• تاریخ: 2021-05-23
  • شناسه خبر: 31253
  • 144 بازدید

مختومقلی متفکر بزرگی که مسائل اجتماعی را با شعر نقد می‌کرد

ارکین نیوز-معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان گفت: مردم اقوام مختلف گلستان زبان یکدیگر را آموخته تا بتوانند از منابع اصیل و قدرتمند ادبیات یکدیگر استفاده کرده و شناخت پیدا کنند. احسان مکتبی بعد از ظهر امروز در ...

ارکین نیوز-معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان گفت: مردم اقوام مختلف گلستان زبان یکدیگر را آموخته تا بتوانند از منابع اصیل و قدرتمند ادبیات یکدیگر استفاده کرده و شناخت پیدا کنند.

احسان مکتبی بعد از ظهر امروز در مراسم مختومقلی فراغی در شرق گلستان اظهار کرد: یادگیری زبان اقوام مختلف باید به فضائل گلستان اضافه شود و مردم اقوام مختلف گلستان باید زبان یکدیگر را آموخته تا از منابع اصیل و قدرتمند ادبیات یکدیگر استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه آموزش زبان در فهم آثار و اشعار فرهیختگان و شاعران تاثیر بسزایی دارد، تصریح کرد: ترجمه اثر یا اشعار یک قوم مانند ترجمه اشعار «مختومقلی فراغی» اصولا ترجمه آن زبان اصلی تولید شده از خالق اثر نبوده و سبب دور شدن از مفاهیم اصلی و اقتدار و صلابت می‌شود.

مختومقلی متفکر بزرگی بوده که مسائل اجتماعی خود را در قالب شعر و ادبیات نقد کند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: مختومقلی مانند حافظ، فردوسی، سعدی و دیگر شاعران بیش از آنکه که شاعر و عارف باشد یک متفکر بزرگ بوده که مسائل اجتماعی خود را در قالب شعر و ادبیات نقد کند.
وی بیان کرد: زمانی که دیوان مختومقلی ورق می خورد متوجه می شویم که این شاعر دغدغه مردم داشته و تلاش دارد تا مردم در آسایش، رفاه، ادب و اخلاق  زندگی کنند.
تلاش کنیم تا از مصادره ذخایر و معنویات ادبی کشور جلوگیری شود.

* «مختومقلی» اصلاح گر ادیب است/ تلاش کنیم تا ذخایر و معنویات ادبی کشور ما به کشورهای دیگر مصادره نشود

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: سخن گفتن درباره مختومقلی فراغی بسیار دشوار است زیرا زمانی که وی از درد می‌گوید عطار شده، از عشق مولای، از عرفان سنایی می‌شود و در مجموع باید گفت «مختومقلی» اصلاح گر ادیب است.
وی  با اشاره به اینکه «مختومقلی فراغی» یک شاعر ایرانی است تصریح کرد: در کشورهای آسیای میانه و اروپایی درباره شخصیت و اشعار این شاعر کنگره و همایش برگزار می‌شود و ابعاد مختلف این شاعر مورد بررسی قرار می‌گیرد.
امان‌قلیچ شادمهر گفت: متاسفانه ما قدر داشته‌های خود را نمی‌دانیم و نتوانستیم باید و شاید ابعاد شخصیتی این شاعر را بشناسیم.
وی خاطرنشان کرد: تلاش کنیم تا ذخایر و معنویات ادبی کشور ما به کشورهای دیگر مصادره نشود.
نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مولفه‌های مهم و ماندگار این شاعر نامی به کارگیری ادبیات عامیانه منطقه به شکل ضرب‌المثل و غیره است که بی‌شک این ادبیات تحت تاثیر متعلقات جامعه و محیط بوده و صد در صد در پویایی ادبیات نوین ترکمن نقش بسزایی داشته است/فارس