• تاریخ: 2021-06-28
  • شناسه خبر: 31290
  • 263 بازدید

ماجراجویی ۲ گنبدی‌ در توکیو؛ مرور همه افتخارات پارالمپین‌های گنبد

ارکین نیوز-رییس اداره ورزش و جوانان گنبدکاووس گفت که محمد نعمتی در والیبال نشسته و عبدالجلیل قرنجیک در بسکتبال با ویلچر، بازیکنان ملی پوش این شهرستان در مسابقات پارالمپیک توکیو هستند و می‌خواهند افتخارات پیشین ورزشکاران ...

ارکین نیوز-رییس اداره ورزش و جوانان گنبدکاووس گفت که محمد نعمتی در والیبال نشسته و عبدالجلیل قرنجیک در بسکتبال با ویلچر، بازیکنان ملی پوش این شهرستان در مسابقات پارالمپیک توکیو هستند و می‌خواهند افتخارات پیشین ورزشکاران این شهر در پارالمپیک را تکرار کنند.

حجت الله یوسفی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که هم اکنون این ۲ بازیکن در اردوی آمادگی تیم‌های ملی والیبال نشسته و بسکتبال با ویلچر حضور دارند تا به همراه سایر بازیکنان تیم ملی خلق کننده افتخاراتی ارزشمند برای ایران و گنبدکاووس در بازی‌های پارالمپیک توکیو باشند.

وی افزود: بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو با تعویق یک ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا از (۲۳ جولای تا هشت آگوست ۲۰۲۱)، اول تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ و بعد از چند روز، بازی‌های پارالمپیک از چهارم تا شانزدهم شهریور باحضور ورزشکاران کشورهای مختلف دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران در پایتخت ژاپن برگزار خواهد شد.

یوسفی بابیان اینکه گنبدکاووس حدود ۴۰ ورزشکار ملی‌پوش دارد، اضافه کرد: تعداد زیادی از مدال‌آوری استان گلستان در رشته‌های مختلف ورزشی مربوط به ورزشکاران این شهرستان است.

به گفته وی، گنبدکاووس تاکنون حدود چهار برابر میانگین شهرستان‌های دیگر گلستان ورزشکار به اردوی تیم ملی اعزام کرده است.

به گزارش ایرنا، استان گلستان افتخارات ورزشی زیادی در رشته‌های مختلف توسط ورزشکاران خود از جمله معلولان و جانبازان کسب کرده که بخش زیادی از این افتخارات مربوط به ورزشکاران مطرح گنبدکاووس در رشته‌های والیبال نشسته مردان و زنان، بسکتبال باویلچر و دو و میدانی است.

گنبدکاووس ورزشکاران ملی پوش زیادی از جمله محمد نعمتی، آرش خرمالی و زهرا دانایی توس در رشته والیبال نشسته، فائزه دیبایی در رشته دو و میدانی معلولان و عبدالجلیل قرنجیک در رشته بسکتبال با ویلچر دارد.

گنبدکاووس ۲ ورزشکار اعزامی به پارالمپیک توکیو دارد
 محمد نعمتی بازیکن گنبدی تیم ملی والیبال نشسته ایران

محمد نعمتی با سابقه قهرمانی بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، قهرمانی مسابقات آسیایی ۲۰۱۹ تایلند و ۲ دوره مقام سومی لیگ برتر والیبال نشسته به‌زودی نخستین‌ تجربه شرکت در بازی‌های پارالمپیک را در کارنامه خود ثبت می‌کند.

این ورزشکار جوان ۲۲ ساله که پنج سال سابقه فعالیت حرفه‌ای دارد، کسب مدال‌های رنگارنگ در مسابقات مهم آسیایی، جهانی و پارالمپیک را چشم انداز اصلی ترسیم شده خود برای آینده می‌داند و از مسوولان می‌خواهد از ملی پوشان در مسیر رسیدن به موفقیت‌های بیشتر حمایت کنند.

گنبدکاووس ۲ ورزشکار اعزامی به پارالمپیک توکیو دارد
 عبدالجلیل قرنجیک عضو گنبدی تیم ملی بسکتبال با ویلچر

عبدالجلیل قرنجیک دیگر ورزشکار گنبدی با ۱۷ سال سابقه فعالیت در رشته بسکتبال با ویلچر و کسب مقام‌ چهارمی مسابقات جهانی آلمان، مقام دومی مسابقات پاراآسیایی چین، مقام نخست مسابقات چهار جانبه ژاپن و مقام نخست بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا، شهریور امسال باحضور در توکیو برای نخستین بار تجربه حضور در بازی‌های پارالمپیک را در کارنامه ورزشی خود ثبت خواهد کرد.

بازی‌های پارالمپیک ۱۹۹۶ آمریکا، نخستین تجربه ورزشکاران گنبدی 

نخستین تجربه حضور در بازی‌های پارالمپیک ورزشکاران گنبدکاووس به مسابقات پارالمپیک سال ۱۹۹۶ آمریکا بر می‌گردد که فرشید عاشوری و جلیل ایمری در رشته والیبال نشسته با کسب مدال طلای این رقابت‌ها برای مردم ایران و این شهرستان افتخار آفرینی کردند.

افتخار آفرینی ورزشکاران جانباز و معلول گنبدکاووس همچنان ادامه یافت و این دو ورزشکار در مسابقات پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی نیز موفق به کسب مدال طلا شدند.

گنبدکاووس ۲ ورزشکار اعزامی به پارالمپیک توکیو دارد
 فرشید عاشوری بازیکن سابق و مربی گنبدی والیبال نشسته

جلیل ایمری به عنوان تنها نماینده گنبدکاووس در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۰۴ یونان، ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن به ترتیب با کسب مدال‌های نقره، طلا و نقره بار دیگر باعث افتخار جامعه ورزشی استان گلستان شد.

آرش خرمالی دیگر ورزشکار گنبدی با حضوری موفق در مسابقات پارالمپیک ۲۰۱۶ برزیل و آویختن مدال طلا بر گردن، نشان داد راه ورزشکاران پیشکسوت والیبال نشسته این شهرستان همچنان ادامه دارد.

گنبدکاووس ۲ ورزشکار اعزامی به پارالمپیک توکیو دارد
 جلیل ایمری دارنده چندین مدال طلا در مسابقات پارالمپیک

هم اکنون در شهرستان گنبدکاووس با ۳۷۳ هزار نفر جمعیت، افزون بر ۹ هزار ورزشکار سازماندهی شده در قالب ۳۸ هیات ورزشی مشغول فعالیت هستند.