• تاریخ: 2021-01-01
  • شناسه خبر: 30554
  • 37 بازدید

اطلاعیه جهاد کشاورزی گلستان در مورد واکسیناسیون دام‌ها

ارکین نیوز-روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گلستان درخصوص واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری لمپی‌اسکین اطلاعیه داد. به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، با توجه به بروز بیماری لمپی‌اسکین در کشور و ...

ارکین نیوز-روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گلستان درخصوص واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری لمپی‌اسکین اطلاعیه داد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، با توجه به بروز بیماری لمپی‌اسکین در کشور و احتمال رخداد بیماری در استان، با توجه به وجود واکسن لمپی‌اسکین بهادار وارداتی، ضروری است دامداران هر چه سریعتر نسبت به انجام عملیات واکسیناسیون اقدام کنند.

ضمناً رعایت مواردی مانند عدم حمل و نقل دام از استان‌های آلوده ،جلوگیری از تردد غیر ضروری به محوطه دامداری و اجرای برنامه قرنطینه و اجرای مرتب سمپاشی اماکن دامی و مبارزه با حشرات تاکید می‌شود.

همچنین استفاده از مواد ضدعفونی مناسب در درب ورودی دامداری و همکاری با گروه‌های دامپزشکی در امر واکسیناسیون، پایش و مراقبت بیماری نیز ضروری است.

این بیماری عفونی، عموماً با ضایعات پوستی در گاو‌ها همراست و عمدتاً به وسیله حشرات گزنده منتقل می‌شود و منجر به تلفات گلّه، لاغری مفرط (به دلیل عدم تمایل به غذا خوردن)، کاهش شیر، کاهش و یا از بین رفتن باروری در گاو‌های نر و ماده، سقط جنین و صدمات دائمی به پوست می‌شود.

در صورت مشاهده، در اولین فرصت به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع دهید.