• تاریخ: 2021-02-03
  • شناسه خبر: 30758
  • 128 بازدید

جزیره آشوراده مهیای میزبانی از گردشگران می‌شود

ارکین نیوز-استاندار گلستان با اشاره به تلاش برای فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری در مناطق گوناگون استان گفت که پس از کنترل ویروس کرونا و با اجرای طرح طبیعت‌گردی، جزیره آشوراده تا یکسال آینده مهیای میزبانی از گردشگران داخل ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان با اشاره به تلاش برای فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری در مناطق گوناگون استان گفت که پس از کنترل ویروس کرونا و با اجرای طرح طبیعت‌گردی، جزیره آشوراده تا یکسال آینده مهیای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی می‌شود.

هادی حق شناس روز سه شنبه در آیین بهره برداری از پروژه های دهه فجر بندرترکمن اظهار داشت: تلاش می کنیم با اجرای طرح طبیعت گردی در جزیره آشوراده و توسعه مزارع جدید میگو و صنایع وابسته به همراه اجرای عملیات اکتشاف نفت و گاز در غرب گلستان توسعه این منطقه شتاب بیشتری بگیرد.

اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری در سال ۹۳ به گلستان است.

این طرح شامل ساخت اسکله، مسیر دسترسی، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت های مورد نیاز حضور گردشگران است و قرار بود تا حداکثر سه سال به بهره برداری برسد.

در این طرح قرار بود زیرساخت های گردشگری در ۳۸ هکتار اجرا شود و ۲۲ هکتار آن به صورت زون متمرکز گردشگری در مجاورت بافت مسکونی و متروک فعلی آشوراده اختصاص یابد تا آسیبی به این زیستگاه وارد نشود.

مجموع مساحت جزیره آشوراده حدود ۳۸۰ هکتار بود اما با پسروی آب در سال های اخیر، این خشکی به شبه جزیره میانکاله متصل شد.

مدیران گلستان با هدف شتاب دادن به روند انتقال مصالح به جزیره ، یک سایت پشتیبان را در اراضی ساحلی بندرترکمن انتخاب و جاده‌ای به طول ۷۰۰ متر و عرض ۱۰ متر به سوی خلیج گرگان احداث کردند تا با پهلوگیری شناور در خلیج گرگان، انتقال مصالح به آشوراده تسهیل شود اما با دستور مراجع قضایی ادامه ساخت این جاده متوقف شد.

استاندار گلستان در ادامه به طرح های بهره برداری شده امسال استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته مجموعه پروژه های هفته دولت و دهه فجر گلستان ۴۷ هزار میلیارد ریال بود اما با وجود فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم و تبعات مالی کرونا این رقم در سال جاری به ۹۹ هزار میلیارد ریال رسید.

فرماندار بندرترکمن نیز در این مراسم گفت که در دهه فجر امسال ۱۱۸ پروژه عمرانی با اعتبار افزون بر ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و ایجاد ۸۸ فرصت شغلی در این شهرستان به بهره برداری می رسد.

سیدصادق شیرنگی اظهار داشت: پروژه های افتتاح شده دهه فجر امسال از نظر اعتبار ۴۰۰ درصد و از نظر اشتغال  ۶۰ درصد بیشتر از پارسال است.

وی افزود: همچنین در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید پنج هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای افتتاح ۷۱۲ پروژه عمرانی خدماتی و اقتصادی در بندر ترکمن هزینه شد.