• تاریخ: 2019-05-04
  • شناسه خبر: 28511
  • 309 بازدید

دبیرخانه دائمی برای مراسم نکوداشت مختومقلی فراغی ایجاد شود

ارکین نیوز-وزیر کشور اظهار کرد: افتخار ما در جمهوری اسلامی تنوع جغرافیایی، قومی و نژادی و وحدتی است که در عین کثرت در کشور موجود می باشد و همنوایی موجود در کشور جریان های فرهنگی و اجتماعی زیادی را تولید کرده است. به گزار ...

ارکین نیوز-وزیر کشور اظهار کرد: افتخار ما در جمهوری اسلامی تنوع جغرافیایی، قومی و نژادی و وحدتی است که در عین کثرت در کشور موجود می باشد و همنوایی موجود در کشور جریان های فرهنگی و اجتماعی زیادی را تولید کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر رحمانی فضلی پیش از ظهر امروز پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت در مراسم نکوداشت دویست و هشتاد و ششمین سالروز تولد مختومقلی فراغی که با حضور مدیران وزارت کشور، مردم علاقه مند، سرپرست استانداری گلستان، نماینده مردم شرق استان در مجلس ، مدیران استانی و شهرستانی، ادبیان و شاعران در روستای آق توقای شهرستان مراوه تپه برگزار شد، تصریح کرد: پیشنهاد می کنم دبیرخانه دائمی برای مراسم نکوداشت مختومقلی فراغی این شاعر شهیر و عارف برجسته ایجاد شود و طی سال از افراد زبده، باانگیزه، عاشق و ادیب دعوت شود تا در حوزه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی و اجتماعی اشعار ایشان تولیداتی داشته باشند.
وی افزود: استفاده از ادبیات تطبیقی در حوزه اشعار مختومقلی با شاعران دیگر ایرانی همچون حافظ، سعدی، خیام و مولانا و نظامی ، سفارش تولید موسیقی اصیل و مناسب با محوریت این عارف برجسته و برگزاری چند شب شعر ادبی در محل آرامگاه ایشان میتواند از دیگر برنامه های این دبیرخانه باشد.
وی یادآور شد: ظرفیتی که مختومقلی در ادبیات ایران خصوصاً ادبیات ترکمن از خود به یادگار گذاشته همچون چشمه جوشان حیات فرهنگی است.
وی با اشاره به علاقه فراوان به مردم ترکمن اظهار کرد: این مراسم از جمله مراسمات ارزشمند است و باید با محتوا و غنی برگزار شود.
دکتر رحمانی فضلی گفت: گاه این سوال در ذهن متبادر می شود که چرا برخی جاودانه می شوند و همچون آبی زلال و روان در ذهن و قلب و زندگی مردم جاری می شوند چراکه از دیرباز یکی از آرزهای انسان جاودانگی بوده است.
وی خاطر نشان کرد: جاودانگی با جسم و ماده معنایی ندارد و هرچیزی که خارج از این دایره باشد ماندگار می شود و با ابدیت و ملکوت پیوند می یابد و این پیوند به معنای پیوند با حضرت حق تعالی است .
وی گفت: ما نمی توانیم درکی از حق تعالی داشته باشیم ولی می توانیم تفکرمان را با معرفت الهی یکی نماییم و این معرفت اندوزی را خداوند از طریق قرآن، پیامبر(ص)، ائمه اطهار (علیهم السلام) به ما آموخته است تا ما خلیفه الله باشیم.
ویز کشور یادآور شد: آنچه ما را در دایره هستی به مرکزیت آن که حق تعالی است نزدیک تر می کند عشق است وو عشق طریقی است که ما را به وحدت می رساند و ما می توانیم به فطرت اصیل خدایی بپیوندیم.
دکتر رحمانی فضلی تصریح کرد: پیامبر(ص)، ائمه اطهار (علیهم السلام)، علما و عرفای بزرگی همچون سعدی، حافظ، مولانا و مختومقلی این مسیر راطی کرده اند و در ذهن و زندگی مردم حیات یافته اند و جرعه ای از می معرفت هستی نوشیده اند و جاودانه شده اند که ما آنها را به عنوان الگو بر می گزینیم و اندیشه و تفکر آنها را در مسیر عشق تفسیر می کنیم.
مقام عالی وزارت کشور اظهار کرد: اینکه بعد از ۲۸۶ سال اینجا در کنار آرامگاه مختومقلی در کنار هم جمع می شویم و نشان از عرفان و عشقی است که او به وحدت داشته است و درواقع وقتی از او نام می بریم صحبت از جاودانگی و ابدیت می کنیم چرا که او از آن می مستی نوشیده است.
وی افزود: اقوام ایرانی اعم از بلوچ، ترکمن، عرب، لر، ترک و … دارای قله های رفیع ایرانی و اسلامی است که موجب نزدیک کردن دلهای ایرانیان به یکدیگر می شوند و ما باید باغبان خوبی در این راه باشیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران برای تقویت دین خدا در مقابل متجاوزان ایستادگی کرده است، گفت: گناه ملت ما طی ۴۰ سال گذشته استقلال خواهی و آزادی خواهی بوده است و این باور قوی با عزم و اراده جدی از چنین آبشخور فرهنگی قدرتمندی حاصل شده است.

گفتنی است در انتهای این مراسم از رونمایی از کتاب گزیده اشعار مختومقلی فراغی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است رونمایی شد.
لازم به ذکر است دکتر رحمانی فضلی پیش از این مراسم با حضور بر مزار مختومقلی فراغی به مقام شامخ این شاعر و عارف شهیر ترکمن ادای احترام کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست