• تاریخ: 2016-07-02
  • شناسه خبر: 19046
  • 1,088 بازدید

درجه یک قالی بافی وزارت ارشاد در دستان بانوی هنرمند ترکمن صحرا

ارکین نیوز-حصل خانجانی بانوی هنرمند ترکمن ساکن گنبدکاووس موفق به دریافت گواهینامه هنری درجه یک در رشته قالی بافی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. این بانوی هنرمند ترکمن روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ...

ارکین نیوز-حصل خانجانی بانوی هنرمند ترکمن ساکن گنبدکاووس موفق به دریافت گواهینامه هنری درجه یک در رشته قالی بافی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. این بانوی هنرمند ترکمن روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعطای این گواهینامه که معادل مدرک دکترا است، پس از بررسی آثار ارائه شده در جلسه ۳۳۰ اسفند ۹۴ شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، تصویب شده است.

این گواهینامه درجه یک با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور و نیز امضای نمایندگانی از معاونت توسعه مدیریت و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری و فرهنگستان هنر، اردیبهشت امسال صادر و چند روز پیش تحویل این بانوی هنرمند شد.

این بانوی هنرمند ترکمن که متولد ۱۳۴۲ می باشد، طراح فرش و احیا کننده فرش های قدیمی ترکمن است که این اقدام را باهدف ماندگاری آثار ارزشمند که گویای تاریخ زندگی کوچ واره ای این قوم است، انجام می دهد. خانم خانجانی با ذوق هنری خود در کنار بازبافی و احیای این آثار با نوآوری و ابداع طرح های نو و با حفظ اصالت طرح فرش ترکمن، برای راهیابی به بازارهای داخلی و خارجی مشغول فعالیت می باشد.

شناسایی فرش و دست بافت های قدیمی موجود در موزه ها و مجموعه های خصوصی جهان از دیگر فعالیت های این بانوی هنرمند ترکمن اهل گنبدکاووس در راستای حفط و احیای هنر اصیل فرش ترکمن است. خانجانی که مدیرعامل شرکت تعاونی فرش و صنایع دستی ایپک گنبدکاووس است، چندی پیش دو تخته تابلو فرش نفیس دست بافت منقش به آرم دانشگاه پرینستون آمریکا را پس از طراحی و بافت، تحویل سفارش دهنده آن نمود.

این بانوی هنرمند ترکمن که دارای دیپلم افتخار در حوزه ارائه فرش های موزه ای و شرکت درنمایشگاه های فرش از کشور ترکمنستان درسال های گذشته نیز است، کتاب سال فرش را به عنوان هدیه از رئیس جمهوری این کشور همسایه دریافت کرده است. شهرستان گنبدکاووس با ۳۶۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و صنعت فرش دستبافت ترکمن از قدمتی دیرینه در میان مردم ترکمن این دیار برخوردار است.
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست