• تاریخ: 2019-01-06
  • شناسه خبر: 27773
  • 244 بازدید

ساخت زیور آلات سنتی زنان و دختران ترکمن رو به فراموشی

ارکین نیوز-ساخت زیور آلات زنان و دختران ترکمن که نشانی از فرهنگ، آداب و سنن این قوم اصیل است امروزه توسط تعداد معدودی از صنعتگران ترکمن انجام می‌شود. زیور آلات سنتی ترکمن انواع گوناگونی دارد شامل قبه، دستبند، گردن بند، آ ...

ارکین نیوز-ساخت زیور آلات زنان و دختران ترکمن که نشانی از فرهنگ، آداب و سنن این قوم اصیل است امروزه توسط تعداد معدودی از صنعتگران ترکمن انجام می‌شود.

زیور آلات سنتی ترکمن انواع گوناگونی دارد شامل قبه، دستبند، گردن بند، آویز ها، منجیق ها وانگشتر ها در گذشته زیاد استفاده می شد و ماهیت همه آنها تا به امروز تغیر چندانی نکرده است.

استفاده از زیورآلات سنتی که حاصل زحمات و کار ظریف استادکاران ماهر این حرفه است در حفظ اصالت فرهنگی و سنتی قوم ترکمن اهمیت دارد ولی امروزه استفاده از این همه زیورآلات قدیمی و زیبا عمومیت ندارد و صرفا در مراسم های عروسی و جشن‌ها توسط دختران و زنان ترکمن استفاده می شود.
این موضوع موجب شده است تا استادکاران این حرفه به دلیل عدم استقبال و کسادی بازار زیورآلات سنتی این حرفه را رها کرده اند و روز به روز هم از تعداد آنها کاسته شده است.
هم اکنون استادکاران معدودی هستند که این کارپرمشقت را انجام می‌ دهند و تعداد انگشت شماری از آنان این شغل را تنها به صورت موروثی در خانواده ادامه می دهند و برای فراموش نشدن آن نیاز به حمایت دارد/ترکمن سسی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست