• تاریخ: 2021-04-03
  • شناسه خبر: 31067
  • 103 بازدید

انتقاد نماینده غرب گلستان از بی‌توجهی به ظرفیت سواحل/بنادر استان ۳۰ سال لایروبی نشده‌اند

ارکین نیوز-عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی‌توجهی به سواحل استان برای توسعه اقتصادی گفت:بنادر ترکمن و گز در استان ۳۰ سال است که لایروبی نشدند و اکنون این کار نیاز به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار ...

ارکین نیوز-عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی‌توجهی به سواحل استان برای توسعه اقتصادی گفت:بنادر ترکمن و گز در استان ۳۰ سال است که لایروبی نشدند و اکنون این کار نیاز به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد.

عبدالجلال ایری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهار داشت: حدود ۱۰۰ کیلومتر ساحل در استان داریم اما بهره چندانی از آن نبرده‌ایم در حالیکه در این سال‌ها می‌توانستیم با سرمایه‌گذاری در این بخش‌، زمینه اشتغال و ایجاد درآمد برای مردم ساحل نشین را فراهم کنیم.

وی گفت: ۱۳۸ هکتار از ساحل بندرترکمن که در قسمت جنوبی بازارچه ساحلی قرار دارد برای اجرای پروژه‌های گردشگری در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه بخشی از این اراضی برای ایجاد یک بازارچه بزرگ در مساحت ۲۰ هکتار پیش بینی و به شهرداری بندرترکمن واگذار شده است.

نماینده شهرستان‌های بندرگز، کردکوی، بندرترکمن و گمیشان در مجلس شورای اسلامی درباره طرح گردشگری آشوراده بیان داشت: تنها امید ما برای اجرای این طرح و توسعه منطقه این است که دولت خودش مانع توسعه نشود.

وی با اشاره به تصویب طرح طبیعت گردی جزیره آشوراده در شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: ما برای اجرای طرح نیازی به پول دولت نداریم به طور قطع با توجه به ویژگی‌هایی که جزیره آشوراده دارد، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تمایل زیادی برای حضور و فعالیت در این جزیره دارند.

ایری درباره احیای بنادر ترکمن و گز در غرب استان خاطرنشان کرد: برخی از مسئولان و مردم این تصور را دارند که این بنادر دیگر قابلیت احیا را ندارند اما این یک تصور اشتباه است. حجم رسوباتی که در بندر امیرآباد وجود دارد کمتر از بنادرترکمن و گز نیست اما یک تفاوت اصلی وجود دارد و آن اینکه یک دستگاه کاترساکشن در امیرآباد مستقر است و روزانه عملیات لایروبی را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: حدود ۳۰ سال است که بنادر استان گلستان لایروبی نشده‌اند؛ در حالیکه اگر این اتفاق رخ می‌داد ما می‌توانستیم شاهد پهلوگیری کشتی‌های ۵ هزار تنی تفریحی و تجاری در سواحل استان باشیم.

نماینده غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: لایروبی بنادر استان نیازمند ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار بوده در حالیکه احداث بندر جدید یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی افزود: دریا و سواحل استان نیازمند اعتبارات ویژه هستند و در صورتی که بتوانیم سرمایه‌گذاری را به این مناطق هدایت کنیم شاهد توسعه اقتصادی غرب استان خواهیم بود.