• تاریخ: 2018-12-03
  • شناسه خبر: 27495
  • 180 بازدید

به ناله‌های ساکنان مسکن مهر «پیرحاجی» گنبدکاووس رسیدگی شود

ارکین نیوز-ساکنان مسکن مهر «پیرحاجی» گنبدکاووس به دلیل عدم انجام تعهدات کاری شهرداری گنبدکاووس و عدم اراده برای حل مشکلات زیاد در شرایط نامساعد بهداشتی به سر می برند. مسکن مهر به عنوان یکی از پروژه‌های ملی و بزرگ کشور در ...

ارکین نیوز-ساکنان مسکن مهر «پیرحاجی» گنبدکاووس به دلیل عدم انجام تعهدات کاری شهرداری گنبدکاووس و عدم اراده برای حل مشکلات زیاد در شرایط نامساعد بهداشتی به سر می برند.

مسکن مهر به عنوان یکی از پروژه‌های ملی و بزرگ کشور در حوزه خانه‌دار کردن مردم محروم و کمتر برخوردار کشور به نسبت توانست در این حوزه موفق عمل کرده و میلیون‌ها ایرانی تلاشگر اما غیرمتمکن را صاحب خانه کند.

اما برخی ایرادات در طراحی تعدادی از این مجموعه‌ها و کمبود فضاهای فرهنگی، هنری، رفاهی و به ویژه زیرساخت‌های لازم باعث شد برخی مشکلات برای مردم به وجود آمده و عملا ساکنان این مسکن‌ها نتوانند از تمامی حوزه‌های کاربردی یک مجموعه مسکونی بهره‌مند شوند.

اما در گنبدکاووس موضوع متفاوت است و با وجود تلاش‌های زیاد همه مسوولان، پاس‌کاری کردن مردم در مسکن مهر «پیرحاجی» باعث شده است که مردم این منطقه بلاتکلیف مانده و هیچ خدمات شایسته‌ای از سوی شهرداری به این منطقه که در انتخابات شورای اسلامی شهر نیز به آنها رای داده‌اند ارائه نشده و آنها را اصلا در محدوده خدمات شهری ندانند.

سیاست یک بام و دو هوای شهرداری گنبدکاووس و عدم ارائه خدمات به این منطقه با وجود دریافت سرانه خدمات شهری و همچنین عوارض و در عوض انجام هزینه‌های متعدد در بخش دیگری از شهر با عنوان ایجاد پارک و دریاچه با اهداف انتخاباتی موجب نارضایتی مردم شده است که با هم به بخشی از درد دل‌های مردم می‌پردازیم.

* فاضلاب ساختمان‌ها در خیابان‌ها و محوطه جاری شده است

یکی از ساکنان مسکن مهر «پیرحاجی» گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه ما خانه‌هایمان را اسنفدماه سال ۱۳۹۲ تحویل گرفته‌ایم، اظهار کرد: از همان ابتدا مشکل فاضلاب یکی از بزرگترین مشکلات ما بود که همچنان این مشکل باقی است و بخشی از فاضلاب ساختمان‌ها در درون خیابان و محوطه بلوک‌های مسکن مهر جاری است.

زهرا قاسمی با اشاره به اینکه در یک مرحله چاهی به عمق ۶ متر برای ۲۴ واحد احداث کردند که به هر واحد عملا ۲۵ سانتی‌متر تعلق می‌گرفت، افزود: واقعا این‌گونه رفتارها خنده‌دار و مضحک است که می‌گویند این روش ایتالیایی است و بیاید هر چند وقت یک بار چربی‌ها را از روی چاه بردارید.

وی با انتقاد شدید از عدم جمع‌آوری زباله‌ها در این منطقه توسط شهرداری گنبدکاووس، خاطرنشان کرد: سوال ما این است که اگر ما جزو منطقه شهری هستیم چرا از امکانات شهری محروم هستیم و امروز منطقه ما شده است پر از زباله و افراد زباله‌یاب که شب تا صبح در میان این زباله‌ها مشغول جمع‌آوری وسایل مختلف هستند.

* دسترسی به تاکسی و مسجد نداریم/ جولان مار و موش در سطح بلوک‌ها

یکی از ساکنان مسکن مهر «پیرحاجی» با اشاره به اینکه جداول و خیابان‌های ما پر شده است از موش و مار، ادامه داد: بچه‌های خردسال ما حتی امنیت برای بازی کردن در محوطه بلوک‌ها را ندارند و ما به طور مکرر نگران سلامتی و مسائل بهداشتی آنها هستیم که البته خطرات جانی گزیدگی مار نیز باید به آن اضافه شود.
13970911001080_Test_PhotoI
علی احمدی با بیان اینکه از دست انبوه مگس‌ها و حشرات موذی خسته شده‌ایم، تصریح کرد: وقتی به مسوولان مراجعه کرده‌ایم به ما می‌گویند به صورت بلوکی پول بگذارید و برای نظافت آنجا هزینه کنید در حالی که اولا نظافت محوطه عمومی و خیابان بر عهده شهرداری است که از ما بارها به بهانه‌های مختلف پول گرفته و دوما اینکه مردم این منطقه اگر پول داشتند در این منطقه زندگی نمی‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل باز بودن محوطه دور مسکن مهر «پیرحاجی» تا دلتان بخواهد در این منطقه دزدی صورت می‌گیرد، اضافه کرد: از دزدی باتری ماشین و لامپ گرفته تا دزدیدن پمپ آب و متعلقات آن که حتی به تکیه و حسینیه‌ای که خود مردم به صورت حداقلی ساخته‌اند هم رحم نکرده و وسایل آن را دزدیده‌اند.

این ساکن مسکن مهر «پیرحاجی» گنبدکاووس با انتقاد از عملکرد شرکت توزیع برق شهرستان گنبدکاووس، افزود: تابستان سال گذشته تمامی ترانس‌های این منطقه را برداشته و ترانس‌های ضعیف و غیراستاندارد نصب کردند که باعث شد چندین یخچال و کولر اهالی به دلیل نوسانات و قطعی مکرر برق بسوزد که جواب اداره برق در برابر مردم این بود که صلاح دانسته‌ایم این ترانس‌ها را نصب کنیم.

احمدی با تاکید بر اینکه ما تاکسی و حتی مسجد هم نداریم، اضافه کرد: ما برای دسترسی به شهر باید آژانس گرفته و هر بار هزینه‌های زیادی را متحمل شویم که فکر می‌کنم منصفانه و عادلانه باشد که مردم این منطقه که از نظر مالی نیز ضعیف هستند این‌گونه هزینه‌ها را بر آنها تحمیل کنند.

* با زباله به استقبال مهمانانمان می‌رویم/ در خانه خودمان ۶ موش گرفتم

یکی دیگر از اهالی این منطقه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه ما بارها این موضوع را شخصا و از طریق برخی رسانه‌ها پیگیری کردیم، اظهار کرد: خودم شخصا عکس‌ها را به فرماندار ویژه و بخشدار نشان دادم که این مسوولان قول مساعد پیگیری دادند و متاسفانه تاکنون نتیجه خاصی نداشته است.

ربابه سورتچی با بیان اینکه به خدا قسم در نوروز ۹۷ از مهمانانمان با زباله پذیرایی کرده و زباله‌ها به استقبالشان رفتند، گفت: بسیاری از اهالی این منطقه از ترس آبرویشان به دلیل کثیفی و انبوه زباله‌های در منطقه به مسافرت رفته یا به روستاهای خود رفتند تا مهمانانشان به اینجا نیایند.

وی با تاکید بر اینکه نگاه‌ها به مسکن مهر «پیرحاجی» خیلی توهین‌آمیز است، خاطرنشان کرد: این منطقه از ابتدای تاسیس تا به امروز در حوزه‌های مختلف عمرانی، بهداشتی و سلامت هیچ پیشرفتی نکرده و مردم و بسیاری از مسوولان ما ساکنان این منطقه را تحقیر می‌کنند.

این شهروند گنبدی با انتقاد از عملکرد اتوبوس‌های واحد و معطلی بیش از اندازه ۴۵ دقیقه‌ای مسافران، افزود: متاسفانه این اتوبوس‌ها مسافران تامین اجتماعی و مسیرهای دیگر را که تاکسی و خط ویژه مختص به خود دارند را نیز سوار می‌کنند که موجب معطلی و زمان بر شدن حضور در مسکن مهر «پیرحاجی» می‌شود و عملا ما برای رفتن به شهر باید آژانس بگیریم.

سورتچی با ابراز تاسف از وضعیت بهداشتی محیط مسکن مهر «پیرحاجی» و جولان موش‌ها در این منطقه، ادامه داد: بنده خودم در منزل شخصی‌مان ۶ موش گرفتم که دوتای آنها در اجاق گازم بود و می‌توان گفت تقریبا وضعیت بهداشت در این حوزه صفر است.

* اقدامات فرهنگی در مسکن مهر به حد صفر رسیده است/ فقدان نانوایی یکی از مشکلات عدیده مردم

وی با اشاره به اینکه اقدامات فرهنگی نیز از سوی مسوولان و مدیران مربوطه در این بخش اصلا صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: چندین بار تقاضای کار فرهنگی از جمله اتوبوس سیار کتاب و … کردیم اما هیچ نهادی به ما پاسخگو نبود.

ساکن مسکن مهر «پیرحاجی» با تاکید بر گاف بسیار تابلوی شهرداری گنبدکاووس در نصب پلاک‌های کدپستی شهری در سر در منازل مسکن مهر «پیرحاجی»، گفت: وقتی این پلاک‌ها با گرفتن ۱۰ هزار تومان از هر منزل نصب شد مردم اعتراض کردند که اگر ما جزو شهر هستیم و پلاک شهری نصب می‌شود چرا خدمات شهری از جمله جمع‌آوری زباله صورت نمی‌گیرد؟

یکی دیگر از اهالی این منطقه با اشاره به اینکه ما در مسکن مهر هیچ نانوایی نداریم، اضافه کرد: متاسفانه با وجود ارائه درخواست چندین نفر از ساکنان و اهالی برای راه‌اندازی نانوایی راه و شهرسازی این مجوز را به ما نداده و ما مجبوریم برای خرید یک نان تا مرکز شهر برویم و هزینه کیم.

سعید مسلمی با بیان اینکه ما در انتخابات شورای شهر شرکت کرده و این اعضای شورای شهر از ما رای گرفتند، تاکید کرد: چطور می‌شود ما در زمان انتخابات و اخذ رای جزو محدوده شهری به شمار می‌آئیم ولی در زمان ارائه خدمات ما را در زمره منطقه روستایی به شمار می‌آورند و علاوه بر آن هزینه‌های آب، برق و گاز ما نیز شهری محاسبه می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت بررسی صلاحیت مجدد دهیار «پیرحاجی» نیز، گفت: وی بیش از اینکه بخواهد به مردم روستای خود و منطقه مسکن مهر خدمت کند به فکر درآمدزایی است و از آوردن مرسوله‌های پستی چند برابر هزینه پستی و تعرفه موجود از ساکنان پول دریافت می‌کند.

* آب تنی کودکان و حیوانات در منبع آب شرب مسکن مهر «پیرحاجی»

یکی دیگر از اهالی منطقه مسکن مهر «پیرحاجی» گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه متاسفانه فاضلاب‌ ساختمان‌ها در خیابان جاری و نجاست بالا زده است، خاطرنشان کرد: بوی متعفن این فاضلاب و بیماری‌های متعدد و خطرناک برای کودکان و نوجوانان از جمله دغدغه‌های ما در این حوزه است.

خدیجه صبوری‌نژاد با طرح این سوال که مسوولان با خود نمی‌اندیشند که فارغ از همه مسائل بهداشتی و زیبایی‌شناسی، جاری شدن فاضلاب سرویس و حمام در خیابان اشکال شرعی دارد، تاکید کرد: همسرم مغازه خود که محل کسب رزق خانواده ما بود را به دلیل تجمع فاضلاب در مقابل آن و به وجود آمدن بیماری برای وی تعطیل کرد.

وی با انتقاد از عدم بررسی بهداشت و سلامت آب شرب مردم این منطقه، گفت: متاسفانه چندبار در داخل منبع آب شرب حیوان پیدا کرده و یک بار نیز یک کودک در آن آب تنی می‌کرد که توسط اهالی بیرون آورده شد.

* بیداد سرقت به دلیل عدم حصارکشی بلوک‌ها/ تقدیر از فرمانده منطقه انتظامی گنبدکاووس

این شهروند گنبدی با اشاره به اینکه با وجود دریافت پول برای دیوارکشی توسط راه و شهرسازی اما همچنان دور تا دور این منطقه باز بوده و سرقت بیداد می‌کند، افزود: ما حاضر هستیم با وحود اینکه پول داده‌ایم باز هم خودمان این دیوار را بکشیم اما به ما اجازه نمی‌دهند.

صبوری‌نژاد با بیان اینکه منازل ما هنوز سند رسمی نداشته و با وجود پرداخت عوارض شهرداری و فضای سبز هنوز هیچ فضای سبزی برای ما ایجاد نشده است، ادامه داد: حدود چهار ماه پیش از ما مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دیگر گرفتند تا سند بدهند اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

وی با تاکید بر اینکه مساله فساد اخلاقی، تجمع معتادان و مشکلاتی از این دست در این منطقه بسیار زیاد بوده است، گفت: از زمانی که شخص خود فرمانده منطقه انتظامی گنبدکاووس در این منطقه به کرات حاضر شده و گشت‌زنی می‌کند این اتفاقات کمتر شده اما برخی از فسادهای اخلاقی در منازل و واحدهای خالی که برای همین فسادها اجاره داده می‌شوند، مشروب‌خواری و بساط‌های مختلف خلاف همچنان ادامه دارد که نیازمند مجوزهای لازم از سوی دادستانی به پلیس است.

* حق با مردم است/ شهرداری سرانه می‌گیرد اما خدمات نمی‌دهد

بخشدار مرکزی گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با تائید برخی انتقادات و مشکلات مردم در این منطقه مسکن مهر «پیرحاجی»، اظهار کرد: در ابتدا باید بگویم حق با مردم است و واقعا شرایط سختی را برای زندگی در این منطقه پشت سر می‌گذارند.

رضا باقری با اشاره به اینکه بنده به صورت کامل مشکلات مردم منطقه را با فرماندار و مسوولان استانی منتقل کرده‌ام، افزود: نکته مهم و اساسی این است که شهرداری از انجام وظیفه خود سرباز می‌زند و می‌خواهد بار این اقدامات را بر گردن دهیاری بگذارد.

وی با بیان اینکه این منطقه در انتخابات شورای شهر جزو منطقه شهری بوده و رای شهری داده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این سرانه خدمات شهری نیز برای این منطقه به شهرداری گنبدکاووس واریز می‌شود نه به دهیاری و بخشداری.

بخشدار مرکزی گنبدکاووس با تاکید بر اینکه دهیاری «پیرحاجی» در حال حاضر برای جمع‌آوری زباله‌های روستا نیز دچار مشکل است و با جمع‌آوری کمک‌های مردمی و کمک از سوی بخشداری این کار را انجام می‌دهد، گفت: وقتی شهرداری سرانه خدمات را دریافت کرده است یا به درستی خدمات ارائه کند و یا این سرانه را به ما بدهد تا ما این خدمت را برای مردم انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه مردم ولی نعمت ما بوده و مشکل آنها مشکل ماست، تصریح کرد: ما آمادگی داریم فراتر از وظایف خود به صورت موردی و ماهانه و یا چند بار در هفته نیز خدمات خود را به این محدوده ارائه کنیم اما باید برای حل دائمی مشکل چاره‌ای اساسی اندیشید و شهرداری را به انجام وظایف قانونی خود متقاعد کرده و اگر مشکلی برای این عزیزان نیز وجود دارد از سوی مسوولان مرتفع کرد.

* دستورات لازم به شهرداری صادر شده است/ مشکل را یک بار برای همیشه حل می‌کنیم

فرماندار گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه از حساسیت رسانه‌ها در پیگیری مشکلات مردمی و نگاه دلسوزانه خبرگزاری فارس تشکر می‌کنم، افزود: این موضوع چند باری مورد بررسی قرار گرفته و جلسات متعددی نیز پیرامون آن اندیشه شده است.

عبدالقدیر کریمی با بیان اینکه پیشنهاد ما برای حل و فصل دائمی موضوع جلسه‌ای با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بوده است، گفت: این جلسه در فرمانداری برگزار شده و مطالب و موضوعات طرفین شنیده شده است.

وی با اشاره به اینکه ما نیز به شدت از وضعیت فعلی زندگی مردم در مسکن مهر «پیرحاجی» ناراحت هستیم، گفت: دستورات لازم برای رسیدگی به این وضعیت به شهرداری داده شده است و به زودی مشکلات این عزیزان نیز رفع خواهد شد که نیازمند کمی دیگر صبوری از سوی این مردم قدرشناس و حلیم هستیم.
فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست