• تاریخ: 2022-07-12
  • شناسه خبر: 31628
  • 154 بازدید

حج امسال، کلید طلایی برقراری عمره مفرده/ انتظار ۶ میلیون ایرانی به سر می‌رسد؟

ارکین نیوز-با توجه به میانجی‌گری عراق برای برقراری روابط سیاسی ایران ـ عربستان و ابراز امیدواری وزیر امور خارجه کشورمان برای برقراری عمره مفرده، شاید حج تمتع سال جاری و حضور مسؤولان حج در عربستان، کلید طلایی ازسرگیری عمر ...

ارکین نیوز-با توجه به میانجی‌گری عراق برای برقراری روابط سیاسی ایران ـ عربستان و ابراز امیدواری وزیر امور خارجه کشورمان برای برقراری عمره مفرده، شاید حج تمتع سال جاری و حضور مسؤولان حج در عربستان، کلید طلایی ازسرگیری عمره مفرده باشد.

حج امسال، کلید طلایی برقراری عمره مفرده/ انتظار 6 میلیون ایرانی به سر می‌رسد؟

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، اکنون که مسئولان حج و زیارت کشورمان و بعثه مقام معظم رهبری پس از ۲ سال در عربستان حضور دارند، احتمال مذاکراتی برای برقراری عمره مفرده بیشتر شده است.

برقراری عمره مفرده در پیچ و خم روابط سیاسی ایران و عربستان

البته در روزهای اخیر مسئولان عراقی هم به عنوان واسطه برای بهبود روابط سیاسی بین ایران و عربستان، موضوعات مختلفی همچون عمره مفرده را پیگیری کرده‌اند؛ تا جایی که امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با همتای عراقی خود، موضوع احتمال از سرگیری اعزام حجاج ایرانی به عمره مفرده را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد و ابراز امیدواری کرد تا مقدمات و تسهیلات لازم برای از سرگیری عمره متناسب با شرایط کرونا فراهم شود.

تعطیلی عمره مفرده از سال ۹۴ و انتظار حدود ۶۰۰۰ ایرانی

این امر در حالی است که عمره مفرده از سال ۹۴ با تعرض به ۲ نوجوان ایرانی در فرودگاه جده متوقف شد و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی که برای تشرف به این سفر معنوی نام‌نویسی کرده بودند، همچنان با تعطیلی عمره مفرده در انتظار برقراری سفر به سرزمین وحی هستند.

پس از تعطیلی عمره، فاجعه منا رخ داد و به این ترتیب یک سال به دلیل بی‌کفایتی آل سعود و شهادت هزاران حاجی در سرزمین منا، حج تمتع برای ایرانیان متوقف شد.

از سال ۹۴ تاکنون روابط سیاسی ایران و عربستان قطع شده است و به دلیل برخی اختلاف‌ها بر مسائل سیاسی و بین‌الملل و به ویژه دخالت سعودی‌ها در امور ایران اسلامی، این روابط هر روز تیره‌تر شد.

برقراری عمره مفرده پس از یک سال وقفه بدون روابط سیاسی ۲ کشور!

با این وجود، با توجه به برپایی حج تمتع، با موافقت مراجع و مقامات کشور، از اواخر سال ۹۵ مسئولان حج ایران و عربستان برای برپایی حج تمتع سال ۹۶ وارد مذاکره شدند و تفاهم‌نامه حج تمتع را امضا کردند تا حدود ۸۶ هزار ایرانی در ایام حج تمتع عازم سرزمین وحی شوند.

در تفاهم‌نامه حج تمتع، توجه به امنیت، عزت و سلامت و کرامت زائران ایرانی تأکید شده بود و به دلیل نبود روابط سیاسی بین ۲ کشور، مقرر شد تا هیأت کنسولی کشورمان در زمان حج در عربستان حضور داشته باشد تا مشکلات احتمالی ایرانیان در عربستان را برطرف کند.

پیگیری اعزام زائران ایران به عمره در ایام حج تمتع/ وقتی عربستان از پذیرش ایرانیان استقبال کرد

این روند تا سال ۹۸ ادامه پیدا کرد و هر ساله هزاران زائر ایرانی بدون داشتن روابط سیاسی با عربستان، به حج تمتع مشرف شدند و به سلامت به کشور بازگشتند. در مدت سه سالی که مسئولان حج کشورمان در ایام حج تمتع عازم عربستان شدند، وضعیت عمره مفرده نیز پیگیری شد.

البته در نخستین سال برقراری حج تمتع پس از یک سال وقفه، مسئولان حج و زیارت وقت کشورمان برقراری عمره مفرده را منوط به برگزاری موفق حج تمتع سال ۹۶ دانستند و چندان تمایلی به ازسرگیری عمره مفرده با توجه به نبود روابط سیاسی بین ۲ کشور نشان ندادند. اما سال بعد که زائران کشورمان به حج تمتع مشرف شدند، سعودی‌ها یک گام برای تشرف زائران ایرانی به حج تمتع جلوتر آمده و از حضور ایرانیان به سرزمین وحی و برقراری عمره مفرده استقبال کردند.

ازسرگیری عمره مفرده در گرو برقراری روابط سیاسی ایران و عربستان شد

با این وجود، به دلیل ادامه نبود روابط سیاسی بین ایران و عربستان، مسئولان حج کشورمان در جلساتی با طرف سعودی در حج ۱۳۹۷، به لزوم روابط سیاسی بین ۲ کشور اشاره کردند. به همین دلیل، برقراری عمره مفرده در آن زمان در گرو ازسرگیری روابط سیاسی ایران و عربستان شد و با توجه به وضعیت دیپلماتیک ۲ کشور، امیدها برای ازسرگیری عمره مفرده ناامید شد.