• تاریخ: 2015-10-01
  • شناسه خبر: 8850
  • 1,476 بازدید

برای مرجان نازقلیچی زن شایسته ترکمن

ارکین نیوز-علی نصیبی(مشاور جوان استاندار گلستان)::اولین بار او را در سال ۸۳ و هنگامی که تازه فعالیتم را در استانداری آغاز کرده بودم، دیدم. با نظر دولت اصلاحات، وی که از کارمندان فرمانداری ترکمن بود، در اقدامی متفاوت به ع ...

ارکین نیوز-علی نصیبی(مشاور جوان استاندار گلستان)::اولین بار او را در سال ۸۳ و هنگامی که تازه فعالیتم را در استانداری آغاز کرده بودم، دیدم. با نظر دولت اصلاحات، وی که از کارمندان فرمانداری ترکمن بود، در اقدامی متفاوت به عنوان بخشدار مرکزی ترکمن معرفی شده بود و از آنجا که بخشی از کار و مسوولیتم به روستاها اختصاص داشت، بارها در برنامه های مختلف با او روبرو شده بودم.

با آنکه جزو معدود مدیران زن کشور بود و شاید انتصابش در آن روزها، در ابتدا بیشتر جنبه نمادین داشت، لیکن خارج از اغراق، شخصی پیگیر و پویا برای حل مشکلات روستاهای حوزه فعالیتش و توسعه منطقه مستعد بندرترکمن از جنبه های مختلف بود.

به یاد دارم هنگامی که با مسئولی از سازمان شهرداری ها و دهیاری ها راهی بخش های مختلف استان بودیم، در جلسه ای در بخشداری مرکزی ترکمن آن قدر پیگیر جذب اعتبارات ویژه و خاص برای روستاهای تحت مسوولیتش بود که آن مسوول با صدای بلند به وی یادآوری کرد که او فقط برای نظارت بر فعالیت های پیشین آمده است و در این جلسه فقط گزارش عملکرد دریافت می کند.

اما نازقلیچی باز هم عقب ننشست و از مشکلات روستاهای تحت مسئولیتش گفت و نیاز آنان به اعتباراتی بیشتر از عرف معمول و اینکه آن مسوول تصمیم گیر ضرورت دارد از مشکلات مردم مطلع باشد.

عملکرد آن روز نازقلیچی باعث شد که آن مسوول فردای آن روز در نشست جمع بندی سفر، زبان تحسین به پیگیری و سماجت بخشدار مرکزی ترکمن در جهت عمران و آبادانی روستاهای منطقه اش باز کند.

در گذر زمان، هر چند با روی کار آمدن دولت نهم، مرجان نازقلیچی ردای مسوولیت بدر کرد و اگر اشتباه نکنم مسوولیتش به کارشناس بانوان و …. فرمانداری خلاصه شد اما گهگاهی که در نشست های استانداری با او مواجه میشدم و یا آنکه از فعالیتش با خبر می شدم در می یافتم که سعی دارد حتی در همان مسوولیت های کوچک نیز بهترین عملکرد را داشته باشد.

چرخش گردونه و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ با نگاهی تازه، سبب شد دکتر حسن صادقلو استاندار گلستان اولین فرماندار زن شمال کشور را منصوب کند و مرجان نازقلیچی زن شایسته ترکمن و از اهل سنت استان، بر کرسی فرمانداری شهرستان استراتژیک ترکمن تکیه زند تا فعالیت او در این مسوولیت، پیام های پیدا و پنهان بسیاری با خود به همراه داشته باشد.

به یاد دارم انتصاب نازقلیچی، با بازتاب های رسانه ای متعددی مواجه شد و علاوه بر قرار گرفتن تصاویر او با لباس ترکمنی بر روی صفحه اول نشریات کشوری و نیز در گزارش رسانه های مجازی، این اقدام صورت گرفته که نشان از نگاه خاص دولت برآمده از رای مردم داشت، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

عملکرد مرجان نازقلیچی فرماندار جدید شهرستان ترکمن که در گذر زمان به تجربه اش نیز افزوده شده بود، معدود نگرانی ها را از بین برد و او به گواه بسیاری با عملکردی آمیخته به پویایی، اقتدار توام با مهر، سلامت نفس، دلسوزی، پشتکار و … یکی از شایسته ترین فرمانداران استان لقب گرفت.

در بحث جوانان و استفاده از ظرفیت های آنان که با مسوولیت جدید اینجانب در استانداری ارتباط داشت، نازقلیچی که به فاصله ۴۸ ساعت قبل از نگارنده حکم مسوولیتش را دریافت کرده بود، از بهترین ها بود.

او در انتخاب یاسر کر مشاور جوان خود به نظرات مشورتی جوانان توجه کرد و در عین حال اولین فرمانداری بود که با سرعت و قاطعیت حکم مشاور جوان خود را صادر کرد و الحق و الانصاف در عمل نیز پشتیبان او بود.

به یاد دارم شبی را که در مراسم سالگرد شهدای یاک ۴۰ وی را به همراه همسرش که همواره پشتیبان او بود در مسیر مصلی گرگان مشاهده کردم و او گفت: “حکم مشاور جوانم را شنبه می زنم.
شما هم قول بده تا کمک کنی تا جوانان بندر بیشتر دیده شوند” نازقلیچی در ماه های گذشته در نشست های استانی به شدت پیگیر موضوعات مرتبط با توسعه شهرستان ترکمن، از بحث طرح هادی روستاها تا اجرایی شدن طرح گردشگری آشوراده و از مباحث فرهنگی اجتماعی تا ارتقا مشارکت جوانان و بانوان بود و به واقع علیرغم همه موانع، با عملکردش به دنبال توسعه شهرستانی بود که خاستگاهش بوده و از آن بسیار خاطره داشت و خود را در قبال مردم آن مسوول می دانست.

این روزها، همه در استان گلستان، داغدار عزای جانباختگان مراسم حج هستند، جانباختگانی که گویی مرجان نازقلیچی نیز جزو آنهاست و در این بین چه حالی دارند خانواده او به خصوص دو پسر وی. به غیر از خانواده ایشان، نه تنها دختران و زنان ترکمن، نه تنها ترکمن صحرا از گومش دپه و بندر تا راز و جرگلان، نه تنها زنان فارس، بلکه همه استان گلستان، در دل غم دارند و البته هنوز در اوج ناامیدی، امید دارند که مرجان نازقلیچی بازگردد. زیرا که او نماد شایستگی ترکمن های نجیب ایران و نمونه توانمندی زنان گلستان ایران است.

سرکار خانم نازقلیچی، اینجا خیلی ها چشم به راه شما هستند. لطفا بازگردید و راه تا نیمه رفته را تا انتها بروید.
گروه تلگرامی مشاوران جوان فرمانداری ها ی گلستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست