• تاریخ: 2019-09-24
  • شناسه خبر: 29085
  • 139 بازدید

برج جهانی قابوس به علت مرمت تعطیل شد

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان با اشاره به آغاز بوته‌زدایی و مرمت میراث جهانی گنبدقابوس گفت: با توجه به آغاز عملیات اجرایی، تا ۲ هفته آینده برج جهانی قابوس تعطیل خواهد بود. ابراهیم کریم ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان با اشاره به آغاز بوته‌زدایی و مرمت میراث جهانی گنبدقابوس گفت: با توجه به آغاز عملیات اجرایی، تا ۲ هفته آینده برج جهانی قابوس تعطیل خواهد بود.

ابراهیم کریمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح مرمت و پاکسازی برج جهانی قابوس اظهارداشت: تجهیز کارگاه مرمت میراث جهانی گنبدقابوس آغاز شده و براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا ۲ هفته آینده نصب داربست کامل و پس از تکمیل، عملیات بوته‌زدایی و مرمت انجام خواهد گرفت.

وی افزود: عملیات بوته‌زدایی و مرمت از روی گنبد مخروطی این برج به صورت بوته‌زدایی فیزیکی، جمع‌آوری دانه‌های جمع شده در بین بند آجرها و مرمت بندهای آجر در ۲ فصل از سال انجام خواهد شد تا بتوانیم در ۲ دوره زمانی رشد و دانه‌دهی با گیاه مبارزه کنیم.

کریمی اضافه کرد : به موازات این اقدام کارهای مطالعاتی و تهیه مدل ربات به نام پرنده قابوس انجام شده و امیدواریم ساخت آن سریع‌تر انجام گیرد که با این اقدام مدت زمان نصب داربست و مداخله فیزیکی به تأخیر انداخته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان تصریح کرد : در زمان نصب داربست که ۲ هفته به طول می‌انجامد بازدید از میراث جهانی گنبد قابوس امکان‌پذیر نخواهد بود اما پس از نصب داربست با رعایت تمهیدات حفاظتی، بازدید برای بازدیدکنندگان بلامانع است.

وی با اشاره به این که روئیدن گیاهان و بوته‌های مختلف بر مخروط گنبد قابوس با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از سال‌های دور وجود داشته است، گفت: براساس مستندات موجود نخستین مرمت این بنای تاریخی در سال ۱۳۱۷ خورشیدی با زدن داربست چوبی در وسط بدنه غربی برای تعمیر (گنبد رک) زده می‌شود و در سال ۱۳۸۵ مجدداً جهت مرمت و بوته زدایی داربستی نصب می‌شود؛ و از این زمان در فاصله‌های زمانی ۵ سال جهت حفاظت و مرمت داربست پیرامون گنبد قابوس نصب شده است.

کریمی گفت: در سال ۱۳۹۰ نیز قبل از آماده‌سازی برای ثبت جهانی در ضلع غربی بنا داربستی نصب شد که در این سال فقط کار بوته‌زدایی انجام شد و در آخرین دوره در سال ۱۳۹۵ نیز حفاظت و مرمت گنبد رک به‌صورت کامل انجام شد.

میراث جهانی گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، در میان پارکی زیبا و در ۳ کیلومتری شهرتاریخی جرجان قرار دارد.

این بنا به شماره ثبت۸۶ در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی و در سال ۱۳۹۱ به عنوان پانزدهمین اثر فاخر ایران درفهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست