• تاریخ: 2015-11-23
  • شناسه خبر: 10912
  • 458 بازدید

دیدگاه رهبری: مرزهای ایران و ترکمنستان ، مرزهای صلح و آرامش

ارکین نیوز-رهبر معظم انقلاب اسلامی ، امنیت ، رفاه و پیشرفت همسایگان و کشورهای اسلامی را به نفع جمهوری اسلامی ایران خواندند. حضرت آیت الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر یکشنبه در دیدار قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس ...

ارکین نیوز-رهبر معظم انقلاب اسلامی ، امنیت ، رفاه و پیشرفت همسایگان و کشورهای اسلامی را به نفع جمهوری اسلامی ایران خواندند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر یکشنبه در دیدار قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان تصریح کردند که مرزهای ایران و ترکمنستان ، مرزهای صلح و آرامش و موجب آسایش خاطر دو کشور است و استفاده از مسیر ایران برای راهیابی به خلیج فارس و آبهای آزاد ، فرصت ارزشمندی برای ترکمنستان است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‎های فراوان برای توسعه همکاری‎ها ، افزودند لازم است در مسیر اجرای توافق‎ها ، با جدیت گام‎های مؤثری برداشته شود.

ایران و ترکمنستان از مواضع و وجوه مشترک فراوان فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی برخوردارند. تهران و عشق‎آباد با توجه به اصل احترام متقابل و حقوق برابر ، ترتیبات اقتصادی و سیاسی خود را ترسیم کرده‎اند. همکاری خوب و اطمینان‎بخش اقتصادی ایران و ترکمنستان ، الگویی مناسب در منطقه است.

در همین زمینه ، در جریان دیدار روز یکشنبه رئیس جمهوری ترکمنستان با حسن روحانی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران در تهران ، دو کشور ۹ سند همکاری مشترک امضاء کردند. رئیسان جمهوری ایران و ترکمنستان با هدف گسترش همکاری‎های اقتصادی و برخورداری از روابط حسنه و قابل احترام ، افزایش ارزش مبادلات تجاری دو کشور به ۶۰ میلیارد دلار در سال را هدف‎گذاری کردند. همکاری‏‎های ایران و ترکمنستان در زمینه گاز ، برق، حمل و نقل جاده‎ای و ریلی و همچنین در زمینه صنعت، کشاورزی، توریسم و مسائل فرهنگی همواره مورد تاکید مسئولان عالیرتبه دو کشور بوده است.

اوج همکاری و شاه بیت منظومه ترتیبات اقتصادی ایران و ترکمنستان ، همکاری گازی است و در جریان دیدار بردی محمداف با روحانی ، دو طرف درباره خرید و فروش گاز و ارائه خدمات فنی و مهندسی توافق کردند. همکاری‎های ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه در مسیر منافع مشترک قرار دارد و به گفته رئیس جمهوری ایران ، دو کشور در بلند مدت در زمینه‎های اقتصادی، فرهنگی و همکاری‌های منطقه‌ای ، سند جامعی تدوین خواهند کرد.

ایران درچارچوب گسترش همکاری با کشورهای مختلف از جمله همسایگان و کشورهای اسلامی ، امنیت ، رفاه و پیشرفت آنان را به نفع خود می‎داند. با توجه به این اصل مُهم و حیاتی ، مرزهای ایران و ترکمنستان همواره مرزهای صلح و آرامش بوده است. اهیمیت راهبردی روابط تهران و عشق‎آباد در سایه همین امنیت پایدار ، معنا پیدا می‎کند. ایران و ترکمنستان موقعیت خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی دارند و می‌توانند از لحاظ ترانزیتی ، به عنوان پلی برای دیگر کشورها با هدف رسیدن به منطقه خلیج فارس و آسیای مرکزی باشند.

ایران و ترکمنستان به سبب برخورداری از بهترین سطح روابط دوجانبه و ظرفیت‎های فراوان ، در مسیر مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت نیز مسئولیت پذیر هستند و دو کشور ، عزم جدی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی دارند.

به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، تهران و عشق‌آباد ظرفیت‎های فراوانی برای مقابله با آتش افروزی ‎ها در منطقه دارند و راه مقابله با جریان‎های تروریستی و خنثی کردن نفوذ آنان ، مجال دادن به مردم در فعالیت‎های صحیح اسلامی و تقویت حرکت‎های فکریِ اسلامیِ معتدل و عقلانی است.
برون مرزی صداوسیما

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست