• تاریخ: 2016-01-23
  • شناسه خبر: 13660
  • 1,299 بازدید

لحظاتی با عید محمد غراوی، چابکسوار

ارکین نیوز-خلیل یزدانی: عید محمد غراوی از چابکسواران با تجربه و ماهری که در میادین مسابقات اسبدوانی کشور فردی شناخته شده است. عید محمد غراوی ساکن روستای حاجیلر قلعه از غراوی های قره مشک آق توقای از توابع شهرستان مراوه تپ ...

ارکین نیوز-خلیل یزدانی: عید محمد غراوی از چابکسواران با تجربه و ماهری که در میادین مسابقات اسبدوانی کشور فردی شناخته شده است.

عید محمد غراوی ساکن روستای حاجیلر قلعه از غراوی های قره مشک آق توقای از توابع شهرستان مراوه تپه در مجاورت آرامگاه مختومفلی فراغی است. فرصتی پیش آمد تا لحظاتی با او همصحبت شویم.

او متولد ۱۳۶۰٫ متأهل و دارای دو فرزند پسراست وبه اسب صحرا می گوید:. یکی کلاس چهارم و دیگری کودکستان.عید محمد از زندگی خود رضایت دارد و میگوید: درآمدم از راه چابکسواری است که ده درصد جایزه اسب برنده به چابکسوار داده میشود. در طی چند سال گذشته برای خودم ماشین خریدم و خانه ساختم.

امکانات زندگی را در حد متوسط برای خانواده ام فراهم کرده ام .او اوقات فراغت خود را در میدان اسبدوانی سپری میکند. در این باره میگوید: در روزهای وسط هفته که مسابقات برگزار نمیشود به این مجموعه می آیم و در چهار نعل و عرقگیری اسبها کمک میکنم. چابکسوارانی که در اختیار مربی هستند طبق دستورات مربی عمل میکنند ولی من چابکسوار آزاد هستم فقط در روزهای برگزاری مسابقه می آییم ولی در سایر روزها هم کمک میکنم.

عید محمد در مورد آمادگی چابکسوار قبل از مسابقات اظهار میدارد: من خودم هر روز ورزش میکنم مثلأ چند بار دور میدان میدوم ، حرکات بدنسازی با دنبل انجام میدهم . از پله ها بالا میروم. برای یکی دو دقیقه کورس اسبدوانی فشارهای زیادی به دست و پاهای چابکسوار وارد میشود که خیلی خسته کننده است و نیز تنفس هم خیلی لازم است اگر در طول هفته حرکات بدنسازی و نرمشهایی برای تنفس انجام نشود خیلی مشکل میشود.

عید محمد در مورد این سوال که اگر چابکسوار آمادگی لازم را نداشته باشد، آیا تأثیری بر سرعت اسب در حین مسابقه دارد؟ اینگونه جواب میدهد: اسب حیوان حساسی است. حتی حالات روانی سوار کار را هم حس میکند اگر سوارکار آمادگی لازم را نداشته باشد و از قدرت بدنی کافی برخوردار نباشد در هنگام مسابقه که خیلی فشار به دستها و پاهای او وارد میشود ممکن است روی اسب بنشیند و از هدایت اسب غافل بماند درآن لحظه اسب سرعتش را کم میکند و چابکسوار هم از روی ناچاری به اسب شلاق میزند اینها تأثیر منفی بر سرعت اسب میگذارد.

عید محمد هر هفته پنجشنبه و جمعه حداقل هفت – هشت بار در کورس ها شرکت میکند. در بیشتر مسابقات هم مقام کسب میکند.از آرزوهای عید محمد جویا شدیم : آرزو دارم به تحصیلات بچه هایم بیشتر رسیدگی کنم و در نظر دارم به همین زودی پسر بزرگم را در کلاس زبان ثبت نام کنم.
به چابکسوار برجسته ترکمن صحرا عید محمد غروای آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست