• تاریخ: 2016-01-06
  • شناسه خبر: 12844
  • 549 بازدید

سرنوشت پتروشیمی گلستان در برگ‎ریزان اعتماد

ارکین نیوز-پس از گذشت حدود ۹ سال از تصویب احداث کارخانه پتروشیمی در گلستان و تب فراگیر خرید سهام این پروژه در آن ایام، اکنون کسی سراغ از سهام‌داران این پروژه نمی‌گیرد. به گزارش خبرگزاری فارس از گلستان، در آن زمان بسیاری ...

ارکین نیوز-پس از گذشت حدود ۹ سال از تصویب احداث کارخانه پتروشیمی در گلستان و تب فراگیر خرید سهام این پروژه در آن ایام، اکنون کسی سراغ از سهام‌داران این پروژه نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گلستان، در آن زمان بسیاری از گلستانی‌ها که به واسطه تبلیغات آن زمان و قول مسئولان وقت با خرید سهام علاوه بر مشارکت در پیش‌برد این پروژه، نیم‌چشمی هم به سود ناشی از خرید این سهام داشتند، اکنون از بی‌توجهی مسئولان، بلاتکلیفی و فقدان پاسخ‌گویی آنان رنج می‌برند.

شاید نقطه عطف کم‎توجهی به پروژه پتروشیمی در دولت یازدهم زمانی کلید خورد که رئیس دولت تدبیر و امید با وجود آن‌ که موضوع تعیین تکلیف این پروژه بزرگ به عنوان یک مطالبه از سوی برخی مسئولان استان طرح شد، در سخنان سفر استانی خود آن را بایکوت و حتی کوچک‌ترین اشاره‌ای نیز به آن نکرد.

البته بعدا دلایل بسیاری برای این بی‌توجهی ذکر شد، مشکلات زیست‌محیطی، نداشتن توجیه اقتصادی و مشکلات اعتباری ازجمله دلایلی بود که هنوز هم به عنوان دلایل توقف و کند شدن این پروژه از آن یاد می‌شود.

*فقدان پاسخ صریح مسئولان گلستانی نسبت به آینده پروژه پتروشیمی

با همه این دلایل که هنوز هم از سوی مسئولین به طور صریح و شفاف بیان نشده، مردم هنوز پاسخ خود را از مسئولان استان و کشور دریافت نکرده‌اند و در این فضای ناشی از بی‎اعتمادی نمی‌دانند چه کسی باید پاسخ‌گوی شرایط کنونی باشد.

این در حالی است که مروری بر ادبیات پیگیری پروژه پتروشیمی استان در رسانه‌ها تا پیش از سفر دولت یازدهم به گلستان، نشان می‌دهد که این موضوع به عنوان اولویت نماینده ولی‌فقیه در استان، نمایندگان و دیگر مسئولان گلستانی مطرح بود اما به یک‎باره پس از سفر رئیس‌جمهور و درک نوع نگرش نه چندان مثبت دولت به این پروژه، این اولویت اول استان به حاشیه رفت و کسی هم دیگر سراغ آن را نگرفت.

البته شاید مطلب جالب‌تر این باشد، که تا قبل از سفر دولت یازدهم، همه مسئولان، حل مشکل پتروشیمی را تنها با کلید تدبیر میسر می‌دانستند، اما رفتارها نشان داد، گویا این کلید خود بار دیگر در قفل چرخیده و به جای بازکردن، برعکس عمل کرده است تا مطمئن شود دیگر گشایشی در کار نیست، هر چند روند گزارش نشان ‎می‎دهد، هنوز هم در این مسیر امیدواری به دولت وجود دارد.

در شرایط فعلی که توام با اظهارنظرهای نه چندان امیدوارانه با سکوت معنادار مسئولان استان درآمیخته، باید پذیرفت، اکنون وضعیت بغرنج‌تر از گذشته است چرا که حامیان این پروژه هم تسلیم نگاهی شده‎اند که قرار است یک پروژه ملی را به سرنوشت موسسات بانک‎های غیرمجاز خصوصی مبتلا کند و سهام‎داران را دچار تردید کند و آنان را دلخوش کند که حداقل سرمایه اولیه و نهایتا به همراه سود چند ساله را دریافت کنند.

اکنون زمزمه‌هایی است که قرار است سرمایه، سرمایه‌گذاران این پروژه بزرگ در طرح‌هایی دیگر هزینه شود که البته این موضوع جدا از درستی و یا نادرستی آن از جمله مباحثی است که خود می‌تواند مبنای یک گزارش شود.

*پروژه پتروشیمی گلستان تکمیل نمی‎شود

موضوعی که نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی طرح کرد و از هزینه کردن سرمایه مردم در غیر از پروژه پتروشیمی شدیدا انتقاد کرد.

سلیمان عباسی اظهار کرد: واضح است که پروژه پتروشیمی تکمیل نخواهد شد و مسئولان بهتر است پول مردم را به آنها بازگردانند.

وی خاطرنشان کرد: تولید ثروت به جای تزریق پول باید به عنوان یک دغدغه جدی برای مسئولان مورد توجه قرار گیرد، زیرا تولید ثروت منجر به توسعه پایدار می‎شود.

اینکه پس از ۹ سال صحبت از آن شود که ایهالناس بیایید، پول‌های‌‌تان را از پتروشیمی جمع کنید، چرا که این طرح اشتباه بود، حرف آن‌چنان منطقی و پسندیده‎ای نیست و هرگز نمی‎تواند، پاسخ‎گوی مردمی باشد که به دولت‎مردان و حرفهای‌شان اعتماد کرده‎اند.

بدون تردید طرح چنین ادبیاتی، جدا از اثرات نامطلوب بر اعتماد مردم، آنان را به نظام بدبین می‎کند و حتی ممکن است سرمایه‎گذاران احتمالی را که بخواهند در چنین پروژه‎ای سرمایه‎گذاری کنند را دچار تردید کند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت صنایع پتروشیمی استان گلستان، ضمن تشکر پیگیری این موضوع از سوی خبرگزاری فارس، با انتقاد از برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرفنی در زمینه پتروشیمی، اعتقاد دارد طرح این مسائل بیشتر مصرف انتخاباتی دارد و عالمانه نیست.

التفات کامیاب در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان خاطرنشان کرد: پتروشیمی همچون بسیاری دیگر از طرح‎های بزرگ کشور، به دلیل نبود منابع مالی متوقف مانده است و بخشی از مشکلات هم ریشه در تحریم و مشکلات مالی دولت دارد.

*ناکامی پروژه پتروشیمی گلستان در استفاده از اعتبارات دولتی

وی خاطرنشان کرد: با وجود مصوبات زیاد برای اختصاص منابع از صندوق ذخیره ارزی و دولت طی سال‎های گذشته و اخیر، نبود اعتبارات این حمایت‎ها را ناکام گذاشته است.

کامیاب با اشاره به اظهارنظر برخی نمایندگان مجلس در زمینه پتروشیمی گلستان اذعان کرد: متاسفانه برخی نمایندگان در نزدیک انتخابات حرف‎هایی بر زبان می‎آورند که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

وی تصریح کرد: این در حالی است که بارها از آنان دعوت کرده‎ایم، از این پروژه بازدید کنند و به آن به عنوان یک پروژه ملی نگاه کنند، اما طرح این موضوع که پس از این همه سال، مردم دنبال پول سهام باشند، جز ایجاد بدبینی و بی‎اعتمادی هیچ حاصلی ندارد.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت صنایع پتروشیمی استان گلستان در حالی که اکنون به ویژه پس از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‎ای و اجرای قریب‎الوقوع برجام، سرمایه‎گذاران علاقه‎مند داخلی و خارجی در حال پیشنهاد دادن هستند و شرایط رو به پیشرفت است، به دلیل کم‎اطلاعی حرف‎هایی زده می‎شود که ممکن است شرایط غیرفنی و غیرکارشناسی را بر فضای روبه رشد حاکم کند.

کامیاب متذکر شد: از طریق همین رسانه از مجموعه نمایندگان استان دعوت می‎کنم، بیایند تا با هم بنشینیم و در حل مشکلات ما را کمک کنند و بر اساس واقعیت‎های موجود مطالب را به افکار عمومی عرضه کنند.

*نمایندگان بر اساس واقعیت از ما مطالبات مردم را پیگیری کنند

وی اذعان کرد: از نمایندگان مردم انتظار می‎رود، مطالبات مردم را پیگیری کنند و البته این حق آنان است، اما مطالباتی که با واقعیت هم‌خوانی داشته باشد و بابت آن هم از ما توضیح بخواهند.

کامیاب با اشاره به برخی اظهارنظرها در زمینه به سرانجام رسیدن پروژه بزرگ پتروشیمی در گلستان ادامه داد: این پروژه نه مشکل زیست‎محیطی دارد و نه مشکل توجیه اقتصادی، بلکه مشکل اصلی آن مالی و اعتباری است و هنوز هم مورد حمایت دولت‎مردان است.

وی تصریح کرد: این پروژه، طی سال‌های گذشته و حتی امسال نیز برای تعیین توجیه اقتصادی بارها توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و «آی آر» آن ۵/۲۷ ارزیابی شده است، این در حالی است که برای توجیه یک طرح اقتصادی، ۵/۱۵ «آی آر» کفایت می‎کند.

*مشکل پروژه پتروشیمی تنها کمبود اعتبار مالی است

از این فعال اقتصادی در گلستان پرسیده شد، گفته می‎شود که شما با سرمایه‎گذارانی که خواستار بیش از ۵۰ درصد سهم داشته برای سرمایه‎گذاری در پتروشیمی باشند به دلایل و منافعی مخالف هستید؟ و به همین جهت این پروژه هنوز به نتیجه‎ای مطلوب در بحث سرمایه‎گذاری نرسیده است.

کامیاب خاطرنشان کرد: این مطلب کذب محض است و منطقی نیست، چرا که ما حاضر به مذاکره با علاقه‎مندان به سرمایه‌گذاری هستیم، منتها سرمایه‎گذارانی که منابع و پشتیبانی مالی داشته باشد، غیر این که هر چه زمان از دست برود، ضرر بیشتری می‎کنیم.

وی یادآور شد: هر کس پول دارد بیاید و پروژه را در دست بگیرد، حاضریم در قبال سرمایه‎گذاری از یک تا ۹۰ درصد سهام پروژه را به وی بسپاریم و حتی استقبال هم می‎کنیم.

کامیاب اضافه کرد: تحقق چنین موضوعی هم به نفع استان است و هم به نفع سهام‎دارانی که سال‎ها چشم‎انتظار نتیجه سرمایه‎گذاری خود هستند و هرگز قرار نیست، چنین پروژه مهمی رها شود و سرمایه موجود آن در پروژه دیگری هزینه شود.

وی با اشاره به اثرات مثبت راه‎اندازی پروژه پتروشیمی بر گلستان افزود: این پروژه به طور مستقیم برای دو هزار و ۵۰۰ نفر ایجاد شغل می‎کند، شاغلانی که اکثرا تحصیل‎کرده هستند و هفت هزار و ۵۰۰ فقره شغل را نیز به شکل غیرمستقیم در استان ایجاد می‎کند.

*حاضریم از ۱ تا ۰ درصد سهام پروژه گلستان را به سرمایه‎گذار واقعی بسپاریم

در این مجال، در گام نخست باید یادآور شد، فضای فعلی بدبینی، نسبت به این پروژه ملی، حاصل فقدان اطلاع‎رسانی مجموعه پتروشیمی استان است، وقتی که حتی مدیرعامل این پروژه با بیان این که جلسه دارم، شجاعت پاسخ به افکار عمومی را ندارد و حتی مجموعه وی از دادن شماره تلفن رئیس هیئت‌مدیره دریغ می‎کنند، باید هر روز خبرهای ناخوش‎آیندی از وضعیت این پروژه به مردم منعکس شود

خبرگزاری فارس در گلستان ضمن تشکر از پاسخ و اظهارات صریح، رئیس هیئت‌مدیره شرکت صنایع پتروشیمی استان گلستان، امیدوار است، نقیصه اطلاع‎رسانی در این مجموعه به سامان برسد.

در عین حال بر اساس اظهارات موجود، در نگاه خوش‎بینانه به نظر می‎رسد، هنوز نبض‎های پتروشیمی گلستان می‎زند و باید دید که این مجموعه آیا با سرمایه‎گذاری معتبر به توافق می‎رسد یا نه، موضوعی که سهام‎داران این پروژه بزرگ ملی آن را لحظه لحظه انتظار می‎کشند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست