• تاریخ: 2022-05-16
  • شناسه خبر: 31580
  • 39 بازدید

شادمهر: اندیشه‌های مختومقلی تبیین شود/ مختومقلی برای تقریب مذاهب تلاش کرد

ارکین نیوز-نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز است در ارتباط بین‌الملل و کشورهای دیگر برای تبیین اندیشه‌های مختومقلی فراغی سرمایه‌گذاری شود. به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس، امانقلیچ شادمهر امروز در ...

ارکین نیوز-نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز است در ارتباط بین‌الملل و کشورهای دیگر برای تبیین اندیشه‌های مختومقلی فراغی سرمایه‌گذاری شود.

اندیشه‌های مختومقلی تبیین شود/  مختومقلی برای تقریب مذاهب تلاش کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس، امانقلیچ شادمهر امروز در همایش بزرگداشت شاعر و عارف ترکمن مختومقلی فراغی در دانشگاه گنبدکاووس اظهار کرد: با همکاری علاقمندان، سه کتاب خلوت نشین عشق در مورد عرفان و عشق، فرهنگ کاربردی آیات و احادیث در اشعار مختومقلی و فراغی عشق است به فارسی چاپ شده است.

وی تصریح کرد: زمانی که مختومقلی فراغی درد عشق را چاشنی اشعار خود می‌کند به عطار شبیه بوده، زمانی که در اشعار خود پند و نصیحت می‌کند به سعدی و زمانی که عرفان ملایم در شعرش به کار می‌برد به مولوی و تنوع اشعارش به حافظ شبیه است.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مختومقلی فراغی تنها شاعری بوده که در میان ملل ترک از هویت قومی درآمده و به اوج هویت ملی رسیده و اکنون در کشورهای مختلف برای بزرگداشت این شاعر عارف جشنواره‌ها و فیستوال‌های مختلف برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این است که در کشور ما کنگره و جشنواره و همایش‌های مختلفی به صورت خودجوش و مردمی برگزار شده و دولت تاکنون کار خاصی در این خصوص انجام نداده و نگرانی بنده این است که شخصیت این شاعر نیز توسط کشورهای دیگر مصادره شود.

شادمهر گفت: نیاز است اندیشه‌های مختومقلی فراغی در ارتباطات بین‌الملل تبیین شده تا این شاعر نیز مانند بسیاری از شخصیت‌های بزرگ کشور توسط دیگر کشورها مصادره نشود.

وی بیان کرد: مختومقلی فراغی ستیزه جو در برابر ظلم و آزادی بیان در مقابل ظالم داشت و باید این رفتارها الگویی برای مردم کشور ما باشد.

* مختومقلی فراغی برای تقریب مذاهب تلاش کرد

رئیس دانشگاه گنبدکاووس گفت: شاعر ترکمن در زمان نیات خود برای تقریب مذاهب تلاش می‌کرد و ما به وجود چنین افرادی در جهان اسلام نیازمند هستیم.

ابوالفضل طهماسبی اظهار کرد: اگر بخواهیم از زوایای گوناگون به اشعار شاعر ترکمن بپردازیم باید گفت وی در آگاه‌سازی احاد جامعه خود بسیار تلاش کرد و در اشعار خود از آیات قران  و احادیث استفاده کرده است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه مجموعه‌ای از آداب، سنن و باورهای دینی قوم ترکمن را به صورت فایل جمع‌آوری کرده و علاوه بر اطلاع‌رسانی در جامعه به وزارت علوم ارسال کنند.