• تاریخ: 2018-12-16
  • شناسه خبر: 27563
  • 131 بازدید

بزرگترین پروژه ید کشور در آق قلا افتتاح می‌شود

ارکین نیوز-“امانگلدی ضمیر”از افتتاح بزرگترین پروژه ید کشور با سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزائی ۱۵۰ نفر همزمان با دهه مبارک فجر در شهرستان آق قلا خبر داد. در ادامه بازدید های دوره ای شورای تامین و در ...

ارکین نیوز-“امانگلدی ضمیر”از افتتاح بزرگترین پروژه ید کشور با سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزائی ۱۵۰ نفر همزمان با دهه مبارک فجر در شهرستان آق قلا خبر داد.

در ادامه بازدید های دوره ای شورای تامین و در راستای حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان،”امانگلدی ضمیر”فرماندار شهرستان آق قلا به همراه مسئولین قضائی و اعضای شورای تامین از شرکت”شورآبه ید گلستان”بزرگترین پروژه تولید ید در کشور در بخش محروم و مرزی شهرستان آق قلا بازدید بعمل آورد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آق قلا،”امانگلدی ضمیر” در حاشیه این بازدید در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شهرستان ضمن قدردانی از تعامل مثبت و سازنده مسئولین قضائی شهرستان و همچنین حمایت های دولت”تدبیر و امید”از تولیدکنندگان و تقویت اشتغالزائی پایدار،افزود:مهمترین اولویت دولت دوازدهم در شهرستان،ایجاد و توسعه اشتغال پایدار و حمایت از سرمایه گذاران و تولید کنندگان بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری و تحقق شعار”حمایت ازکالای ایرانی” است و بر اساس پیگیری های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در طی بازدیدهای دوره ای از واحدهای مختلف نگاه ویژه دولت”تدبیر و امید”در این حوزه کاملا مشهود می باشد.

فرماندار شهرستان آق قلا به بازدیدهای دوره ای مجموعه شورای تامین از واحدهای تولیدی اشاره کرد و ایجاد بستر مناسب و تعامل بیشتر مدیران بخش خصوصی با دستگاههای اجرایی را از مهمترین اهداف دولت در حمایت از سرمایه گذاران و اشتغالزائی پایدار عنوان نمود.

“ضمیر”با بیان اینکه باید مشکلات و موانع تولید در هر یک از بخشها مورد بررسی قرار می گیرد،تصریح کرد:مجموعه دولت و همه مدیران دستگاههای اجرایی برای تقویت بخش تولید و صنعت تمام توان و امکانات خود را بسیج کرده اند.امروز همه مدیران دستگاه های اجرایی برای کمک و پشتیبانی از بخش تولید و اشتغال پای کار هستند.

لازم به ذکر است شرکت”شورآبه ید گلستان”از واحدهای توسعه ای زیر مجموعه کانسار خزر(تنها تولید کننده ید کشور)بوده که در ۲۷ کیلومتری شمال آق قلا و در نزدیکی مرز اینچه برون واقع است.این شرکت در سال ۸۳ با هدف اکتشاف و استخراج ید در شمال استان گلستان تأسیس و تولید ید در معدن این شرکت از اواخر سال ۸۷ آغاز شد.در این راستا پس از پایان عملیات اکتشاف،وجود ید در شورابه های محدوده اکتشافی به اثبات رسید و کارخانه ید در مساحتی افزون بر چهار هزار مترمربع احداث شد. واحد فرآوری شرکت”کانسار خزر”تنها واحد تولیدکننده ید کریستال در کشور،سالانه ۱۳۰ تن ید تولید می کند.ید تولید شده در کارخانه این شرکت،علاوه بر تأمین نیاز داخلی،به چند کشور خارجی نیز صادر می شود.

حداقل ۲۴ نوع ماده یددار وجود دارد و مصارف این ماده معدنی را می توان در صنایع داروسازی(مانند قرص های تیروئید)،صنایع پتروشیمی(به عنوان کاتالیزور)،ساخت داروهای ضدعفونی کننده دامی و مواد شیمیایی(کلیه ترکیبات یددار)عنوان کرد.این ماده معدنی در ساخت اسید استیک،کائوچو،رنگدانه ،مواد آلی،فیلم مدیا،تولید فلزات با خلوص بالا،مکمل غذایی،تایر اتومبیل،صنایع هوا فضا و الکترونیک به کار می رود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست