• تاریخ: 2018-03-03
  • شناسه خبر: 25603
  • 447 بازدید

ثبت آیین ها و فنون قوم ترکمن استان گلستان در آثار ملی کشور

ارکین نیوز-مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت ملی دو آیین‌قوم ترکمن‌ با عناوین مراسم آیینی- مذهبی یارمضان قوم ترکمن، مراسم آیینی- مذهبی عیدقربان در بین قوم ترکمن و فن ومهارت تایمل سازی ( ساخت ...

ارکین نیوز-مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت ملی دو آیین‌قوم ترکمن‌ با عناوین مراسم آیینی- مذهبی یارمضان قوم ترکمن، مراسم آیینی- مذهبی عیدقربان در بین قوم ترکمن و فن ومهارت تایمل سازی ( ساخت سنتی قایق) در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ابراهیم کریمی امروز شنبه مورخ ۱۲ اسفند ۹۶ با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته میراث فرهنگی ناملموس که روز چهارشنبه مورخ ۹ اسفند ۹۶ به ریاست دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با حضور دکتر نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار و تعیین حرایم کشور ، هیات داوران و تنی چند از کارشناسان ثبت و تعیین حرایم استان ها در محل سالن فجر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد تعداد ۷ اثر میراث ناملموس استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: در این جلسه از ۷ اثر ثبت شده سه پرونده ناملموس استان، با محوریت قوم ترکمن با عناوین مراسم آیینی- مذهبی یارمضان قوم ترکمن، مراسم آیینی- مذهبی عیدقربان در بین قوم ترکمن و فن و مهارت تایمل سازی ( ساخت سنتی قایق) با رای این شورا در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت گردید.

کریمی با اشاره به مراسم آیینی- مذهبی یارمضان قوم ترکمن تشریح کرد: یکی از با شکوه ترین آیین ماه مبارک رمضان و از رسوم به جا مانده از گذشته در بین ترکمن ها، که در شب چهاردهم ماه “لیله البدر” انجام می­شود، آیین زیبای” یا رمضان” است. در طی مراسم امام جماعت یا روحانی مسجد به همراه اهالی محل به صورت گروهی خانه به خانه می­گردند. اهالی خانه به استقبال­شان آمده به اشعاری که توسط سرپرست گروه خوانده می­شود گوش فرا می­دهند و در پایان هر بند از اشعار همراهان با گفتن دسته جمعی کلمه­ی «الله» پاسخ می­دهند، سپس صاحب خانه هدایای خود را که اغلب موادغذایی مثل آرد، برنج، نان، کشمش، قند، گندم و یا پول می‌باشد، به یک نفر از افراد گروه که از قبل برای تحویل گرفتن این هدایا تعیین شده وکیسه بدست دارد، تحویل می‌دهند. این هدایا توسط امام جماعت مسجد محل بین نیازمندان تقسیم می­شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست