• تاریخ: 2015-10-19
  • شناسه خبر: 9528
  • 1,049 بازدید

تحلیل انتخابات مجلس نهم در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا

ارکین نیوز- نتیجه انتخابات و اقدامات اصول گرایان حاضر در قدرت در سال های قبل از انتخابات، نشان می دهد که انتخابات مجلس نهم در استان گلستان بسیار با دقت مهندسی شده است. اصولگرایان تمامی سعی و تلاش خود را به کار بردند تا ا ...

ارکین نیوز- نتیجه انتخابات و اقدامات اصول گرایان حاضر در قدرت در سال های قبل از انتخابات، نشان می دهد که انتخابات مجلس نهم در استان گلستان بسیار با دقت مهندسی شده است. اصولگرایان تمامی سعی و تلاش خود را به کار بردند تا انتخابات به نفع آنان تمام شود. حضور در قدرت و ترکیب قومیتی در استان برگ برنده برای طراحان انتخاباتی بود تا نتیجه انتخابات به نفع آنان رقم زده شود. برای تحلیل موضوع ابتدا لازم است نقش دو قوم ترکمن و سیستانی در مهندسی انتخابات اصولگرایان تحلیل شود و سپس به تفکیک حوزه های انتخابیه پرداخت.
ترکمن: از قبل هم این اعتقاد بود که اصول گرایان برای ترکمن ها فقط یک سهمیه نمایندگی قائل هستند. ولی اصلاح طلبان مرزی برای این سهمیه بندی قائل نیستند و دوره آن ها همیشه احتمال انتخاب دو تا سه نماینده ترکمن وجود داشت. در این دوره هم مشخص بود که یک نماینده ترکمن وارد مجلس خواهد شد. شاید بسیاری از ترکمن ها فکر می کردند که آن یک نفر از حوزه انتخابیه گنبد خواهد بود ولی نتیجه نشان داد که یک سهمیه ترکمن ها به حوزه مینودشت کلاله سوق داده شد.
سیستانی: سیستانی ها به خوبی شریک برنامه های اصولگرایان شدند. آن ها کمک شایانی به اصول گرایان استان کردند تا مهندسی انتخابات به سهولت پیش رود. سیستانی ها بیشتر سعی کردند که سهم خود را از قدرت در پست های مدیریتی بگیرند. به قول معروف سیستانی نقد معامله کردند حتی می توان گفت که قدرت خود را پیش فروش کردند. آن ها در بسیاری از حوزه ها بویژه در علی آباد، گنبد، و مینودشت کلاله در خدمت اصول گرایان بودند. در بعضی جاها  به نفع اصول گرایان کاندید نشدند و در بعضی جاها به نفع آنان کاندیدا معرفی کردند. سیستانی ها با برنامه دریافت پست های مدیریتی و کسب یک سهمیه نمایندگی وارد عرصه انتخابات شدند. به نظر می رسد سیستانی ها نقش خود را به خوبی بازی کردند. البته باید گفت که سیستانی ها کاملا عقیده و خط و مرام اعتقادی سیاسی خود را کنار گذاشتند و فقط به رسیدن قدرت فکر کردند. همچنین می توان گفت که آن ها بیش از حد به اصول گراها اعتماد کردند و فکر کردند که در کنار اصولگرایان بودن علاوه بر رسیدن به پست های مدیریتی، یک سهمیه نمایندگی خود را نیز حفظ خواهند کرد. می توان گفت که یا اصول گرایان در خصوص کمک برای رفتن یک سیستانی به مجلس یا عاجز بودند .
حوزه گرگان و آق قلا: مهندسی اصولگرایان عدم راهیابی ترکمن ها به مجلس و موفقیت کاندید اول آن ها یعنی آقای طاهری در مرحله اول انتخابات بود. برای نفر دوم سه فرضیه وجود دارد. فرضیه اول اینکه نفر دوم برای آن ها مهم نبود. البته لازم به ذکر نیست که برای آن ها مهم بود که نفر دوم اصلاح طلب نباشد. فرضیه دوم اینکه نفر دوم سیستانی باشد. معرفی آقایان طاهری و ناصری به عنوان کاندیداهای جبهه متحد موید این مطلب است. برای تحقق این هدف یا اینکه باید سعی فراوان می کردند که قسمتی از رای اصول گرایان را به سمت کاندید سیستانی ببرند و نفر دوم هم با بدست آوردن حد نصاب لازم، مستقیما به مجلس راه یابد. به نظر می رسد این سعی را برای آقای ناصری بکار بردند و لی موفقیت کامل حاصل نشد. البته راه دوم هم بود که اصولگرایان دو کاندید همراه و همدل سیستانی را به میدان می فرستادند و با به مرحله دوم فرستادن هر دوی آن ها، زمینه را برای انتخاب یک سیستانی آماده می کردند اما اختلاف بین خانم آب شناس و آقای ناصری نشان می دهد که این راه دوم دربرنامه اصولگرایان نبود. فرضیه سوم  اینکه نفر دوم هم اصول گرای غیر سیستانی باشد. یعنی تمام حمایت های اصول گرایان از آقای ناصری و اختلافات بین طرفداران کاندیداهای اصول گرایان در گرگان یک نمایش بوده تا ضمن موفقیت نفر دوم اصول گرا، دل سیستانی ها را نشکسته باشند تا هم از رای سیستانی برای آقای طاهری استفاده کنند و هم سیستانی ها را همچنان در بازی های سیاسی آینده خود در کنترل خود داشته باشند.
گروه عمران شهر آق قلا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست