• تاریخ: 2020-10-07
  • شناسه خبر: 30207
  • 52 بازدید

استاندار گلستان: منطقه آزاد اینچه‌برون فرصت تعمیق روابط فرهنگی با همسایگان است

ارکین نیوز- استاندار گلستان با برشمردن ظرفیت‌های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی این استان گفت که منطقه آزاد اینچه برون گلستان ظرفیتی کم نظیر برای اقتصاد ملی و تعمیق روابط فرهنگی ایران با ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه ...

ارکین نیوز- استاندار گلستان با برشمردن ظرفیت‌های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی این استان گفت که منطقه آزاد اینچه برون گلستان ظرفیتی کم نظیر برای اقتصاد ملی و تعمیق روابط فرهنگی ایران با ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه است.

به گزارش روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق شناس شامگاه سه شنبه در جلسه جمع بندی سفر ۲ روزه نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی ایجاد منطقه آزاد اینچه برون گلستان اظهار داشت: راه اندازی این منطقه اقتصادی از نظر کارشناسی و دغدغه ملی حائز اهمیت است و به تقویت جمهوری اسلامی در عمل به پیمان اوراسیا خواهد انجامید.

موافقنامه پیوستن ایران به اوراسیا از پنج آبان پارسال اجرایی شد و قرار است یکسال پس از اجرای این موافقتنامه، مقدمات تجارت آزاد با منطقه مذکور فراهم شود.

هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا سال ۲۰۱۵ میلادی، از سوی روسیه، قزاقستان و بلاروس تشکیل شد.

ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان خود و این نهاد را مطرح کرد که از جانب اعضای آن مورد استقبال قرار گرفت و پس از ۲ سال مذاکرات متعدد، سرانجام موافقتنامه‌ای در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان برای برخورداری از تجارت ترجیحی بین ایران و این اتحادیه به امضا رسید.

موافقت‌نامه تجاری بین ایران و کشورهای اوراسیا شامل ۲ فهرست کالایی ترجیح‌های اعطایی بوده که اقلام مشمول آن توسط کشورمان به اوراسیا ۳۸۰ قلم و اقلام اعطایی اوراسیا ۵۰۳ قلم کالا است.

استاندار گلستان در ادامه با اشاره به حضور ترکمن ها و قزاق ها در این استان خاطرنشان کرد : ایجاد منطقه آزاد اینچه برون فرصت بی نظیری برای تعمیق روابط با کشورهای همسایه است چرا که به دلیل مشترکات فرهنگی تمایل فراوانی از سوی این کشورها برای حضور و سرمایه گذاری در گلستان و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

استاندار گلستان ادامه داد: منطقه آزاد اینچه برون فرصتی برای افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور است و به دلیل آمادگی فراوان بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت های لازم، هیچ بار اقتصادی را به دولت تحمیل نخواهد کرد .

حق شناس گفت: راه اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون می تواند هزینه صادرات کالا و خدمات را به کشورهای آسیای میانه کاهش دهد و زمینه ساماندهی سفرهای خارجی را نیز فراهم آورد.

همچنین در این جلسه حجت الله هاشم بیگی مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر کمیسیون اقتصاد کلان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی در اردیبهشت امسال به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال و پس از آن به کمیسیون اقتصاد کلان ارجاع شد و مقرر گردید اعضای این کمیسیون با حضور در این مناطق اطلاعات خود را تکمیل و به دبیرخانه مجمع ارائه کنند.

نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام طی ۲ روز ظرفیت های مختلف استان گلستان برای استقرار منطقه آزاد اینچه برون را بررسی کردند.