• تاریخ: 2019-08-09
  • شناسه خبر: 28885
  • 101 بازدید

خبر خوش وزیر فرهنگ وارشاد برای خبرنگاران در گلستان/مسکن اصحاب رسانه در اولویت

ارکین نیوز-صالحی با بیان اینکه تحولات تند فناوری را رسانه‌ها نمی‌توانند نادیده بگیرند، گفت: اگر به دنبال حل بحران‎ها در حوزه رسانه هستیم باید به تحولات پنج سال اخیر در حوزه اینترنت توجه کنیم. « سید عباس صالحی» امروز(پنجش ...

ارکین نیوز-صالحی با بیان اینکه تحولات تند فناوری را رسانه‌ها نمی‌توانند نادیده بگیرند، گفت: اگر به دنبال حل بحران‎ها در حوزه رسانه هستیم باید به تحولات پنج سال اخیر در حوزه اینترنت توجه کنیم.

« سید عباس صالحی» امروز(پنجشنبه ۱۷ مرداد) در آیین گرامیداشت روز خبرنگار ضمن گرامیداشت این روز اظهار کرد: شعاری که در این دوره در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می‎شود این است که ایران فقط تهران نیست و بتوانیم با حضور در استان‎ها این شعار را پیش ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اواخر سال گذشته و ابتدای سال ۹۸ سیلی ۲۵ استان را به شکل خاص فرا گرفت و این سیل از استان گلستان آغاز شد و با این حضور یادی از رنج و دردهای مردم سیل‎زده می‎کنیم.

صالحی بیان کرد: نقش رسانه‎ها ملی و نمایندگان آنها در استان‎ها و رسانه‎های استان در این مدت با اطلاع‎رسانی بی بدیل بود و به عنوان نماینده دولت تشکر می‎کنم که در فروکش شدن سیل و بحران آن رسانه‎ها نقش ارزنده‎ای داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش شد حداکثر مطالب را دوستان حوزه رسانه استان در این جلسه بیان کنند و اگر مطالبی باقی مانده در کنار این بحث در کنار شما هستیم.

صالحی بیان کرد: معاون مطبوعاتی در استان گلستان حضور خواهد یافت تا جمع بندی سفر و موضوعات اصحاب رسانه استان را دنبال کنند.

وی گفت: روز خبرنگار را به جای تهران در شهرستان گرگان حضور یافتم و این توجه به نوع اعتباری است که می‎تواند رسانه داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یک اتفاقی در کل دنیا در طول چند دهه افتاده است و در کشور ما چند سال جهش متفاوتی داشتیم و اگر به این نکته توجه نکنیم حتما در رویکردها و انتقادها مسیر غلطی را دنبال کنیم که ما را به نتیجه نرساند.

صالحی به تحولات کلی در زیرساخت رسانه اشاره کرد و متذکر شد: اگر به این اتفاق‎ها توجه نکنیم ممکن است پیشنهادهای ما به نتیجه نرسد و نقدهای ما درد دل شود و حس کنیم که درد دل‎های اصحاب رسانه هرساله تکرار می‎شود و پایانی نداشته باشد.

وی عنوان کرد: ضریب نفوذ اینترنت در ایران در سال ها ۹۲ و ۹۳ تنها ۲۰ درصد بود و در سال ۹۷ به ۸۷٫۶ درصد ارتقاء یافته است و همه شهرها و بخش زیادی از روستاها و جاده‎ها از اینترنت برخوردار هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ضریب پهنای سیار موبایل در سال ۹۲ و ۹۳ تقریبا ۱۰ بوده و ۸۲٫۶ در سال ۹۷ رسیده است.

صالحی بیان کرد: جزو ۱۵ کشور برتر جهان هستیم که موبایل هوشمند در اختیار داریم و میانگین مصرف اینترنت در ایران بیش از ۱۶۰ دقیقه بود است و باید بیاندیشیم که این اتفاق‎ها در حوزه رسانه چه تاثیری می‎گذارد.

وی بیان کرد: افزایش مصرف اینترنتی در ایران بیش از هر چیزی به رسانه تاثیر می‎گذارد و اگر به دنبال حل بحران‎ها در حوزه رسانه هستیم باید به تحولات پنج سال اخیر در حوزه اینترنت توجه کنیم و گرنه راه حل‎های ما کوتاه مدت و موقتی خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: اتفاق‎های زیادی در حوزه خبر اتفاق می‎افتد که باید به آن توجه کنیم و بتوانیم با توجه به آن مخاطب ما حفظ شود و چرخ رسانه بچرخد.

صالحی بیان کرد: در این دوره جدید کارکرد رسانه‎ها مثل گذشته نخواهد بود و نمی‎توانیم کارکرد خود را در حوزه رسانه تنها اطلاع‎رسانی بدانیم و ضرایب را باید تغییر دهیم و این رسانه‎ها باقی‎ می‎ماند.

وی به کارکردهای حزبی و سیاسی اشاره کرد و بیان کرد: دیگر رسانه های رسمی به اندازه رسانه‎های فضای مجازی یا موثر نیستند و یا کارکرد آنها کمتر شده است و رسانه‎ها به عنوان یک نهاد اجتماعی باید رکن توسعه ملی و استانی باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: رسانه باید در حوزه آسیب‎های اجتماعی و مسائل کمتر توسعه‎یافتگی و توسعه نیافتگی نقش داشته باشد و ملت و دولت باید حس کنند که یکی از نقش‎های اصلی رسانه این مهم است.

صالحی بیان کرد: اگر قبول داریم تغییرات وسیع فناورانه ایجاد شده اینکه بیان کنیم که مشکلات رسانه زیاد شده درست نیست و نمی‎توان این تغییرات را نادیده گرفت.

وی به جایگاه نشریات استانی و منطقه‎ای اشاره کرد و گفت: به نظر می‎آید به تغییرات فناورانه‎ای که وجود دارد نشریات استانی فرصت‎های بیشتری در این دوره دارند و باید مزیت‎های نسبی خود را کشف کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شورای حل اختلاف رسانه در استان با همت استاندار گلستان شکل بگیرد، افزود: با پیگیری انجام شد در وزارت کشور و توسط دستیار ویژه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شورای اطلاع‌رسانی کشور را به تصویب هیئت دولت رساندیم تا این شورا به دبیر فرهنگ و ارشاد در استان‌ها شکل بگیرد و فرصتی برای اقدامات خلاق با رسانه است.

صالحی گفت: رقمی به عنوان اطلاع‌رسانی در دستگاه‌ها تحت عنوان ۳ در هزار از اعتبارات در نظر گرفته شده است و در ارتباط با جذب این بودجه و بحث‌های تعاملی رسانه‌ها می‌تواند شورای اطلاع‌رسانی استان نقش به‌سزایی داشته باشد.

وی به بیمه خبرنگاران اشاره کرد و یادآور شد: در این دو سال ۱۰۰ درصد بیمه خبرنگاران افزایش یافته است و ۶ هزار و ۴۳۰ خبرنگار از طریق صندوق اعتباری هنر بیمه شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شورای گفت: مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تا پایان تابستان با دستورالعملی که وجود دارد همراهی خواهد کرد تا متقاضیانی خبرنگار در استان گلستان بیمه شوند و این به عنوان پاداشی است که اصحاب رسانه در حوزه سیل فعال بودند.

صالحی به تسهیلات خبرنگاران اشاره کرد و افزود: ۳ برابر سقف مالی صندوق اعتبارات صندوق هنر در نظر گرفته در استان‌های سیل زده در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: با وزارت مسکن و شهرسازی صحبت شده تا مشابه تفاهم نامه با نیروهای مسلح داشته باشیم تا اصحاب هنر، رسانه و فرهنگ از مسکن بهرهمند شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شورای گفت: رئیس جمهور مصوبه‌ای داشتند تا خبرنگاران به شکل رایگان مصرفه اینترنت برای یک سال در نظر گرفته شده و برای مجتمع‌های رسانه‌ای نیز تلاش شده که این مصوبه دولت را داشته باشیم.

صالحی بیان کرد: دو برابر مبالغ سال گذشته در استان سیل زده یارانه به رسانه‌ها پرداخت می‌شود، بازخوانی‌هایی باید صورت بگیرد و یارانه به سمت تولید محتوا پیش برود و به اعتبار تولید محتوای کیفی رسانه‌ها مورد توجه قرار گیرد/شبستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست