• تاریخ: 2018-01-16
  • شناسه خبر: 25121
  • 256 بازدید

طیبی: گلستان میراث‌دار مدیریت نامناسب فدراسیون سوارکاری/محرومیت اسب‌ها به خاطر اصطکاک بین فدراسیون و «سردار آزمون»

ارکین نیوز-مدیرکل ورزش و جوانان گلستان گفت: گلستان میراث‌دار مدیریت نامناسب ۲۰ ساله فدراسیون سوارکاری است و امروز برای رفع مشکلات ۲۰ ساله باید هزینه‌های بالایی را بپردازیم. بهمن طیبی صبح امروز در نشست با خبرنگاران استان ...

ارکین نیوز-مدیرکل ورزش و جوانان گلستان گفت: گلستان میراث‌دار مدیریت نامناسب ۲۰ ساله فدراسیون سوارکاری است و امروز برای رفع مشکلات ۲۰ ساله باید هزینه‌های بالایی را بپردازیم.

بهمن طیبی صبح امروز در نشست با خبرنگاران استان گلستان در خصوص موضوعات مطرح شده درباره کورس‌های اسب سواری در استان بخصوص در گنبدکاووس اظهار کرد: برگرداندن موضوع مجموعه‌های سوارکاری خواست جدی جامعه سوارکاری استان گلستان و مسئولان استان بوده و این خواسته وجود دارد.

وی ادامه داد: انتقاد همیشه وجود دارد و در همه رشته‌ها مشکل و انتقاد وجود دارد و همه می‌توانند نقد کنند و نقد موضوع غریبه‌ای با ورزش نبوده و نیست.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان در خصوص نامه ارسال شده از سوی فدراسیون سوارکاری درباره رئیس هیات سوارکاری شهرستان گنبدکاووس و اعلام عدم صلاحیت وی برای ادامه مسئولیت خاطرنشان کرد: هر موضوعی در حوزه ورزش در هیات‌ها که نهادهای رسمی غیردولتی است برگرفته از آئین نامه و اساسنامه خاصی است و اینکه فدراسیون کمیته انضباطی تشکیل داد و اعلام کرد رئیس هیات شهرستان باید برکنار شود جای بررسی و بحث دارد.

طیبی گفت: اگر از لحاظ تخلفات موجود باشد باید موضوع بررسی شود و این حق از طرف رئیس هیات گنبدکاووس وجود دارد که نسبت به این رای اعتراض کند که این اعتراض انجام شده و ما نیز استعلام‌هایی را از وزارت ورزش انجام دادیم و موضوع در حال بررسی است.

وی افزود: در مجموع روسای هیات‌های شهرستان‌ها بر اساس پیشنهاد رئیس اداره ورزش شهرستان به هیات استان و صدور ابلاغ از سوی هیات استان معرفی خواهد شد و عزل آنها نیز از هم از همین مسیر انجام می‌شود.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان تصریح کرد: رئیس هیات سوارکاری شهرستان گنبدکاووس نیز موضوع را از طریق قضایی هم پیگیری کرده و افرادی که به وی اتهام زدند باید پاسخگو باشند.

طیبی در ادامه در خصوص اسب‌های دوپینگی اعلام شده از سوی فدراسیون سوارکاری و ابلاغ کمیته انضباطی فدراسیون برای عدم شرکت این اسب‌ها در مسابقات سوارکاری کل کشور گفت: موضوعات فنی مربوط به هیات‌ها است و درباره مسائل فنی هیات‌ها و آئین‌نامه‌ها ورود نمی‌کنیم اما پیگیری کردم که هیات سوارکاری گنبدکاووس اینگونه بیان کرد، وقتی اسبی دوپینگی اعلام می‌شود اسب را محروم نمی‌کنند و مربی را محروم می‌کنند.

وی اضافه کرد: این اتفاق تنها در این دوره اتفاق افتاد و دلیل آن هم اصطکاکی بود که فدراسیون با سردار آزمون داشته و به خاطر همین، اسب ایشان را محروم کرده است.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان تاکید کرد: آنها می‌گویند آزمایشی را از اسب سردار آزمون گرفتند و زمانی که مثبت شد بعد دو هفته آزمایش گرفتند و باز هم مثبت شد و باز هم پشت سر هم از این اسب آزمایش می‌گرفتند.

طیبی ادامه داد: زمانی که در بدن اسب نمونه‌ای از دوپینگ وجود دارد تا مدت‌ها آثار دوپینگ در بدن اسب باقی می‌ماند و چرا زمانی که این اسب در کورس گنبدکاووس قهرمان شد و تست دوپینگ به استرالیا فرستاده شد تست دوپینگ مثبت نشد.

وی گفت: این توضیحاتی بوده که هیات سوارکاری گنبدکاووس به من ارائه کرده و می‌گویند این مسابقات محلی است و قوانین مسابقات محلی بر آن حکمفرما است اما نظر محرومیت این اسب‌ها از سوی فدراسیون بخاطر استحکاکی است که فدراسیون سوارکاری با سردار آزمون دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان بیان کرد: این رفتارها و برخوردها با سردار آزمون به نوعی مقابله با غرور ملی و جوانان موفق ما است و به نظر من این رفتار شایسته نظام مقدس ما نیست.

طیبی گفت: فدراسیون باید یک دلیل قانونی برای محرومیت بیاورند و چرا سال‌ها محرومیت اسب اتفاق نمی‌افتاد و امروز این اتفاق می‌افتد و فدراسیون ۱۷ سال کورس را مدیریت می۲کرد و در صورت دوپینگ مربی محروم می‌شده و اسب را شرکت می‌دادند و امروز اسب را محروم می‌کنند.

وی در بخش دیگری در خصوص دلیل اصرار شما برای مدیریت کورس سوارکاری توسط هیات گنبدکاووس گفت: قرار بود با همکاری فدراسیون کورس ملی برگزار کنیم و فواید مالی آن هم در استان بماند اما فدراسیون بعد از امضاء موافقتنامه نامه‌ای را ارسال کرد که سودهای برگزاری مسابقات را باید به فدراسیون ارسال کنید.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان تصریح کرد: خواست همه مسئولان و جامعه سوارکاری ماندگاری گردش مالی کورس در استان گلستان است و نگاه هیات استان هم همانند نگاه فدراسیون بود و هدف ما این بود که هیات‌های شهرستانی پویا شوند.

طیبی گفت: هیات‌های سوارکاری شهرستان‌های ما تا قبل از آغاز مدیریت کورس توسط استان گلستان حساب مالی نداشتند و حساب بانکی آنها مسدود بود اما امروز گردش مالی قابل توجهی دارند.

وی تاکید کرد: در سال اول میزان جوایز ۸۰ درصد افزایش داشت و همه جامعه سوارکاری از این مدیریت سود می‌برند.

طیبی تاکید کرد: نگاه هیات استان این بود که سودی که از کورس گنبدکاووس یا هر شهر دیگر می‌برد را در شهر دیگری هزینه کند و اگر پول‌ها متمرکز به حساب استان واریز می‌شد مدیریت آن هم سخت می‌شد که عقلانی هم نبود.

وی گفت: ما امروز شاهد افزایش هفته‌های کورس در شهرستان‌ها هستیم که این حاصل افزایش درآمدزایی کورس‌های هر شهرستان است.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان درباره اعزام تیم بازرسی از وزارت ورزش برای بازرسی کورس اسب سواری، بیان کرد: اداره‌کل ورزش و جوانان مجری سیاست وزارت ورزش است نه فدراسیون‌ها و وزارت ورزش نتیجه بازرسی را به اداره کل ابلاغ کند ما مکلف به اجرای آن هستیم اما نتیجه آن بازرسی‌ها هنوز به ما ابلاغ نشده است.

طیبی بیان کرد: همکاری اداره کل با سیاست‌های فدراسیون در قبال همکاری فدراسیون با سیاست‌های اداره‌کل است و ما خیلی سعی کردیم این همکاری دوطرفه ایجاد شود اما اتفاق نیافتاد و فدراسیون سوارکاری فقط دنبال برگزاری احسن مسابقات نیست بلکه به نظر می‌رسد به دنبال نفع مالی از این مسابقات است.

وی در خصوص تیراندازی انجام شده در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس، گفت: استان گلستان در فضای مسابقات کورس سوارکاری یک فضای بسیار نامناسبی را تحویل گرفت و میراث‌دار شرایط بسیار وحشتناکی از نظر زیرساختی و آداب و رفتارهایی که در مجموعه وجود داشته است.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان بیان کرد: امروز خوشحالیم که مدیریت استانی و شهرستانی در حال اصلاح امور مجموعه است و با شورای تامین شهرستان به دنبال برخورد با اتفاقاتی همانند قمار و اتفاقات مشابه هستیم.

طیبی گفت: آن درگیری هم که رخ داد ربطی به کورس سوارکاری نداشت و ممکن بود این درگیری خارج از مجموعه صورت بگیرد و فکر میکنم فدراسیون سوارکاری درگیری‌ها و زد و خوردهایی که در زمان مدیریت خودش در کورس گنبدکاووس شکل می‌گرفت و افراد تا لب مرگ پیش رفتند را فراموش کرده و اگر فراموش کرده پرونده‌های آن در حراست اداره‌کل موجود است.

وی بیان کرد: این اتفاق در روزهای اخیر نیز بخاطر رفتارهای بدی بوده که حتی فدراسیون آنها را تقویت کرده و این رفتارها حاصل مدیریت نادرست ۲۰ ساله فدراسیون بوده که ما برای رفع آن باید هزینه‌های زیادی را صرف کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان در خصوص اختلاف نظری که در مدیریت برگزاری مسابقات از سوی فدراسیون سوارکاری وجود دارد گفت: هیات‌های شهرستانی مجاز هستند با هماهنگی ادارات ورزش شهرستان مسابقه ورزشی را برگزار کنند و این مسابقات هم مسابقات محلی است و ملی نیست.

طیبی متذکر شد: قرار نیست سیاست هر فدراسیون را بدون چون و چرا اجرا کنیم و ما باید مدافع حقوق ورزش استان باشیم و امروز هیچ مدیر و مسئولی و هیچ کدام از اهالی سوارکاری استان راضی نیست که مدیریت کورس به فدراسیون سپرده شود و فواید مالی آن هم به فدراسیون باز گردد.

وی در خصوص تراز مالی کورس‌های سوارکاری گفت: در سال اول مسابقات ۸۰ درصد به جوایز اضافه شد که حدود یک میلیارد تومان می‌شد و زمانی که مجموعه سوارکاری از فدراسیون تحویل گرفته شد هیچ امکانات سخت‌افزاری در مجموعه وجود نداشت و دوستان مجبور شدند بروند و ۸۰ لبتاپ تهیه کنند، نرم‌افزار خریدند و تعدادی ابزار و وسایل لازم را خریداری کردند.

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان گفت: همه فدراسیون‌ها می‌خواهند عملکرد هیاتشان را تقویت کنند و متاسفانه طی این سال‌ها هیات‌های سوارکاری گنبدکاووس، بندرترکمن و آق‌قلا حتی حساب بانکی فعال نداشتند.

طیبی گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که برای شفافیت مالی از ابتدا نامه‌ای را به دیوان محاسبات و بازرسی استان ارسال کردم و شماره حساب بانکی هیات‌ها را برای نظارت و بررسی اعلام کردم و این نظارت برای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

طیبی در خصوص اعتراض‌های انجام شده در خصوص تست‌های دوپینگ، گفت: طی ۱۶ سال گذشته فدراسیون تست‌های دوپینگ را به دوبی ارسال می‌کرد و دو سال آخر را تست‌ها به اعتقاد خودش فرانسه ارسال کرد.

وی گفت: بعد از آنکه حرف و حدیث‌های راجع به ارسال تست‌ها به دوبی پیش آمد که منشاء آن هم در فدراسیون بود، اظهار کردند که استرالیا یکی از پنج آزمایشگاه معتبر دنیا است که امروز تست‌ها با امنیت و سلامت کامل به استرالیا فرستاده می‌شود/فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست