• تاریخ: 2019-09-15
  • شناسه خبر: 29046
  • 284 بازدید

سیل زده های گلستان در هراس پاییز/ وعده ها به فصل خزان رسید

ارکین نیوز-با گذشت حدود ۶ ماه از سیل گلستان و شروع فصل سرما برخی از مردم سیل زده گلستان همچنان در چادر زندگی می کنند و تعمیر منازلشان هنوز به اتمام نرسیده است. با گذشت حدود ۶ ماه از سیل گلستان که عید مردم استان را به غم ...

ارکین نیوز-با گذشت حدود ۶ ماه از سیل گلستان و شروع فصل سرما برخی از مردم سیل زده گلستان همچنان در چادر زندگی می کنند و تعمیر منازلشان هنوز به اتمام نرسیده است.

با گذشت حدود ۶ ماه از سیل گلستان که عید مردم استان را به غم و اندوه تبدیل کرد سری به مناطق سیل زده زدیم و مشاهده کردیم که مشکلات مردم همچنان پا برجاست.

سیل و رانش و طوفان گلستان در مجموع به ۲۱ هزار و ۱۰۲ واحد مسکونی خسارت زد که از این تعداد هفت هزار و ۴۰۷ واحد احداثی و ۱۳ هزار و ۶۹۵ واحد نیازمند تعمیر است.

بعد از سیل دستگاه های مختلف دولتی، نظامی و انتظامی وارد میدان شدند و هرکسی گوشه ای از کار را گرفت تا زندگی مردم به روال عادی خود برگردد اما برخی از سیل زدگان با نزدیک شدن فصل پاییز هنوز در چادر زندگی می کنند.

بازدیدهای میدانی حاکی از آن است که چهره شهر رنگ ساخت و ساز به خود گرفته و مردم در تکاپوی تعمیر و یا احداث واحدهای خود هستند اما برخی از وعده ها هنوز محقق نشده است.

گفتگو با مردم سیل زده هم نشان می دهد که برخی از آن ها به دلیل مشکلات مالی ترجیح داده اند منزل خود را که تخریبی بوده تعمیر کنند و مشکلات اجاره نشینی و چادرنشینی را تحمل نکنند.

بیش از مبلغ وام هزینه کرده ام

بنیاد مسکن گلستان خبر از پایان عملیات تعمیر واحدهای خسارت دیده از سیل داد اما مردم همچنان مشغول تعمیرات هستند.

یکی از شهروندان خیابان شهید شیرودی آق قلا به خبرنگار مهر گفت: کارشناسان منزل من را تخریبی اعلام کرده اما چون با وجود افزایش قیمت ها قادر به ساخت منزل جدید با ۵۰ میلیون تومان تسهیلات نیستم، خانه خود را تعمیر کردم.

3236110
رحیم یلمه افزود: وام ۱۰ میلیون تومانی برای تعمیر منزل مسکونی دریافت کرده ولی بیش از مبلغ وام هم هزینه کرده ام اما هنوز تعمیرات کامل نشده است.

وی که خود بنّا است، گفت که ۴۰ میلیون تومان تسهیلاتی که برای احداث خانه می دهند تنها هزینه ماسه، سیمان و میله گرد و دستمزد کارگر می شود بنابراین از تخریب منزل خود صرف نظر کرده، اما می دانم هنگام فصل سرما و بارش باران با مشکلاتی روبرو خواهم بود.

کالایی دریافت نکرده ایم

وی گفت: تاکنون سه بار کف خانه خود را بتون ریختم اما هر بار نشست کرده و مطمئن هستم که رطوبت باعث می شود که دوباره آن را تعمیر کنم.

یلمه همچنین اضافه کرد: حمام و دستشویی ما خراب شده و پولی برای ساخت آن ها باقی نمانده است.

وی با بیان این که همه لوازم زندگی اش در سیل تخریب شده، ادامه داد که هیچ کالای دریافت نکرده اما افرادی را می شناسد که علیرغم این که به منزلشان آسیبی نرسیده از کالاهای توزیعی ستاد اجرای فرمان حضرت امام (ره) و برنامه عصر جدید بهره مند شده اند.

یلمه با تأکید بر این که حتی افرادی دو بار کمک دریافت کرده اند، گفت که هیچ عدالتی در توزیع بسته ها رعایت نشده است.
یلمه همچنین اضافه کرد: حمام و دستشویی ما خراب شده و پولی برای ساخت آن ها باقی نمانده است.
3236117 (1)
از شروع سیل تاکنون در چادر زندگی می کنیم

در محله میرزاعلی هم برخی مشغول تعمیر منازل خود بودند، صحبت با مردم حکایت از آن داشت که عمده نگرانی مردم فرا رسیدن فصل سرما است و آن ها هنوز مشغول تعمیرات منازل خود هستند.

دُردی محمد تن، پدرِ یک خانواده ۶ نفره است که از زمان سیل تاکنون در چادر زندگی می کنند؛ وی به خبرنگار مهر گفت: با وجود تخریبی بودن منزل چون توان پرداخت اقساط را نداشتم و با ۴۰ میلیون تومان وام هم نمی توان خانه ساخت مشغول تعمیر سرپناه خود هستم.

وی با بیان این که این پول هم کفایت تعمیرات را نمی کند، اضافه کرد که سیمان رایگان دریافت نکرده و در حین تعمیر هم ناظری به آن ها سر نزده است.

تن با اشاره به این که بخاطر دریافت وام بارها به بنیاد مسکن و بانک مراجعه کردیم، گفت که با وجود خراب شدن اثاثیه زندگی اش هیچ کالایی دریافت نکرده است.

حکایت لیلا؛ دختر خیاط در کل آباد

دختر ۲۷ ساله ای هم که ساکن کل آباد بود و خانه اش توسط جهادگران در حال تعمیر بود به خبرنگار مهر گفت: خانه ما تخریبی بود ولی به دلیل این که توانایی پرداخت اقساط را نداشتم جهادگران مشغول تعمیر آن هستند.

لیلا با بیان این که پدرش از کارافتاده است و وی با خیاطی هزینه های زندگی خود و پدر و مادرش را تأمین می کند، افزود: هیچ کالایی به آن ها تعلق نگرفته و همچنین کمک بلاعوض سه میلیونی را هنوز دریافت نکرده است.

وی که از ۱۴ سالگی به دلیل مشکلات مالی ترک تحصیل کرده است، افزود: از آن زمان تاکنون هزینه های زندگی را من تأمین می کنم ولی اکنون با وجود گرانی ها و اضافه شدن هزینه های تعمیر خانه مشکلاتم چند برابر شده است.
3236113
۱۰۳۰۰ واحد تعمیر شد

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان در خصوص آخرین آمار عملکرد ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان به خبرنگار مهر گفت: تاکنون ۲۴ هزار و ۳۰۶ مالک واحد مسکونی به بانک های عامل معرفی و از این تعداد ۱۸ هزار و ۱۳۰ نفر موفق به عقد قرارداد شده اند.

محمدتقی زمانی نژاد با بیان اینکه تعمیر ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی با اعتبار ۱۰۵ میلیارد تومان به پایان رسیده از آواربرداری دو هزار و ۶۶۳ واحد مسکونی احداثی خبرداد.

وی گفت: سه هزار و ۴۴۰ واحد در مرحله اجرای فونداسیون، هزار و ۹۱۲ واحد در مرحله اجرای اسکلت، ۶۴۸ واحد در مرحله اجرای سقف و ۳۸۹ واحد هم در مرحله دیوارچینی و یا اتمام عملیات ساختمانی است.

زمانی نژاد اضافه کرد: همچنین تاکنون ۷۵ میلیارد و ۳۳۳ میلیون تومان کمک بلاعوض به ۱۵ هزار و ۲۰۲ مالک واحد خسارت دیده پرداخت شده است.

وی بیان کرد: همچنین تاکنون ۱۸ هزار تن سیمان رایگان اهدایی رهبر معظم انقلاب در بین سیل زدگان استان توزیع شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن اما درباره گلایه اهالی منطقه پاسخی نداد.

۳۰ خانواده در چادر زندگی می کنند

استاندار گلستان هم در گفتگویی با اشاره به احداث واحدهای مسکونی و اسکان برخی از مردم در چادرها اعلام کرد: در دو شهرستان گمیشان و آق قلا در مجموع ۳۰ خانوار روزها در چادر اسکان دارند که ساخت واحدهای مسکونی آنها در اولویت است و تا قبل از شروع فصل سرما تحویل خواهد شد.

هادی حق شناس با اشاره به اتمام تعمیرات واحدهای مسکونی، تصریح کرد: از هفت هزار و ۴۰۰ واحد احداثی چهار هزار و ۷۷۳ واحد پی کنی شده که امیدواریم تا پایان سال واحدهای پی کنی شده به مردم تحویل داده شود.
3236109

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست