانه بود آنها هنوز مفهوم درستی از پیست نداشتند پس اگر قرار بود خوشان را با کشور های بزرگ در رشته اسبدوانی مقایسه نکنند.

زمانی نمیرسید که شاهد برگذاری جام جهانی در این کشور ها باشیم.یکی دیگر از مشکلات بزرگ به خصوص مادیانداران انتخاب سیلمیست متاسفانه مردم ما کمی اسیر تبلیغات سیلمی داران میشوند و در انتخاب سیلمی کاملا ضعیف عمل میکنند.تعداد معدودی از مادیان داران هستند که قبل از کشش تحقیقاتی روی خط خونی سیلمی عملکرد کره ها و غیره انجام میدهند و جای تاسف دارد که گاهی اوقات توسط دوستان شنیده میشود که مادیان هایی جهت کشش با اسب های در حقیقت اشانتیونی (#….#) و در عوض خرید یک سیلمی به دوست عزیز سیلمی دار هدیه داده شده کشش میشود.

از طرفی مبالغ بالای کشش در این نابسامانی اقتصادی که مالک عزیز در تامین مخارج خود اسب عاصی شده مبلغی به اندازه ی ارزش خود مادیان باید بپردازد تا صاحب کره ای شود که شاید به اندازه ی کشش هم فروش نرود!(البته سیلمی داران محترمی هم وجود دارد که تقریبا انصاف را نسبت به قیمت های نجومی رعایت میکنند) و در آخر اینکه در خصوص برخورد با مربی یا چابک سوار متخلف تقریبا هیچ برخورد و جریمه ای وجود ندارد .و ان شا الله که اسبدوانی به حق خود برسد و شاهد کورسی زیبا و در عین حال سالم و حرفه ای باشیم …

اسبدوانی ورزشی است که باید پیشرفت کند مخصوصا تو کشور اسلامی ما پس من و همه علاقه مندان تلاشمون باید در جهت پیشرفت اون باشه پیشرفت زمانی امکان پذیره که باری رو از دوش این ورزش برداریم نه اینکه سنگین ترش کنیم
ارسالی از لینچ

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست