• تاریخ: 2020-08-30
  • شناسه خبر: 30073
  • 123 بازدید

دلدادگی اهل سنت گلستان به سیدالشهدا/عشق به اولادنبوی پایانی ندارد

ارکین نیوز-اهل سنت گلستان علاقه و ارادت خاصی نسبت به اهل بیت مخصوصاً امام حسین (ع) داشته و می توان این امر را در آداب خاصی که طی ایام محرم انجام می دهند، مشاهده کرد. خبرگزاری مهر، اعظم محبی-روزها یکی یکی سپری شده و محرم ...

ارکین نیوز-اهل سنت گلستان علاقه و ارادت خاصی نسبت به اهل بیت مخصوصاً امام حسین (ع) داشته و می توان این امر را در آداب خاصی که طی ایام محرم انجام می دهند، مشاهده کرد.

خبرگزاری مهر، اعظم محبی-روزها یکی یکی سپری شده و محرم به تاسوعا و عاشورای حسینی نزدیک می‌شود.

عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگی برخاسته از اسلام ناب که نقش حیاتی در استحکام ریشه‌ها و رویش شاخه‌ها دارد.

هرچند که کرونا شکل عزاداری‌ها را تغییر داده اما ماهیت سوگواری تغییری نکرده است. مردم دل‌های خود را به معرفت امام حسین (ع) گره زده و نوای یا حسین از خانه‌ها شنیده می‌شود.

محبت و ارادت به امام حسین و اهل بیت پیامبر (ع) تنها مختص شیعه نیست و شکی وجود ندارد که اهل بیت پیامبر (ص) مخصوصاً سیدالشهدا (ع) از جایگاه رفیعی در بین همه مردم دنیا به ویژه اهل سنت برخوردار هستند.

به عبارت دیگر بهره‌مندی از عنایات ائمه معصومین منحصر به پیروان فقه جعفری و اهل تشیع نبوده و همه فرق و ادیان الهی دیگر هم به انحای مختلف از فیض تمسک به ائمه بهره مند می‌شوند.

بخش قابل توجهی از جمعیت گلستان را اهل سنت تشکیل داده که آنها ارادت خاص قلبی به اولاد پیامبر (ص) دارند؛ از جمله مصداق‌های این ارادت می‌توان به افزایش سفر ترکمن‌ها به مشهد مقدس، مراسم عاشورا در محرم و افزایش نامگذاری فرزندانشان با استفاده از القاب و کنیه‌های معصومین اشاره کرد.

از دیگر مسائلی که بیانگر محبت برادران و خواهران اهل تسنن است مشارکت آنها در پخت نذورات در ماه محرم است که هر یک بنا به استطاعت مالی برای برآورده شدن حاجات اقدام به این کار می‌کنند.
3537488
امام جمعه اهل سنت بندرترکمن ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) به خبرنگار مهر گفت: اهل سنت طبق فرمایش آیه کریمه بر خود وظیفه می‌دانند که اظهار محبت و ارادت به اهل بیت رسول مکرم اسلام (ص) داشته باشد.

داوود آخود بلکفه افزود: رسول الله فرمودند من در مقابل زحماتی که برای هدایت انسان‌ها کشیده‌ام اجر، پاداش و مزد نمی‌خواهم مگر اینکه اهل بیت و ذی القربی من را دوست داشته باشند.

وی اضافه کرد: بر اساس این فرمایش رسول مکرم اسلام، اهل سنت بر خود وظیفه می‌داند که در طول زندگی محبت اهل بیت را در دل خود بپروراند و در مناسبت‌های مختلف مخصوصاً در ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) آن را ابراز کند.

آخوند بلکفه بیان کرد: ایشان در صحرای کربلا مظلومانه و با تشنگی به درجه اعلا شهادت نائل شدند و خونشان به ناحق ریخته شد و اهل سنت به خاطر شهادت مظلومانه امام حسین (ع) مالامال از حزن و اندوه هستند.

وی اضافه کرد: لذا در این ایام همان کاری که پیامبر مکرم اسلام سفارش و توصیه کردند را اهل سنت هم به خاطر ارادت و محبت قلبی به خاندان رسول اکرم (ص) مخصوصاً به امام حسین (ع) انجام می‌دهند و به دلیل تقرب و ثواب در ایام عاشورا و تاسوعا روزه‌های نافله گرفته و ثواب آن را به ارواح ملکوتی اهل بیت رسول (ص) هدیه می‌کنند.

3452559
آخوند بلکفه عنوان کرد: خانه‌ای از اهل سنت یافت نمی‌شود مگر اینکه در این ایام در حد توان خود اوراد و دعاهایی را می‌خوانند، صدقاتی را می‌دهند، به همسایگان توجه می‌کنند و یا اگر شرایط مساعد باشد، اهل دعا، انسان‌های با تقوا را به خانه خود دعوت کرده و سفره پهن می‌کنند تا یادی از امام حسین (ع) داشته باشند و در حق ایشان دعا کنند.

امام جمعه اهل سنت بندرترکمن ادامه داد: آنها آیاتی از قرآن را تلاوت کرده و آن را به روح مقدس امام حسین (ع) هدیه می‌کنند، اهل سنت از صداق دل و عمق جان نسبت به اهل بیت رسول دارند، اعتقاد آنها اعتقادی عمیق و قلبی است.

وی گفت: اهل سنت هتک حرمت و بی حرمتی به اهل بیت را خروج از این تلقی می‌کنند چه برسد به اینکه خون اهل بیت ریخته شود، تا این حد اعتقاد اهل سنت نسبت به اهل بیت قوی و راسخ و محکم است.

نامگذاری فرزندان به القاب و کنیه‌های اهل بیت

عبدالرحمن کر از دیگر علمای اهل سنت گلستان به خبرنگار مهر با بیان اینکه اهل سنت نسبت به اهل بیت ارادت خاصی دارند، گفت: آنها به یاد خاندان رسول اکرم (ص) صدقه داده و اعمالی را انجام می‌دهند.

کر ادامه داد: اهل سنت در روز عاشورا روزه گرفته و ثواب آن را به اهل بیت (ع) تقدیم می‌کنند.