• تاریخ: 2016-05-22
  • شناسه خبر: 17843
  • 469 بازدید

تسریع دراحداث راه آهن گرگان – گنبد – مشهد دغدغه اصلی مردم است

ارکین نیوز- مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ (گلستان) برلزوم تسریع در احداث راه آهن مسافری گرگان – گنبدکاووس – مشهد تاکید کرد و گفت: تسریع در احداث این خط آهن از دغدغه های مهم مردم است که با راه اندازی این خط، روزان ...

ارکین نیوز- مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ (گلستان) برلزوم تسریع در احداث راه آهن مسافری گرگان – گنبدکاووس – مشهد تاکید کرد و گفت: تسریع در احداث این خط آهن از دغدغه های مهم مردم است که با راه اندازی این خط، روزانه از تردد۴۲ هزار خودرو سبک و سنگین به مرکز استان جلوگیری می شود.

محمدرضا قربانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اتصال راه آهن گرگان به گنبدکاووس و مشهد که درجریان سفر رئیس جمهوری و هیات دولت درسال ۹۳ به استان گلستان مورد تصویب قرار گرفت، از نیازهای ضروری منطقه است.

وی گفت: درصورت تسریع در عملیات احداث این خط ریلی بسیار مهم، ضمن جلوگیری از تردد ۴۲ هزار خودروی سبک و سنگین به مرکز استان، ازتحمیل هزینه های سنگین درحوزه سوخت و نگهداری راه ها و نیز آلایندگی محیط زیست و تصادفات نیز پیشگیری خواهد شد.

قربانی اضافه کرد: براساس آخرین پیگیری ها، احداث خط راه آهن گرگان – گنبدکاووس که در مرحله انجام مناقصه با مشکلاتی مواجه شد، هم اکنون از طریق ریاست جمهوری در حال پیگیری می باشد.

وی همچنین با اشاره به سهیمه اختصاصی به اداره کل راه آهن شمال شرق ۲ درسال جاری، تصریح کرد: برنامه حمل ۸۰۰ هزار تن ترانزیت، ۷۰۰ هزار تن صادرات غیرنفتی و ۶۰۰ هزار تن واردات در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ (گلستان) همچنین با اشاره به اتصال ریلی گرگان به کریدور ریلی اینچه برون – ترکمنستان – قزاقستان که در آذر ۹۳ با حضور روسای جمهور سه کشور انجام شد، گفت: این خط ریلی با هدف توسعه حمل و نقل ریلی صورت گرفت.

قربانی افزود: این خط ریلی موجب کاهش طول مسیر حمل و نقل بین ‌المللی کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) تا خلیج فارس و اروپا، اتصال کشورهای آسیای‌ مرکزی به آب های آزاد دریای جنوب، فراهم نمودن امکان ترانزیت و صادرات میلیون ها تن غلات، مواد نفتی، آهن آلات و سایر محصولات و افزوده شدن سالانه حداقل سه میلیون تن بار به حجم بارهای ریلی ایران گردید.

وی به طرح های افتتاح شده درجریان سفر پنجشنبه هفته گذشته محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری به گلستان اشاره کرد و گفت: در این سفر محوطه بارگیری کلینگر صادراتی با اعتبار هفت میلیارد ریال و صادرات ۷۰۰ هزار تن درسال و حمل و نقل مواد نفت کوره ترانزیت از اینچه برون به بندرعباس به وزن ۸۰۰ هزار تن درسال و نیز پنج کیلومتر احداث خط ریلی برای حمل و نقل مواد نفتی با اعتبار ۹۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

قربانی اضافه کرد: درجریان سفر نوبخت عملیات اجرایی بندرخشک اینچه برون با پیش بینی اعتبار پنج هزار میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی که شامل بخش هایی همچون انبارهای عمومی، سیلو، پایانه مواد نفتی، کانتینر یارد، شانتینگ یارد، تعویض بوژی، دپو، خطوط بازدید و تعمیرات واگن می باشد، آغاز شد.

وی گفت: با بهره برداری از بندر خشک اینچه برون که نخستین بندر خشک در شمال شرق کشور است و دولت نیز قول مساعد برای تامین منابع مالی آن را داده است، بتدریج برای سه هزار نفر فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود.

مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ (گلستان)، دیوار کشی محوطه بندر خشک اینچه برون با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال و محوطه بارگیری سنگ آهن و تخلیه آهن آلات با اعتبار شش میلیارد ریال را از دیگر طرح هایی اعلام کرد که عملیات اجرایی آن درجریان سفر دو روز پیش معاون رئیس جمهوری به گلستان آغاز شد.

قربانی از مساعدهای دولت تدبیر و امید در دو سال اخیر برای ایجاد زیر ساخت ها و توسعه خطوط ریلی استان گلستان، بویژه بازسازی کارخانجات تعمیر اساسی واگن در بندر ترکمن، بازسازی خطوط ریلی و توسعه ایستگاه های بندرگز، بندرترکمن و گرگان، بازسازی و توسعه ساختمان اداری، فنی و پشتیبانی و احداث مسجد راه آهن گرگان قدردانی کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست