• تاریخ: 2020-07-06
  • شناسه خبر: 29873
  • 70 بازدید

مدیرکل نوسازی مدارس گلستان:مدرسه ابوحنیفه سقریلقی آق قلا مردادماه کلنگ زنی می شود

ارکین نیوز-مدرسه ابوحنیفه روستای سقریلقی آق قلا بعد از گذشت ۱۵ ماه از سیل گلستان، همچنان در انتظار کلنگ زنی است و مسئولان بیان کردند که بزودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد. خسارت‌های ناشی از سیل در گلستان گسترده‌ ...

ارکین نیوز-مدرسه ابوحنیفه روستای سقریلقی آق قلا بعد از گذشت ۱۵ ماه از سیل گلستان، همچنان در انتظار کلنگ زنی است و مسئولان بیان کردند که بزودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.

خسارت‌های ناشی از سیل در گلستان گسترده‌تر از آن است که بتوان در بازه زمانی محدودی همه آسیب‌های مادی و معنوی آن را جبران کرد.

یکی از بخش‌های آسیب دیده، مراکز آموزشی و مدارس شهرها و روستاهای گمیشان و آق قلا بود که از همان ابتدا ترمیم، بازسازی و نوسازی این واحدها به صورت جدی در دستور کار مسئولان قرار گرفت اما علیرغم همه تلاش‌ها عملیات عمرانی برخی از این پروژه‌ها هنوز آغاز نشده و این امر سبب گِله مردم شده است.

روستا «سقریلقی» یکی از روستاهای درگیر در سیل بود که در پنج کیلومتری شهرستان آق قلا قرار دارد.

این روستا مرکز ۱۲ قریه یلقی بوده و دانش آموزان از هشت روستای اطراف برای تحصیل به این مکان مراجعه می‌کنند.

سقریلقی چهار مدرسه در پایه‌های مختلف دارد که مدرسه ابتدایی «ابوحنیفه» ۱۰۰ درصد در سیل از بین رفت و کار آواربرداری آن هم چند ماه پیش انجام شد.

۱۸۰ دانش آموز در این مدرسه تحصیل می‌کردند که بعد از سیل به شیفت مخالف مدرسه راهنمایی پسرانه شهید مدرس روستا، منتقل شدند. مدرسه ای که تنها چهار کلاس داشته و برای برگزاری همه کلاس‌ها دو کانکس در این نقطه تعبیه شد.
3492520
طبق گفته اهالی مسئولان بارها آمدند و وعده ساخت و ساز مدرسه را دادند اما مکانی که روزگاری مملو از همهمه و فریاد کودکانه بود امروز چشم انتظار همت خیران و تلاش مدیران شهرستانی و استانی است.

علیرغم آنکه بیشتر مدارس آسیب دیده مشمول عملیات بهسازی هستند و کار تعدادی از آن‌ها هم به پایان رسیده اما ضرورت توجه به مقوله تحصیل کودکان سبب می‌شود که بلاتکلیفی یک واحد آموزشی هم باعث دغدغه مندی قشر کثیری از والدین، دانش آموزان و حتی مسئولان شود.

عده‌ای ترک تحصیل کردند

حاج محمد سقر یکی از والدین دانش آموزان به خبرنگار مهر گفت: بعد از سیل مسئولان زیادی آمده و برای ساخت مدرسه قول های فراوانی دادند اما خبری نشد.

وی افزود: روستا در مسیر جاده اصلی قرار گرفته و نبود پل هوایی یا زیرگذر برای عبور کودکان، رفت و آمد آنها را سخت کرده است.

سقر بیان کرد: والدین زیادی بچه های خود را به شهر برده و شاید اگر این روند ادامه داشته باشند، عده ای ترک تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه هزینه سرویس تا شهر ماهیانه ۲۵۰ هزار تومان است، گفت: پرداخت این رقم در کنار سایر هزینه ها برای بسیاری از خانواده ها دشوار است و می شناسم خانواده‌هایی که کودکان خود را به مهدکودک و پیش دبستانی نفرستادند.
3492515
یک خانم جوان که دو دختر محصل دارد هم به خبرنگار مهر گفت: دخترها در مدرسه‌ای که شیفت مخالف آن پسرانه باشد، اذیت می‌شوند.

وی افزود: درس خواندن در کانکس که گرما و سرمای هوا بر روی آن تأثیر دارد، سخت است و اکنون هم با شیوع کرونا مشخص نیست که اوضاع چه می‌شود.

مدرسه قبل از سیل هم تخریبی بود

عضو شورای روستای سقریلقی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: قسمت عمده سیل آق قلا در روستای سقریلقی اتفاق افتاد.

محی الدین سقر افزود: مدرسه ابتدایی که قدمت آن به سال ۱۳۵۷ می‌رسید در سیل کاملاً تخریب شد.

وی توضیح داد که ۱۰ سال قبل از سیل هم مدرسه تخریبی اعلام شده و سقف آن هم ریخته بود.

سقر بیان کرد: با تخریب مدرسه، دانش آموزان به شیفت مخالف مدرسه پسرانه راهنمایی روستا رفته و همین امر مشکلاتی را به وجود آورد.

وی با بیان اینکه تراکم کلاس‌ها حدوداً ۳۰ نفر است، اضافه کرد: نداشتن سرویس بهداشتی سالم، بودن در شیفت مخالف پسرانه، عبورکردن از عرض خیابان اصلی و وجود کانکس سبب شده برخی از والدین فرزندان خود را برای تحصیل به شهر برده و تعدادی هم که وضعیت مالی خوبی نداشتند، نگذاشتند کودکانشان درس بخوانند.
3492517
مسئولان به قول خود عمل نکردند

سقر گفت: چند باری که مسئولان برای افتتاح پروژه‌های واحدهای مسکونی به سقر آمدند قول ساخت مدرسه را داده اما همچنان به تعویق افتاده است.

وی افزود: طبق وعده فرماندار گمیشان قرار بود که مدرسه در آبان‌ماه ۹۸ کلنگ‌زنی شود اما اتفاقی نیفتاد و بعد از آن هم با سفر استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه به روستا، قول کلنگ زنی دادند اما باز هم تغییری حاصل نشد.

سقر بیان کرد: در روستاهای دیگر که سیل خسارت چندانی نداشت، ساخت و ساز مدارس در حال انجام است اما با وجود این‌که قدیمی‌ترین مدرسه تخریب شده هیچ اقدامی نمی شود.

وی تصریح کرد: سرویس بهداشتی مدرسه‌ای که هم اکنون کودکان در آن تحصیل می‌کنند خراب است و چون این بچه‌ها ابتدایی این بوده و شیفت بعد پسرانه است مشکلات دیگری هم به وجود می‌آید از طرف دیگر هم اکنون کلاس‌ها هم مختلط است.

۹۹ درصد روستا در سیل قرار داشت

سقر گفت: خیران زیادی برای ساخت مدرسه به روستا آمده و در نهایت به دلایلی در روستاهای دیگر مدرسه ساختند.
3492516
وی ادامه داد: ۹۹ درصد روستا در سیل قرار داشت و ۴۵ واحد مسکونی هم ۱۰۰ درصد تخریب شد.

سقر عنوان کرد: وضعیت روحی بچه‌ها مناسب نیست و ساخت مدرسه کوچک‌ترین کاری است که می توان برای شادکردن آن‌ها انجام داد.

وی گفت: مدرسه سه ماه پیش آواربرداری شد و اعلام کردند که کلنگ زنی می شود ولی اکنون اتفاقی نیفتاده است.

تحصیل در مدرسه دوشیفته برای کودکان ابتدایی سخت است

دیگر عضو شورای روستای سقریلقی هم به خبرنگار مهر گفت: روستا نیاز به مدرسه ۶ کلاسه داشته که کار نقشه و نمونه برداری از خاک هم انجام شده است.
حسام‌الدین سقر افزود: دوشیفته بودن برای بچه‌های ابتدایی سخت است زیرا با کوتاه شدن روزها در زمستان، هوا تاریک شده و آن‌ها نمی‌توانند رفت و آمد کنند. دختر بنده که دانش آموز ابتدایی است، آذرماه ۹۸ در راه برگشت از مدرسه تصادف کرد و پای وی شکست.

وی بیان کرد: مسئولان باید برای ساخت مدرسه هرچه سریع‌تر اقدام کنند زیرا ممکن است کودکان زیادی از تحصیل بازبمانند.

سقر با اشاره به ورود نوسازی و خیران به ساخت این مدرسه، گفت: ابتدا گفتند که مساحت زمین کم است و یکی از همسایگان مدرسه ۱۰۰ مترمربع از زمین خود را به حیاط مدرسه بخشید.

وی اضافه کرد: لایروبی رودخانه و جدول کشی روستا هم نیمه کاره رها شده و ساخت تعدادی از واحدهای ساختمانی هم متوقف است.
3492518
مدرسه ابوحنیفه مردادماه کلنگ زنی می شود

برای پیگیری وضعیت مدرسه ابتدیی ابوحنیفه سقریلی با مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس گلستان گفتگو کردیم، یاسر لیوانی حامل خبرهای خوب برای اهالی روستا بود و به خبرنگار مهر گفت: یک خیّر ساخت مدرسه ابوحنیفه را به عهده گرفته و مناقصه این پروژه برگزار و ۲۷ تیرماه با بازگشایی پاکت‌های مناقصه، پیمانکار مشخص می‌شود.

وی تأخیر در اجرای این پروژه را به دلیل تأخیر خیّر در انجام تعهد عنوان کرد و گفت: هم اکنون مبلغ پرداخت شده و مردادماه عملیاتی عمرانی این پروژه آغاز خواهد شد.

لیوانی تصریح کرد: این خیّر مدرسه ساز، ساخت دو مدرسه یکی در گمیشان و دیگری در سقریلقی را متعهد شده و چون عملیات عمرانی مدرسه گمیشان جلوتر است، با پرداخت هزینه مورد تعهد در آن مکان، در شروع ساخت مدرسه ابوحنیفه تأخیر افتاد ولی هم اکنون این خیر مدرسه ساز به تعهدات خود عمل کرده است.

تأخیر در بهسازی برخی از واحدهای آموزشی مناطق سیل زده سبب دلخوری والدین شده که ضرورت دارد تا تکمیل آخرین واحد مسکونی و آموزشی مدیران و خیران دست از تکاپو و تلاش برندارند تا شاید خاطرات تلخ سیل ۹۸ زودتر از ذهن کودکان و دانش آموزان منطقه فراموش شود.