• تاریخ: 2016-11-24
  • شناسه خبر: 21484
  • 743 بازدید

رییس کمیته داوران فوتبال گلستان:نماینده های هیئت گزارش های خود را صادقانه بنویسند

ارکین نیوز-محمدامین شعبانی:داوران گلستانی از جامعه فوتبال استان تقاضای مراعات شأن و احترام متقابل را دارند و از کمیته انضباطی می خواهند نسبت به خدشه دار شدن حرمتشان قاطعانه تر برخورد کند. در نزد اهالی فوتبال، «داوران» هم ...

ارکین نیوز-محمدامین شعبانی:داوران گلستانی از جامعه فوتبال استان تقاضای مراعات شأن و احترام متقابل را دارند و از کمیته انضباطی می خواهند نسبت به خدشه دار شدن حرمتشان قاطعانه تر برخورد کند.

در نزد اهالی فوتبال، «داوران» همواره به عنوان «مظلوم ترین» قشر دنیای مستطیل سبز شناخته می شوند؛ چه آنکه اگر تیمی پیروز شود عملکرد فنی بازیکنان و دانش مربیان، عامل موفقیت معرفی می شود و اگر تیمی هم شکست بخورد داوران متهم ردیف اول علت آن هستند.

متاسفانه هیچ گاه حاشیه امنیت مناسب برای داوران وجود نداشته و چنانچه اشتباهی مرتکب شوند مورد بی احترامی عده ای از افراد قرار می گیرند. موضوعی که به تازگی در فوتبال گلستان رنگ و بوی بیشتری پیدا کرده و در برخی از مسابقات داوران سیبل توهین های تیم های ناکام قرار گرفته و مع الاسف گاه کار به ضرب و شتم نیز کشیده شده است.

تعرفه قضاوت داوران اما چقدر است که به خاطر آن چنین بی احترامی هایی را تحمل می کنند؟ بر اساس اطلاعات دریافتی در لیگ برتر و لیگ دسته یک استان دستمزد داوران در مقایسه با سال گذشته رشدی نداشته است.

بر این اساس، هر داور وسط به ازای قضاوت ۲۹، کمک داور ۲۲ و داور چهارم ۱۴ هزار تومان به عنوان حق الزحمه دریافت می کنند. علاوه بر این، به ازای مسافت کمتر از ۵۰ کیلومتر ۱۵ هزار و به ازای مسافت بیش از آن ۲۰ هزار تومان به میزان دستمزد آنها اضافه می شود.

احتمالاً هیچ یک از ما حاضر نیستیم به ازای دریافت این مبالغ، حرمت خود را در معرض خطر قرار دهیم و صابون بی احترامی و توهین های عده ای را به تن خود بمالیم. لذا «عشق و علاقه» به جایگاه والای قضاوت نقش اول را در انتخاب داوران ایفا می کند.
index
به بهانه بررسی وضعیت داوران فوتبال استان و راه های تامین امنیت و حفظ احترام آنها به ویژه در شرایطی که بازی ها به سمت حساس تر شدن پیش می رود گزارشی تهیه کرده ایم.

برخی از داوران فوتبال استان که نخواستند نام‌شان فاش شود در گفت وگو با مهر به بیان درددل و پیشنهادات خود پرداختند.

@تعطیلی بازی یکی از راه های تنبیه خاطیان است

یکی از داوران که باتجربه تر از دیگران است، می گوید: داوران یکی از ارکان مهم بازی فوتبال هستند و باتوجه به اینکه کار قضاوت بین ۲۲ بازیکن را برعهده دارند، ممکن است در طول بازی اشتباهاتی آز آنها سر بزند.

راهکاری که این داور ارائه می دهد قابل توجه است. وی می گوید: یکی از راهکارها برای تماشاگران منتسب به تیم هایی که به داور توهین می کنند، انجام بازی در زمین بی طرف است. اگر تیم ها برای میزبانی متحمل هزینه های بیشتر شوند و در شهر دیگر پذیرای تیم های حریف باشند آن وقت دقت بیشتری بر رفتار خود و تماشاگران خودی دارند.

به گفته وی، داوران هم باید نسبت به فحاشی های ممتد واکنش نشان دهند. بازیکن یا کادرفنی اگر به داوری معترض شوند داور با او برخورد می کند اما با تماشاگران چه کاری می تواند انجام دهد؟ به نظر من تعطیلی بازی یکی از راه های قانونی است که تشخیص آن برعهده نماینده هیئت فوتبال است.

وی همچنین راهکاری به داوران و کمیته آنها ارائه می دهد و می گوید: بعضی از تیم ها و شهرها نسبت به برخی داوران حساسیت دارند. به داوران توصیه می کنم که برای قضاوت به آن شهرها نروند. من خودم دوسال است که به خاطر توهین هایی که تماشاگران کرده اند به یکی از شهرها نمی روم. امیدوارم کمیته داوران این شرایط را درک کند و داوران را تحت فشار قرار ندهد.
logo18
@برخی زمین ها امنیت داوران را به خطر می اندازند

داور جوان دیگری نیز سخنان همکار خود را تایید کرده و به مسائل جدیدتری اشاره می کند. وی توضیح می دهد: جرایم کمیته انضباطی نسبت به خاطیان سبک است و باید افزایش پیدا کند. از سویی شنیده ام که همین جرایم سبک پیش از اولین بازی بعدی پرداخته نمی شود و به نوعی قاطعیت وجود ندارد. همچنین در برخی موارد نماینده هیئت فحاشی و توهین تماشاگران و مسئولان تیم ها را می شنود اما گزارشی رد نمی کند که جای سوال دارد.

وی به دیگر مشکلات داوران اشاره و بیان می کند: برخی زمین های مسابقات «فنس کشی» نشده و محل ورود و خروج داوران از میان تماشاگران است که مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند. ای کاش چاره ای برای این مشکل اندیشیده شود.

داوران جوان و باتجربه یکصدا معتقدند: مطمئن باشید هیچ یک از همکاران ما شرافت خود را برای یک بازی فوتبال زیرسوال نمی برند و ما به سلامت آنها اطمینان داریم.

@مدیران و مربیان با برخی قوانین داوری آشنا نیستند

دبیر هیئت فوتبال گلستان می گوید که ناآگاهی برخی مربیان و بازیکنان از آخرین قوانین داوری در بدبینی آنها نسبت به قضاوت تاثیر دارد.

مرتضی شکی در این باره می گوید: هیئت فوتبال برای داوران حاضر در لیگ های مختلف استان با هزینه خود کلاس های بازآموزی برگزار کرده تا از نظر کیفی آنها را تقویت کند. مربیان و سرپرستان تیم ها اما چه اندازه برای افزایش دانش قوانین داوری تلاش کرده اند؟

داوران معتقد بودند که آرای کمیته انضباطی کمتر از میزان تخلف تیم ها است و بازدارنده نیست. شکی درباره این ادعا اینگونه توضیح می دهد: تمام آرا بر اساس آئین نامه انضباطی صادر می شود. شدیدترین حکم صادر شده مربوط به یکی از بازی های لیگ دسته یک در آق قلا بوده که ۹ بازیکن تیم یامپی آق قلا به علت حمله به کمک داور تا اطلاع ثانوی محروم شده اند.

@داوران هم مانند تیم ها جریمه می شوند
35811214511255285988
وی با بیان اینکه هیچ فردی حق اعتراض شدید به تصمیم داوری را ندارد، از محرومیت داورانی که اشتباه تاثیرگذار انجام می دهند خبر داده و می گوید: کمیته داوران هیئت، داوران را هم تشویق و هم تنبیه می کند. مربیان بدانند که داوری که اشتباه تاثیرگذار مرتکب می شود هم جریمه می شود؛ داوری داشته ایم که به خاطر اشتباه تاثیرگذار تا چهار هفته از قضاوت محروم شده است.

این مقام مسئول درباره انتقاداتی که درباره زمین برخی شهرها از نظر امنیت داوران شنیده می شود هم بیان می کند: اینکه برخی زمین ها استاندارد لازم را ندارد را می پذیریم اما چاره ای نداریم. اگر بخواهیم تنها در زمین های استاندارد بازی برگزار کنیم بسیاری از بازی ها شرایط برگزاری ندارند. بعضی از تیم ها بدهکار هستند و تمایلی به اصلاح وضعیت زمین ندارند.

@به داور الیت فوتبال ایران رحم نکردند!

رئیس کمیته داوران فوتبال استان به عنوان مسئول چینش و نظارت بر عملکرد داوران فوتبال هم نظرات جدیدی دارد.

محمدحسین اسدی که سال ها در سطح اول فوتبال ایران قضاوت کرده و داور شناخته شده ای است، ریاست کمیته داوران فوتبال را برعهده دارد. اسدی جنجال هایی که در یک بازی فوتبال ایجاد می شود را گاه متوجه نوع قضاوت داور و گاه ندانستن قوانین از سوی تیم ها عنوان می کند.

وی ابتدا گزارشی از تعداد و عملکرد داوران استان ارائه می دهد: ۱۴ داور وسط در مجموع لیگ های برتر و لیگ یک استان را قضاوت می کنند. بر اساس گزارش ناظران داوری در ۸۵ درصد بازی ها مشکلی از بابت قضاوت وجود ندارد. در بازی هایی که داوران اشتباه می کنند آنها را به رده های پایین تر می فرستیم.

وی آستانه تحمل برخی تیم ها را بسیار پایین می داند و می گوید: «حسن اکرمی» داور الیت فوتبال ما است که برای قضاوت شهراورد بندرگز انتخاب شده بود اما متاسفانه پس از پایان بازی به سمت وی نیز حمله ور شدند! مگر در استان بالاتر از اکرمی هم داریم؟

@گلایه از کمیته انضباطی، نمایندگان هیئت و نیروی انتظامی

رئیس کمیته داوران گلایه ای هم از کمیته انضباطی هیئت فوتبال دارد. به گفته اسدی، کمیته انضباطی حداقل جریمه را برای تیم های متخلف اعمال می کند که بازدارنده نیست. در مواردی که تماشاچیان به داوران فحاشی ممتد انجام می دهند یکی از راه های برخورد، گرفتن حق میزبانی از تیم ها است که در استان ما تاکنون اجرایی نشده است.
3152010051104fdz
این داور بازنشسته همچنین به کوتاهی نیروی انتظامی در تامین امنیت داوران هم انتقاد می کند و می گوید: متاسفانه علاوه بر اینکه تعداد ماموران نیروی انتظامی برای یک بازی مهم و حساس کم است، نقش موثری هم از آنها دیده نمی شود. پس از سوت پایان کار نیروی انتظامی تازه شروع می شود و آنها باید امنیت داور را تامین کنند اما پیش از خروج داوران از زمین، محل بازی را ترک می کنند.

اسدی ادامه می دهد: از نماینده های هیئت هم انتظار دارم که در گزارش های خود صادقانه وقایع را بنویسند. برخی نماینده ها الزامات یک بازی فوتبال را نمی دانند و بر اساس رفاقتی که با تیم ها دارند، حواشی بازی را گزارش نمی دهند.

اما راهکار کاهش این حواشی چیست؟ اسدی اینگونه پاسخ می دهد: یکی از راهکارها تقویت سطح داوران است که جزو وظایف ماست. دومین راهکار در اختیار کمیته انضباطی است که باید با خاطیان به گونه ای برخورد کند که سایرین درس عبرت بگیرند. مطمئن باشید داوران هم مانند بازیکنان به دنبال پیشرفت هستند و اگر ضعیف عمل کنند خودشان متضرر می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، همه می دانیم که انسان ها «جایزالخطا» هستند و فقط کافی است با این موضوع کنار بیاییم و بپذیریم که داوران نیز مانند مربیان و بازیکنان تیم ها در معرض اشتباه قرار دارند. آن وقت نه اعتراضی به تصمیمات آنان خواهیم کرد و نه رفتار غیرمسئولانه ای از ما سر می زند.

از هیئت فوتبال به ویژه کمیته انضباطی نیز انتظار می رود با توجه به حساس تر شدن بازی ها قاطعانه تر از گذشته عمل و آرای خود را در کمترین زمان ممکن صادر کند. البته امیدواریم دیگر شاهد رفتارهای زننده در محیط ورزش نباشیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست