• تاریخ: 2021-01-11
  • شناسه خبر: 30632
  • 68 بازدید

علاج بخشی سد وشمگیر آق قلا به ۲۷۰میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

ارکین نیوز-مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: برای علاج‌بخشی سد وشمگیر به ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که تاکنون حدود ۲۰ میلیارد تومان آن تأمین شده است.  سید محسن حسینی اظهار کرد: سد وشمگیر در شهرستان آق قلا و ...

ارکین نیوز-مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: برای علاج‌بخشی سد وشمگیر به ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که تاکنون حدود ۲۰ میلیارد تومان آن تأمین شده است.

 سید محسن حسینی اظهار کرد: سد وشمگیر در شهرستان آق قلا و بر روی گرگانرود احداث شده و این سد در سال ۴۹ آبگیری شد و در سال‌های بعد سه مخزن فرعی برای آن ایجاد شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان با بیان اینکه، با توجه به نیاز استان، علاج‌بخشی این سد در دستور کار قرار گرفته است، گفت: شاید نتوانستیم اهمیت و حساسیت این پروژه را به دولت و مجلس منتقل کنیم برای همین معتقد هستیم اعتباری که برای این سد در نظر گرفته شده، منطقی نیست.

وی توضیح داد که وشمگیر، سدی ۵۰ ساله بوده که پروژه علاج‌بخشی هم حدود ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

حسینی در خصوص وضعیت سد آقدکش در شهرستان آق قلا اظهار کرد: ساخت این سد از سال ۹۰ آغاز شده و تا پیش از سیل سال ۹۸ به طور متوسط سالانه فقط حدود یک میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص داده شده است.

وی درباره وضعیت این سد بیان کرد: این سد عملکردی دو وجهی دارد، انحراف و کنترل سیلاب که شهر آق قلا را از تهدید سیل نجات می‌دهد و همچنین مخزن ذخیره آب است. تکمیل این سد نیاز به ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار دارد که تا کنون ۲۳ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافته که ۱۲ میلیارد تومان آن بعد از سیل فروردین ۹۸ بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: برای سال جاری ۱۴ میلیارد تومان برای این سد اعتبار پیش بینی شده که ما به دنبال استفاده از منابع حوادثی و جذب اعتبارات بیشتری برای سد آقدکش هستیم/مهر